Menu

Jak skončit s prokrastinací

 

S prokrastinací máme asi zkušenost všichni. Je to tendence odkládat nepříjemné úkoly na později či na dobu neurčitou. Samotné slovo prokrastinace vychází z latinského pro-crastinus neboli patřící zítřku. Není to efektivní čas pro odpočinek, jak se mnozí domnívají. Spíše prodlužování doby, kdy se pustíme do aktivity a mezitím nám ubývá energie a narůstají pocity viny.  Co s tím? Uvádíme pár tipů, jak s prokrastinací bojovat a zvládnout jí efektivně a s grácií.

 

S chutí do toho a půl je hotovo

 

Nejdůležitější je vždy začít. Pustit se do úkolu, ačkoliv třeba ještě nevíte, jak přesně ho splnit. První krok vás někam vždy posune. Zpočátku se věnujte úkolu třeba jen 10 minut.Udělejte si základní rešerši. Popovídejte si o dané problematice s kolegou. Lépe se tak do úkolu namotivujete.

 

Najděte si na úkolu něco zajímavého/zábavného

 

Když pochopíte smysl a potřebu daného úkolu, budete se na jeho splnění i těšit. Rozšíříte si tak znalosti a dovednosti a do samotného vypracovávání se pustíte s větší vervou. 

 

TIP! Nezapomeňte si přečíst náš návod, jak se motivovat k dokončení vzdělání

 

Rozděl a panuj

 

Nebojte se projekt rozdělit na jednotlivé části. Tyto části poté vypracujte postupně krok za krokem. Ke každému podúkolu si stanovte deadline neboli čas, ve kterém danou část dokončíte. Poté zhodnoťte, jak se vám daná část povedla a pokračujte na následující část. Tímto způsobem zvládnete dokončit celý projekt, který se zpočátku zdál jako velmi náročný a nesplnitelný.

 

Odpojte se od rušivých elementů

 

Pokud se například potřebujete učit, odhlašte se ze všech sociálních sítí a alespoň si vypněte vyzvánění na mobilu. Nekontrolujte v tu dobu emaily a koncentrujte se pouze na danou činnost. Neztratíte tak zbytečně čas, který potom můžete věnovat efektivnímu a zaslouženému odpočinku. 

 

Technika Pomodoro, efektivně si zorganizujte čas

 

Rozvrhněte si časové úseky na práci a na odpočinek. Při práci jsou pauzy velice důležité pro zachování duševní čilosti. Technika Pomodoro má 4 cykly, kdy se střídá 25 minut práce s pěti minutovou pauzou. Po těchto 4 cyklech je čas na pauzu delší. Doporučuje se od 15-30 minut.

 

Sepište si to-do list

 

Pro větší přehlednost si sepište seznam úkolů, co máte daný den vykonat. Položte si ho na viditelné místo a postupně si odškrtávejte splněné úkoly. Dobrý pocit vám jen poroste a budete mít větší chuť ke splnění dalších úkolů na papírku.

 

Ve dvou se to lépe táhne

 

Najděte si motivačního parťáka. Zkuste se domluvit třeba s kolegou v práci, se spolužákem v kurzu nebo s kamarádem, že na sebe budete dohlížet při plnění náročného úkolu. Vzájemně se poté můžete podporovat a nebudete se cítit na úkol sami.

 

Motivujte se

Stalo se vám někdy, že jste úkol dodělávali na poslední chvíli? Pracovali jste pod tlakem a tehdy je motivace velice účinná. Zkuste se odměňovat průběžně po splnění dílčích úkolů. A pokud odměny nezapůsobí, vyzkoušejte tresty. Kdy si cíleně odeberete něco, co máte rádi. Lépe si tak uvědomíte, že musíte pracovat tvrději. Tresty ale používejte opatrně a jen zřídka, abyste si naopak práci ještě více nezprotivili.

 


 

Pevně doufáme, že vám naše tipy pomohou prokrastinaci co nejvíce eliminovat. Jakmile se vám to podaří, inspirujte se našimi rituály pro efektivní vzdělávání.Pokud byste stále strádali s vašimi časovými možnostmi, přečtěte si, a vaše vzdělání dovést ke zdárnému konci. 

 

 

Poslední aktualizace úterý, 02 srpen 2022 16:50
Petra Vrbová

Petra Vrbová

email: petra.vrbova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz