Menu

Nové pracovní příležitosti díky rekvalifikaci

Pracovní trh a s ním spojené faktory v posledních letech jasně ukazují, že k nalezení perspektivního a stabilního zaměstnání mnohdy nestačí ani výborné kvalifikační předpoklady či dlouholetá praxe v oboru. Navíc celková nezaměstnanost v České republice se v důsledku covidové pandemie za loňský rok zvýšila, a proto bylo mnoho pracovníků nuceno změnit profesi. Například v sektoru služeb se snížil počet osob pracujících zejména v oblasti ubytování, stravování a pohostinství, dopravy a skladování. Je otázkou, zda se tito lidé budou chtít (či moci?) vrátit do svých původních zaměstnání, nebo jestli kariéru od základu změní. Spousta lidí přemýšlí o změně kariéry. Jste jedním z nich i Vy? Přinášíme krátký přehled a informace o rekvalifikačních kurzech, které pro vás mohou být užitečné.

Rekvalifikace jako příležitost pro nový začátek 

Rekvalifikace může mít formu získání nové kvalifikace nebo rozšíření té stávající. Existují dva typy rekvalifikačních kurzů, a to:

• Placené kurzy – jedná se o veřejné kurzy a uchazeč nebo zaměstnavatel je hradí ze svých prostředků

• Kurzy zabezpečované úřadem práce – ty zajišťuje i hradí příslušný úřad práce, v jehož evidenci se uchazeč o zaměstnání nachází. Uchazeč může o rekvalifikaci požádat, ale o tom, zda kurz bude poskytnut, rozhoduje pouze pracovník úřadu

• Veřejně dostupné kurzy zdarma - jedná se o různé další online vzdělávací kurzy, které lze absolvovat zdarma

TIP! Využijte možnosti absolvovat set zdarma a placených kurzů v rámci Microsoft akademii pro byznys aplikace. Díky absolvování kurzů a následné certifikace se z vás můžou stát nejen konzultanti nebo obchodníci, ale také se vám otevřou nové pracovní příležitosti u takových společností jako jsou AutoCont, Konica Minolta, Allium, ACTUM Digital a dalších.

Na co si dát při výběru kurzu pozor?

 • Počet vyučovacích hodin a cena. Zamyslete se nad obsahem kurzu – pokud má mít výuka smysl, je na ni potřeba čas, protože se budete učit nové věci, které vám mají sloužit nejen v profesním životě. S tím souvisí i cena kurzu. Pokud je podezřele nízká ve srovnání s nabídkou ostatních, je možné, že výuka nebude mít takovou úroveň jako kurzy dražší. 

 • Tým lektorů. Chcete odborníky s dlouholetou praxí (profesní i lektorskou). Přečtěte si nejprve jejich profesní profily, než si vyberete jejich kurz.

 • Studijní materiály. Pokud výuka v kurzech probíhá rychlým tempem, je potřeba mít k dispozici materiály, které vám umožní opakovat si probranou látku a připravit se na závěrečnou zkoušku. Nabízí vámi vyhlédnutý kurz vhodné pomůcky?

 • Reference.  Ještě před výběrem konkrétního kurzu si projděte reference od těch, kteří kurz již absolvovali. Možná se dozvíte užitečné věci.

 • Hledejte serióznost a poctivý a milý přístup. Stresu a starostí je v dnešní době hodně, proto chtějte strávit Váš čas smysluplně.

shutterstock 613998125 1

 

3+1 oblíbených rekvalifikačních kurzů

Mezi nejčastěji inzerovanými pozicemi na pracovních portálech jsou opakovaně profese v oboru financí a bankovnictví, personalistice, IT a marketingu. Proto není překvapením, že se tyto sféry objevují i v hledáčku zájemců o rekvalifikační kurzy.

1. Informační technologie. Odborníků v informačních technologiích je dlouhodobě nedostatek, a proto čelí obrovské poptávce. 

2. Online marketing. Online marketing v poslední době strmě roste a o zaměstnance s touto profesí je velký zájem. Proto se zvýšil i zájem o tyto konkrétní rekvalifikační kurzy.

3. Personalistika. V posledních letech práce personalisty zažívá nebývalý boom. Jedná se o jednu z nejčastějších pozic na pracovních portálech, a proto je i na tento typ rekvalifikačních kurzů upřena pozornost uchazečů. 

TIP! Prohlubte své znalosti v oblasti recruitmentu a objednejte si online kurz Digital HR Leaders Virtual. Ten obsahuje celkem 30 školení v oblastech jako je branding, psychologie, HR marketing a nábor na sociálních sítích od 15 renomovaných odborníků.

Zajímavým projektem je i Czechitas. Jedná se o českou neziskovou organizaci, která pořádá různé workshopy a rekvalifikační kurzy v oblasti informačních technologií. Inspiruje tak ženy, aby se nebály změnit kariéru a začaly pracovat v IT. Kurzy jsou určené pro všechny věkové kategorie i pro různé úrovně pokročilosti.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli oblast vzdělávání, přeje vám ať vám nově nabyté vědomosti otevřou nové pracovní možnosti.  Přečtěte si také náš článek o tom, jak skloubit práci, studium a rodinu.

 

Poslední aktualizace úterý, 02 srpen 2022 11:13

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
 • ČT1
 • Hospodářské noviny
 • Forbes ČR
 • e15
 • Mladá fronta DNES
 • ihned.cz