Menu

Jak změnit práci v nejisté době?

Otázka, kterou si možná kladete i vy. Celosvětová pandemie koronaviru zasáhla jak lidské zdraví, tak ekonomiku a s ní i trh práce. Pocit nejistoty a strach o místo ale mohou být prvním impulsem ke změně zaměstnání a nastartování nové kariéry. Přečtěte si, jak změnit práci bez zbytečného rizika a kde začít hledat.

Zůstat, či nezůstat v oboru? 

Také je vám poněkud úzko z každodenních zpráv o firmách, které končí nebo se chystají propouštět, aby přežily? Na druhou stranu jsou obory, které i nyní profitují a rostou. Pokud přemýšlíme o prostoru pro novou kariérní výzvu, pak věřte, že současná doba tomu nahrává. Během lockdownu máte víc času věnovat se vzdělávání v nových oborech. Můžete pracovat na svých dovednostech, znalostech nebo osobním brandu. Komplexní certifikační programy máte na dosah ruky. Stačí kliknout a vybrat si on-line vzdělávání a rekvalifikaci na míru.  

shutterstock 1492613150

Nezapomínejte ale na to, že změnit zaměstnání jen na základě perspektivy by nebylo nejšťastnější řešení. Do úvahy byste měli brát také to, jestli vám nová práce umožní rozvíjet svoje talenty a dovednosti. Vaše cesta k novému zaměstnání povede přes:

1. Uvědomění

Zamyslete se nad tím, co vás baví. Self-assessment neboli sebehodnocení zvládnete sami, případně můžete využít i placenou službu, která vám poradí, jak postupovat při odemykání svého lidského potenciálu. 

Tip: Jestli nám místo, o které se teď bojíme, umožňuje posouvat se dál a uplatnit svoje talenty. Váháte? Bojíte se začínat od nuly? Zkuste starou ale účinnou metodu – napište si všechny klady a zápory, které v současné práci vnímáte. Výsledek vám napoví, jestli by nestálo za to uvažovat o změně. 

2. Propojení s oborem

Nový obor můžete nejprve otestovat prostřednictvím zálib. Cílem je identifikovat svoje silné stránky a propojit je s možností dalšího uplatnění. Například analyticky uvažující účetní by zvládla i práci s daty, číšník zvyklý komunikovat s lidmi, by se dokázal uplatnit jako obchodní zástupce. Jde zkrátka o to, abyste schopnost, kterou jste využívali v současné práci, napasovali na nový obor. Udělejte si malý průzkum, sepište si  svoje „skills“ a pak se podívejte, v jakých oborech by se daly ještě využít

Tip: Popřemýšlejte o svých vlohách, udělejte si čas na sebepoznání a nebojte se vrátit k činnostem, od kterých jste se už v dětství nemohli odtrhnout. Využijte období opakujících se lockdownů také na budování osobního brandu, který vám pomůže dobře „se prodat“ i v rámci nového oboru.

3. Vzdělávání

Chcete začít pracovat třeba v IT? Přihlaste se na vývojářské kurzy a vybírejte si ty certifikované. Po jejich úspěšném absolvování budete mít v ruce dokument, který může být dobrým argumentem, aby vám v novém oboru dali šanci.

Tip: Změna oboru s sebou bohužel přináší i risk, že půjdete senioritou i finančně o krok zpět. Na druhou stranu v práci, pro kterou máte předpoklady a která vás baví, se můžete z pozice juniora celkem rychle vyšvihnout výše. 

4. Průzkum trhu

Znáte svoje dovednosti, našli jste pro ně uplatnění v jiném oboru a máte v plánu se v daném odvětví vzdělávat. Než se do toho pustíte, zkuste si identifikovat případné zaměstnavatele a podívejte se, co od nových posil požaduje a očekává

5. Životopis a motivační dopis

Pomozte HR specialistovi pochopit, kam chcete směřovat. Nebojte se v úvodní sebeprezentaci přiznat, že si uvědomujete svoje mezery v kvalifikaci, ale, že vás daný obor zajímá a že jste už udělali něco pro získání potřebných znalostí (certifikát z kurzu) a dokázal byste je využít v praxi. Ke svému záměru změnit obor uveďte také důvody.

6. Výběrová řízení

Vyplývá z nabídky práce, která vás zaujala, že existuje určitá možnost zaškolení? Pak se nebojte zkusit štěstí i při osobním pohovoru. A nenechte se odradit případným prvním neúspěchem. Některé  firmy dávají přednost zaškolení nadšeného talentovaného juniora, než aby na svůj systém práce přeučovali ostříleného seniora, který si z předchozího zaměstnání přinese kromě zkušeností také spoustu zlozvyků.

Tip: Buďte trpěliví, zkoušejte to. Pokud je inzerát postavený na počtu let zkušeností, pak nemá velký význam se tam hlásit. Mějte ale na paměti, že jsou i jiné firmy, které si juniory ochotně vyškolí.

Jak změnit práci bez zbytečného rizika 

Zatímco někteří lidé nemají problém se do nového odvětví vrhnout po hlavě, jiní (a těch bude většina) často váhají. Dilema, jestli odejít, nebo zůstat, pro vás může být ještě složitější ve chvíli, kdy například splácíte hypotéku nebo čekáte přírůstek do rodiny. To ale neznamená, že musíte donekonečna setrvávat v práci, která už vás dlouhodobě ubíjí, nebo že máte neuváženě riskovat. Kouč Jan Mühlfeit v jednom z našich videí doporučuje vyzkoušet si práci v novém oboru nejdřív ve volném čase. Získáte tím pár zkušeností do začátků a vyhnete se případnému zklamání.  

shutterstock 602978723 1

Vzdělávejte se, objevujte a vyzkoušejte si nové dovednosti nanečisto – třeba v rámci brigády nebo dočasné výpomoci. Tam se setkáte s prvními zádrhely a situacemi, které vás buď vyvedou z omylu, nebo utvrdí v přesvědčení, že tohle je pro vás to pravé. 

Pečlivě plánujte! Jakmile si ujasníte, kterým směrem hodláte jít, sestavte si akční plán. V něm zahrňte jednotlivé kroky ke změně vaší kariéry. Tím může být aktualizace vašeho životopisu, absolvování školení, oslovení potenciálních zaměstnavatelů nebo sepsání podnikatelského záměru.

Kde hledat? Tipy pro zaměstnance i HR profesionály

Ať už jste o práci přišli, nebo jste se rozhodli pro změnu kariéry, jistě se vám bude hodit pár tipů, kde najít práci snů. My jsme si jich pro vás připravili hned 13. Stačí kliknout sem

Zajímají vás moderní technologie a business aplikace? Získejte certifikát od Microsoftu a podívejte se, jestli mezi volnými pozicemi náhodou není ta, kterou hledáte. Najít zaměstnání, které vás bude opravdu bavit, vám rádi pomůžeme i my v GoodCall

A nezapomněli jsme ani na HR specialisty, kteří budou mít kvůli změnám na trhu práce jistě napilno. Aby dokázali na vzniklou situaci správně zareagovat a vytěžit z ní maximum, můžou se přihlásit na některý z on-line kurzů Digital HR Leaders. Tam jim 15 lektorů z úspěšných firem poradí, jak se zdokonalit na expertní úroveň.

Ne nadarmo se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré. Dnešní doba je toho jasným důkazem. Nenechte se vykolejit všudypřítomnou nejistotou a udělejte z ní první krok k vysněné práci

Poslední aktualizace pátek, 14 květen 2021 09:04

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz