Menu

Jak uspět u online pohovorů

 

Kvůli koronavirové pandemii se nábor zaměstnanců přesunul hlavně do online prostředí, což má své výhody. Recruiter má více času na jednotlivé pohovory a zároveň všichni zůstanou chráněni bez nutnosti mít roušku nebo respirátor. V tomto článku se podíváme na užitečné tipy, jak uspět v online výběrovém řízení.

V čem jsou online pohovory jiné?

Oproti standardním face-to-face pohovorům sice nemusíte ztrácet čas ani nervy při cestování a hledání místa pohovoru. Také odpadává problém s podpatky u žen a mnoho dalších případných potíží. Při online pohovoru se stačí jen připojit. Na druhou stranu vám ale hrozí jiná rizika, a to různé technické problémy s internetovým připojením nebo se zařízením, na kterém pohovor absolvujete. 

 

Pozor na to, že se můžete setkat s dvěma variantami online pohovoru. Buďto můžete mít standardní videohovor, kde pohovor probíhá v reálném čase. Druhou variantou jsou tzv. video dotazníky, kdy namísto konverzace se živou osobou na druhém konci pouze zaznamenáváte své odpovědi. To může být pro některé kandidáty stresující. 

 

Uvolněte se, buďte autentičtí a směle do toho! Připojte se k pohovoru, který vám třeba přinese vaši práci snů.

Jak se na online pohovor připravit

1. Zkontrolujte si, že všechno funguje

Na online pohovor mějte funkční kameru, mikrofon, ne příliš zastaralé zařízení, přístup k online stránce jako hangouts, zoom nebo skype a samozřejmě spolehlivé internetové připojení

 

Ještě před samotným pohovorem si vyzkoušejte, že vám funguje jak hlasový, tak obrazový přenos na té platformě, kde se máte s recruiterem setkat. Doporučujeme také pohovor vyřídit raději na tabletu nebo počítači spíše než na mobilním telefonu. Může to působit neprofesionálně.

 

Pokud míváte potíže s internetem, raději se po dobu pohovoru připojte na mobilní data.

 

 

2. Oblečte se podle firemního dress-codu

 

Nezáleží na tom, jestli máte pohovor online nebo osobně. V obou případech byste měli působit upraveně. Výběr oblečení zvažte podle druhu společnosti. Jestliže se hlásíte do neformálního start-upu, nemusíte mít nutně na pohovoru kostýmek nebo sako s kravatou. Pokud si nejste s výběrem oblečení jistí, ženy nic nezkazí elegantní halenkou a formální sukní. Pánové zaujmou vyžehlenou košilí a případně sáčkem.

 

3. Připravte se dopředu

Před pohovorem si projděte webové stránky společnosti, u které se ucházíte o místo. Připravte si také několik otázek jak ohledně pozice, tak společnosti samotné.

TIP: Přečtěte si také náš blog o tom, jak bez rizika změnit práci v nejisté době

 

4. Limitujte rozptýlení

Nejlepším místem na pohovor je klidná místnost u vás doma. Vyberte si pokoj, který vypadá formálně, aby se recruiter mohl soustředit na vás a ne na vaše okolí. Vždy je nejlepší si počítač dát na rovný povrch (pracovní stůl) a rozhodně ne na váš klín nebo na gauč.

Informujte příslušníky rodiny nebo spolubydlící, že budete mít pohovor a poproste je o nějakou dobu ticha. Děti předejte na hlídání babičce a domácí zvířátka pusťte na zahradu, nebo počkají v jiné místnosti, aby vás nerušili. 

TIP: Máme nově spuštěné jobs.datacruit.com, kde najdete přes 2 tisíce nových pozic v různých oborech!

 

5. Dávejte si pozor na řeč těla

Lidé zapálení do konverzace rádi používají mohutná gesta, aby zdůraznili význam jejich sdělení. Zkuste se tomu během pohovoru spíše vyhnout. Uvolněte se, abyste působili v klidu a zrelaxovaní.

 


 

Přejeme vám hodně štěstí při hledání nové práce a pokud hledáte práci, stáhněte si naši mobilní aplikaci nebo si nastavte watchdog, ať jste vždy informováni o nejnovějších pozicích přesně pro vás!

 

 

Poslední aktualizace úterý, 02 srpen 2022 11:25
Petra Vrbová

Petra Vrbová

email: petra.vrbova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz