Menu

Čtení emocí využijí recruiteři jako denní chleba, říká psycholog Jan J. Ženatý

Kolik má psychologie společného s náborem, jak důležitá je pro recruitery emoční inteligence a jak může čtení emocí vylepšit schopnost vedení pohovoru? Právě to jsou témata nového rozhovoru s Janem J. Ženatým, psychologem, lektorem a členem akademické rady Recruitment Academy. V jeho kurzech Psychologie v pohovoru I. a Psychologie v pohovoru II. – pokročilé techniky, stále zaznamenávají vysokou popularitu a zájem, ukazuje výhody odezírání mimických projevů v náboru, ale také v běžném životě.

Jan je certifikovaným trenérem Paul Ekman International, kde se naučil ovládat Ekmanovu metodu čtení emocí – hojně využívanou při vyslýchání zločinců, ale také ve světě recruitmentu. Někomu se může zdát, že vedení pohovorů není žádná věda, ale je tomu naopak. Během pohovoru musí recruiter zvládnout několik věcí najednou, což není vždy lehké – musí v krátkém čase poznat cizího člověka, ověřit jeho kompetence a být schopný pokládat dobře strukturované otázky. Právě s tím může Ekmanova metoda pomoci. Jak Jan sám říká, ovládnout ji může každý, chce to akorát praxi a správnou motivaci. 

Můžeš lehce nastínit, co je Ekmanova metoda a co má společného s náborem?

Ekmanova metoda je založená na výzkumu emocí, který ukazuje, že emoce mají tendenci se prolínat do mimiky a využívá se ve dvou klíčových oblastech – všeobecné zvyšování emoční inteligence a forenzní psychologie. Pro recruitery je nesmírně důležitá ta první oblast. Před nedávnem jsem sledoval menší výzkum, který ukazuje, že lepší recruiteři se odlišují od těch méně úspěšných právě mírou emoční inteligence a Ekmanova metoda je jednou z cest, jak si emoční inteligenci zvýšit a naučit se si všimnout, že u druhého člověka probíhá emoční reakce. Schopnost vnímat pocity je pro recruitery nesmírně užitečná. Dokážou díky tomu dobře navigovat jejich pohovor, starat se o to, jakou má kandidát z pohovoru zkušenost a být citlivější směrem k jejich emocím.

Ve forenzní psychologii se metoda používá tak, že zvyšuje schopnost lidí odhalit, jestli je výpověď úplně upřímná nebo částečně vymyšlená. V tuhle chvíli neexistuje 100% metoda odhalení lži, ale Ekmanova metoda zvyšuje pravděpodobnost zachycení, zda ve vyprávění kus nechybí, nebo jestli je něco úplně vymyšlené.

Může metoda pomoci recruiterům lépe poznat pozitivní i negativní stránky kandidáta?

Určitě ano. Potřebuju říct nahlas, že neexistuje metoda, která by pouhým okem odhalila, zda kandidát lže nebo ne. Ale pomůže zaměřit otázky na určité oblasti toho, co nám kandidát říká, které jsou třeba méně srozumitelné a pomůže zacílit místa, kde může potenciálně dojít k zakrytí nebo opomenutí informací. Takže je to dobrý radar.

GCL08316 2

Zvládne to každý?

Ano. Jsou lidi, kteří bez větší míry tréninku čtou emoce dobře čili mají dispozici, která k tomu vede. Pro někoho je to těžší, ale všeobecně je to dovednost, která se dá naučit. Byl jsem součástí menšího experimentu s autistickou populací, ve kterém jsme učili lidi na spektru Ekmanovu metodu, a i u nich se schopnost a přesnost čtení emocí v rámci tréninku zvýšila.

Stačí jednodenní kurz na to, aby se recruiter zlepšil v pohovorech?

Ano. Já se snažím v rámci kurzu předat maximum informací a nabídnout další zdroje pro individuální studium a trénink. Sám jsem musel strávit několik desítek hodin analýzou různých videí a trénováním, aby se mi metoda dostala pod kůži. Jedna věc je tomu rozumět, druhá to opravdu umět aplikovat v praxi. Čtení emocí je namáhavé na pozornost při pohovoru, protože recruiter musí najednou zvládat několik věcí – hovořit s kandidátem, vnímat čas, dobře si strukturovat otázky a v momentě, kdy člověk začíná s Ekmanovou metodou, hodně ho to pohltí. Je potřeba to dostat pod kůži, aby došlo k automatizaci a bylo možné sledovat i jiné věci.

„Základní výhoda metody je, že vede recruitery k tomu, aby v momentě pohovoru věnovali kandidátovi maximální pozornost.“

Existuje i pokračování kurzu – Psychologie v pohovoru II. Jak se liší od první části?

Pracovně tomu říkáme „dril“. V první části kurzu nedokážu předat všechny informace, které považuji za důležité a ani účastníci by během jednoho dne nedokázali tolik informací pojmout. Druhá část  je příležitost ke sdělení dalších znalostí a poskytuje větší prostor pro trénování, opakování a k vytvoření zvyku, který potom dovoluje metodu používat s lehkostí v praxi.

Je dobré si kurz po nějaké době zopakovat, nebo je lepší trénovat sám?

To záleží na individuální preferenci. Já sám jsem ocenil příležitost toho, že v Paul Ekman International se mnou strávili hodně času. První tréninky, které jsem školil, byly v tandemu s britským trenérem, který se jmenuje Aaron Garner. Aaron mi pomáhal se do metody dostávat dlouhodobě a trvalo zhruba půl roku, než mě pustili a dali mi zelenou. Mně samotnému vyhovovalo mít vedle sebe parťáka, který mi pomáhal. Nicméně dneska už existují i softwarové nástroje, které vám pomohou cvičit, aniž byste potřebovali živého trenéra.

Můžeš přímo jmenovat chyby recruiterů, kterých se pomocí kurzu můžou zbavit?

Základní výhoda metody je, že vede účastníky k tomu, aby věnovali maximální pozornost kandidátovi v momentě, kdy ho mají v místnosti. Velmi často si prohlížíme materiály, které máme na stole, máme připravené otázky, CV a tím pádem ztrácíme vizuální kontakt s kandidátem a nevěnujeme tak precizní pozornost tomu, jak se projevuje. Během kurzu se díváme na videa a já jsem na účastníky tréninku hodně přísný v tom, že chci, aby v ohromném detailu popsali a zrekapitulovali to, co viděli – co kandidát říká, jak to říká, jak se tváří a tím vytváříme zvyk opravdu věnovat pozornost.

Druhou výhodou metody je, že zpomaluje souzení. Hodně lidí má tendenci si rychle vytvořit předsudky. Jinak tomu říkáme také „me theory“, což znamená, že člověk na základě své vlastní zkušenosti posuzuje projev toho druhého. Já se snažím zpomalovat proces souzení a dávat důraz na to, abychom si dobře zrekapitulovali data, která jsou v rozhovoru měřitelná, např. co mi kandidát říká, jak se u toho chová, zamyslet se nad tím, jaké faktory mohou ovlivnit jejich chování a teprve na základě této úvahy vytvořit rozhodnutí, které bude nejen lepší, ale i etičtější v rámci samotného náborového procesu.

 NNX1084 1

Myslíš, že by mělo být běžnou praxí, aby recruiteři Ekmanovu metodu znali?

Zjednodušeně ano. Komplikovaně si myslím, že všichni lidi by měli dostat už v rámci povinné školní docházky více informací o tom, jak fungují naše emoce a pracovat na emoční inteligenci, protože se ukazuje, že je to součást sociálních kompetencí, které jsou podstatné pro výkon jakékoliv profese, která souvisí s lidským kontaktem. Myslím, že právě recruiteři to využijí jako denní chleba. Jejich úkolem je v relativně krátkém čase poznat člověka a odhadnout, do jaké míry je dobrá shoda mezi jeho schopnostmi, dovednostmi a očekáváním s tím, co nabízí firma a právě proto, že na to mají málo času, jím ta metoda může pomoct.

Co tebe na metodě nejvíce baví?

Ona přímo nasedá na základní motivaci, proč jsem začal studovat psychologii. Zajímá mě, jak lidi fungují uvnitř, jak jsou motivovaní a konkrétně Ekmanova metoda nabízí cestu, jak si zlepšit všímavost pro to, co druzí prožívají. Je to metoda, která je podložená výzkumem, což je něco, co mě na psychologii baví - když není jen o slovech, ale i o datech.

Vždy tě zajímala psychologie spíše v byznysovém kontextu?

Když jsem nastupoval na katedru Psychologie, tak jsem měl spíše terapeutickou nebo klinickou ambici, dělal jsem z ní i státnice. Nicméně člověk, který mě ovlivnil, je docent Radvan Bahbouh. Radvan mi nabídl stáž ve své firmě QED Group, tím pádem jsem končil školu už jako praktikující konzultant a dostal jsem se k tomu rovnou praxí. V QED jsem strávil více než 12 let své profesní dráhy a naučil jsem se tam spoustu věcí, které dodnes používám, ať už v kontextu Recruitment Academy nebo ve své volné činnosti. 

„Jakmile se naučíte pozorovat obličej, emoce na vás začnou samy vyskakovat.“

Dokážeš v běžném životě vypnout čtení emocí?

Vypnout to nejde. Na začátku svých tréninků vždy říkám účastníkům, že mají možnost se rozhodnout, jestli do toho skutečně půjdou nebo jestli si to nechají ujít. Jakmile se naučíte pozorovat obličej, emoce na vás začnou samy vyskakovat. Můžete se dívat jinam, ale to je v podstatě jediné, co s tím jde dělat. V soukromém životě to může být dobrý zdroj informací. Poznám, když dělám něco, co je druhým nepříjemné, nebo mě to může upozornit na problém, než se začneme s někým hádat. 

Co by si vzkázal někomu, kdo přemýšlí o účasti na kurzu?

Zvu vás na kurz, protože z hlediska toho, co všechno je možné získat z neverbální komunikace, je Ekmanova metoda to nejkvalitnější know-how, které v tuhle chvíli na světě existuje a je to dovednost, která má velmi široké uplatnění. Vstupní kurz nabízí dobrý přehled toho, co svět behaviorální analýzy nabízí a s čím lze pracovat. Mám opakovaný zážitek skokového zlepšení u lidí i za jeden den, když porovnám jejich výkon na kurzu ráno versus odpoledne. Mezi námi jsou sice lidi, kteří mají velmi dobrou intuici a nepotřebují žádnou metodu na to, aby dokázali rozeznat emoce, ale pro ty analytičtější z nás je to extrémně dobré řešení, jak svoji emoční inteligenci posílit.

Poslední lákadlo - schopnost číst emoce ostatních zlepšuje i všímavost k vlastním emocím. Je to určitá cesta sebepoznání vedle toho, že pracujete na analýze ostatních. Dobrá práce s vlastními emocemi má strašně moc pozitivních dopadů od toho, že je člověk z principu věci spokojenější nebo štastnější v životě až po to, že to má blahodárné účinky na zdraví a dlouhověkost. Přijďte na kurz nejen, abyste lépe rozuměli lidem kolem sebe, ale i proto, abyste měli spokojenější a delší život.

_____________________________________________________________________________

Pokud vás téma zaujalo a chcete metodu zařadit do své recruiterské nebo jiné praxe, přijďte na jeden z kurzů Honzy Ženatého do Recruitment Academy. Nadcházející termíny vždy najdete na našem webu. Pokud chcete být informováni o nových datech, můžete sledovat naše sociální média, odebírat newsletter nebo odeslat nezávaznou přihlášku na webové stránce kurzu. Budeme se na vás těšit.

6  7

Pokud na kurz nemůžete přijet do Prahy, můžete si pořídit přístup k ONLINE záznamu kurzu, který vám už zůstane napořád.

 

Poslední aktualizace úterý, 23 červen 2020 12:03

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz