Menu

Co ovlivňuje náš pracovní výkon

Bez výkonných zaměstnanců by většina firem nemohla dosáhnout pozitivních výsledků. Ale co všechno má vliv na náš pracovní výkon? Mohou to být klíčové věci i  úplné maličkosti. Přečtěte si, co všechno nám může pomoci, abychom byli v práci efektivnější. 

Vyváženost work-life balance

Sladit pracovní a osobní život je jeden z klíčů k tomu, jak být v práci šťastnější a výkonnější. Díky možnosti práce na dálku se nám to daří mnohem lépe. Home office má spoustu výhod. Lidé nemusí zdlouhavě dojíždět do práce a z práce, šetří tím čas a energii a mohou si třeba dopřát společný oběd se svou drahou polovičkou, která taktéž využívá práce na dálku. A pracovat už nemusíme nutně jen z domova. Díky bezpečnému sdílení dat, zadávání úkolů i online meetingů, můžeme stejně efektivně pracovat i z malebné italské kavárničky.

Vzdělání a osobní rozvoj

Možnost vzdělávat se a profesně růst je pro mnoho lidí jedním z nejdůležitějších faktorů, proč ve svém zaměstnání zůstávají. Dopřejte svým zaměstnancům kurzy a školení, na kterých se mohou rozvíjet. Vzdělávání je skvělý lék na pocit stagnace.

Pochvala

Každý z nás čas od času rád slyší pochvalu. A hlavně v situacích, kdy jste podali nadprůměrný pracovní výkon, ale váš nadřízený to vzal jako naprostou samozřejmost. Takové situace nás demotivují. Naopak v prostředí, kde si šéf všímá všeho, co pro firmu děláte a nebojí se vás před ostatními pochválit, nemá člověk problém vynaložit úsilí navíc.

Komunikace

Komunikace je alfou a omegou. V současné době máme na výběr z mnoha nástrojů, které vám s efektivní komunikací pomůžou. Může jít o aplikace pro zasílání zpráv, videohovory nebo diskuzní skupiny a nebo staré dobré osvědčené face-to-face schůzky. Ať už si vyberete jakékoliv řešení, zlepšení komunikace bude mít na celkový pracovní výsledek pozitivní vliv.

Pauzy

Dělejte si v práci přestávky. Budete se pak se lépe na práci soustředit. Oblíbený způsob organizace pracovního času je technika „Pomodoro“. Ta rozděluje práci na 25minutové časové úseky, mezi kterými zařazujete krátké přestávky. Po čtyřech těchto sekvencích následuje delší pauza. Systém si můžete přizpůsobit podle sebe, důležité ale je pravidelné přestávky do práce zařadit.

TIP: Díky internetu, který spojil svět, máme neomezené možnosti. Můžeme pracovat i studovat online. Jak se ale na studium efektivně soustředit? V dnešním článku si  představíme pár tipů, jak na to!

Ticho nebo hluk?

Každý jsme jiný. Někdo dokáže pracovat z hlučné kanceláře a okolní šramot mu nevadí. Ale někdo tyto podmínky doslova protrpí a nedokáže se na práci soustředit. Otestujte si, co nejlépe sedí vám, a toho se držte. 

Denní světlo

Světlo má na naši produktivitu zásadní vliv. Hlavně v dlouhých v zimních měsících, kdy je dávka denního světla nízká, potřebujeme alespoň lehce doplňovat vitamin D, který nám pomáhá udržovat pozitivnější myšlení. Hlídejte si, abyste měli během dne dostatek denního světla. Pokud pracujete v temnějším prostředí, vyběhněte si třeba na chvíli na vzduch, nebo nedostatek slunečního svitu kompenzujte speciálně navrženým osvětlením.

Vzduch

Dalším adeptem, který nám snižuje koncentraci na práci, je špatný vzduch. Určitě jste už zaznamenali, že pobyt ve špatně větraných místnostech výrazně snižuje naši soustředěnost. Zároveň má také negativní vliv na úroveň naší energie. Dejte si proto pozor, abyste vždy měli během práce dostatek kyslíku. Nebojte se větrat. Čím více vzduchu, tím lépe! Když mozek dostatečně okysličíte, vrátí vám to.

Zelená kancelář

Takovou třešničkou na dortu, která by mohla pomoci k větším výkonům, je zelená kancelář. Snažte se v práci obklopit rostlinami. Kontakt s přírodou na vás bude mít pozitivní vliv. Navíc rostliny pracovní místo zútulní a vy budete mnohem kreativnější.

V práci strávíme asi čtvrtinu svého života. Je důležité, aby nás práce bavila a naplňovala a abychom se v ní cítili dobře a bezpečně. Zamyslete se, co vám osobně nejvíce pomáhá k efektivnímu pracovnímu výkonu a pravidelně to praktikujte.

 

TIP: Nejste spokojeni ve své práci a toužíte po změně? Zkuste rekvalifikaci do IT, které vám může změnit život. Více na ITjede.cz

 

Poslední aktualizace pondělí, 21 listopad 2022 11:14
Petra Brabencová

Petra Brabencová

 

email: petra.brabencova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

 

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz