Menu

Jak vybudovat dobře fungující tým

Otázka týmové práce se v dnešní době stala fenoménem pro moderní řízení mnoha firem a vytvořit dobře fungující tým je občas alchymie. 

Budování týmu

Nejdůležitějším a prvotním úkolem budování týmu, je vytvoření silné a pozitivní vazby členů týmu ke skupině a vytvoření atmosféry důvěry a bezpečí. Pokud se cítíme dobře a v bezpečí, pracujeme mnohem lépe a tvořivěji. Členové týmu by si měli vytvořit podmínky, ve kterých se lidé mohou začít vnímat spolu s ostatními členy týmu jako „my“. 

 

TIP: Zajímá vás, jak mít spokojené zaměstnance? Přečtěte si, jak pečovat o ně pečovat a udržet si je déle ve vaší firmě .

 

Správná komunikace

Komunikace je klíčová, protože buduje důvěru a vztahy, a tím vytváří „bezpečné pracovní prostředí“ a povede ke zdravému skupinovému prostředí a efektivnímu pracovnímu procesu. Správná komunikace vytváří povědomí a porozumění a umožňuje členům týmu efektivně dokončit své úkoly. Ke správné obratné komunikaci samozřejmě patří také umění naslouchat.

 

Všichni mají prostor se vyjádřit

Zcela zásadní je nastavit pravidla komunikace v týmu tak, aby byl dán prostor všem jeho členům. Každý člen týmu má nárok vyjádřit svůj názor a být vyslyšen. 

 

TIP: Budujte úspěšný tým! Jak na to? Nechte si poradit a přihlaste se na kurz, který si pro vás připravil Pavel Pumprla a Jan Mühlfeit. 

 

Leader týmu

Úspěchy pracovního týmu závisí do velké míry na jeho manažerovi. Ten pomáhá týmu držet směr při dosahování hlavního cíle. Sebedůvěru členů podporuje rozvojem jejich dovedností a kompetencí. Dobrý leader neobviňuje osobně členy týmu z neúspěchu, ale vnímá chybovou situaci jako šanci, z níž se lze poučit. Hledá také konstruktivní způsoby překonávání překážek, neignoruje problémy a nezastírá nesplněné úkoly. 

 

Společná oslava úspěchu

Pocit z dobře vykonané práce je k nezaplacení. Ale co se zkusit třeba odměnit za úspěšné dotažení projektu? Jděte si se svým týmem sednout a společně si užít úspěch. Poděkujte si navzájem za vykonanou práci. Všichni členové týmu budou pak motivovaní do dalšího projektu.

 

TIP: Dobře fungující tým je k nezaplacení. Aby takový tým mohl dobře fungovat, je potřeba, aby k tomu měl správné podmínky a prostředí na pracovišti. Přečtěte si, jak na to!

 

Řešení neúspěchu

Ne vždy jde všechno podle plánu a i neúspěch patří k práci. Nehledejme viníka, kterého můžeme za neúspěch potrestat, ale snažme se porozumět opravdovým příčinám, proč se projekt/úkol nepovedl. Je potřeba si otevřeně s týmem sednout a identifikovat problémy, které se vyskytly. Chybami se člověk učí. A díky společnému úsilí je možné vzít si z toho to nejlepší a příště to udělat jinak a lépe. 

 

A o tom to je – každý z nás může přispět k tomu, aby tým, ve kterém pracujeme, byl skvěle fungující a my se v něm cítili naplnění, protože děláme to, v čem jsme dobří a práce nám přijde smysluplná.

 

Poslední aktualizace úterý, 15 listopad 2022 15:17
Petra Brabencová

Petra Brabencová

 

email: petra.brabencova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

 

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz