Menu

Jak vytvořit zdravou firemní kulturu

 Firemní kultura je v posledních letech horké téma. Pokud je ve firmě dobře nastavená, může mít velký vliv na dlouhodobý úspěch dané společnosti. Mnozí manažeři firem už dnes chápou důležitost firemní kultury a snaží se o ni pečovat.

Co je firemní kultura?

Firemní kultura je soubor několika věcí najednou. Atmosféra firmy, chování lidí, jak pracují, čemu věří a jak se cítí. Zdravá firemní kultura rozhoduje o dlouhodobém úspěchu či neúspěchu firmu i o udržení si schopných zaměstnanců.

 

Zapojení zaměstnanců

Stavební kameny firemní kultury jsou položeny jejími zakladateli. To ale neznamená, že se běžný zaměstnanec nemůže na firemní kultuře podílet. Naopak. Čím více se zaměstnanci na firemní kultuře podílí a sdílí ji, tím silnější kultura je. Dejte vašim zaměstnancům šanci vyjádřit své názory a nápady. Pocit, že se můžou na něčem podílet a něco zlepšit, jim dodá pocit sebejistoty a budou mít větší motivaci ve firmě zůstat déle.

 

Pohodlí

Firemní kulturu tvoří i prostředí, ve kterém pracujeme. Udělejte z vaší firmy místo, kam se lidé každý den těší a jsou tam rádi. Příjemné pracovní prostředí má velký vliv i na produktivitu a výkon zaměstnanců. Nemusíte zacházet tak daleko jako např. Twitter, kde nabízí tři jídla denně a akupunkturu v kanceláři. Podle průzkumu je pro zaměstnance důležité: 

 

- Přirozené denní světlo

- Kvalitní vzduch - možnost větrat, klimatizace

- Možnost mít svůj vlastní pracovní prostor

 

Zaměřte pozornost směrem k dobré kávě. Kvalitním kafem zaručeně nic nezkazíte! Třešničkou na dortu je pak relaxační zóna, kde si zaměstnanci mohou chvíli oddechnout. Udělejte si průzkum toho, co zaměstnancům vyhovuje a co naopak postrádají. I nepatrná věc může zlepšit jejich pracovní nasazení.

 

TIP:Přečtěte si o deseti různých strategiích a benefitech, které vám pomohou zvýšit spokojenost zaměstnanců a schopnost udržet si cenné pracovníky.

 

Možnost dalšího vzdělávání

Ukažte, že vám na zaměstnancích záleží a dejte jim možnost dál se vzdělávat a realizovat. Learning & Development by mělo být přístupné všem zaměstnancům a mělo by nabízet pestrou škálu kurzů a školení, které by vyhovovalo individuálním potřebám každého zaměstnance.  

 

TIP: Potěšte své zaměstnance širokou nabídkou HR kurzů od Recruitment Academy.

 

Spolupráce

Podporujte spolupráci na pracovišti. Spolupráce napříč týmy boří bariéry a podporuje inkluzi v celé společnosti. Otevřenost a respekt jsou klíčem k tomu, aby spolupráce mezi členy týmů fungovala. Každý by měl mít příležitost být vyslyšen.

 

Podpora inkluze na pracovišti

Myslete na inkluzi od samého začátku budování firemní kultury. Dejte svým zaměstnancům prostor pro plné vyjádření své identity a přijměte je takoví, jací skutečně jsou. Upřednostňujte inkluzivní prvky v designu pracoviště. To znamená například přizpůsobení pracovních míst i relaxačních zóntak, aby se v nich bez problémů mohli pohybovat lidé s fyzickým postižením. 

 

TIP: Chcete se dozvědět víc o inkluzi a diverzitě na pracovišti? Přečtěte si článek od společnosti Datacruit.

 

Zpětná vazba

Buďte otevření zpětné vazbě zaměstnanců.Pusťte se do individuálních schůzek a rozhovorů, anonymních zaměstnaneckých průzkumů a workshopů. Nechte své zaměstnance vyjádřit svůj názor. Nebojte se i negativní zpětné vazby. I ta vaši společnost může posunout správným směrem.

 

Každá společnost funguje jinak.Zásadní je interní komunikace. Nesrovnávejte svou firmu s jinou. Při hledání té správné kultury se řiďte citem a vizí, kterou budete společně ve firmě sdílet. 

 

 

Poslední aktualizace čtvrtek, 27 říjen 2022 11:18
Petra Brabencová

Petra Brabencová

 

email: petra.brabencova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

 

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz