×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 360
Menu

Michal Toman: Sourcing je stále důležitější součást náboru

  • Autor článku  

 

Autorem tohoto článku je Michal Toman, pořadatel akce Evolve! Masterclass, která proběhne v Praze dne 19. dubna a v Budapešti již 17. dubna 2018. Více informací o této akci pro HR profesionály a recruitery najdete ZDE

---

Asi také čtete na každém rohu, že v ČR chybí pracovní síla, že je nedostatek lidí a že lokální firmy čekají těžké časy. No, neviděl bych to tak černě, jak líčí některé novinové titulky. Určitě se shodneme, že tato pracovní síla nikam nezmizela ani se nevypařila.

Jen to prostě znamená, že všichni, kteří chtějí pracovat, už pracují a tím pádem existuje minimum lidí v tzv. aktivním Talent Poolu (ti, kteří novou práci aktivně vyhledávají a sami si sledují nabídku zaměstnavatelů). Opakem je pasivní Talent Pool, který tvoří zaměstnaní lidé, co práci aktivně nehledají a většinou jsou se svou prací do určité míry spokojeni, ale připouštějí, že kdyby přišla zajímavá nabídka, určitě by o ní uvažovali.

Důležité ale je, že ač lidé z pasivního Talent Poolu nesledují nabídku zaměstnavatelů na pracovním trhu, neznamená to, že je nedokážete zlákat do své firmy.

Evoluce v recruitmentu

Je ale třeba ještě dnes kandidáty rozdělovat tímto způsobem? Nepřihodilo se nám v recruitmentu něco podobného jako v politice, kdy dělení politických stran na levici a pravici již nefunguje? Proč rozdělovat kandidáty na ty, kteří aktivně hledají a opačně, když jedna z těchto oblastí již téměř neexistuje?

Za posledních pár let prošlo mnoho oborů radikálními změnami. Recruitment byl poměrně dlouhou dobu rigidní, ale i sem nám konečně došla výrazná evoluce. Vznikají nové obory a metody náboru, mění se myšlení firem a výrazně nám do této oblasti vstupují moderní technologie. Moderní náboráři pochopili, že není možné jen čekat, jaký kandidát jim spadne do klína, ale musí si kandidáty na svou nabídku sami vyhledat a hlavně je zaujmout.

A právě na vyhledávání kandidátů se zaměřuje čím dál populárnější oblast recruitmentu, kterou nazýváme sourcing. Touto relativně novou disciplínou většinou popisuje aktivity náboráře spojené s vyhledáním kandidátů splňujících požadavky na danou pozici v daném regionu a s danou specializací.

U některých firem sourcing končí seznamem takovýchto kandidátů tzv. longlistem, na který navazuje svými aktivitami recruiter. V jiných firmách je oddělení sourcingu zodpovědné i za prvotní kontakt s kandidátem. V některých firmách je sourcing součástí práce náboráře, ale čím dál častěji se stává, že vznikají specializované pozice zaměřující čistě tímto směrem, takovým kolegům většinou říkáme Sourcer či Researcher.

Chytré využití dat

Sourcing může fungovat jak v offline světě, což většinou znamená vzít do ruky telefon, zavolat na recepci do firmy a snažit se zjistit, kdo sedí na které židli a jaké je jeho telefonní číslo. Zároveň se ale čím dál více pojí hlavně s online světem, který neskutečně roste.

Dle průzkumu IBM vzniklo 90% všech světových dat v posledních dvou letech. Tato data se dají pohledem náboráře vnímat hlavně jako digitální stopa, kterou za sebou každý z nás v každodenním životě nechává. Zkoušeli jste si někdy zadávat do Google nějaké své osobní údaje? Pokud ano, mohlo vás překvapit, kde všude se zmínka o vás vyskytuje. Nebo zkuste tento odkaz - asi budete překvapení, jak přesné jsou informace, které o vás Google shromáždil.

Jinými slovy, každý z nás je v dnešní době dohledatelný, a to včetně kontaktních údajů, stačí se jen umět internetu (hlavně Google) dobře ptát. Tato data dnes běžně využívají nejrůznější retailové firmy, aby dokázaly lépe zacílit své zákazníky. Aktuálně se tedy podobné principy dostávají více do světa náboru.

Sourcingový odborník v Česku

Nepředstavujme si ale sourcing jako obor, ve kterém by někdo hackoval" internetové stránky a dostával se k informacím nelegálně. Sourcing se zaměřuje na práci s veřejně přístupnými informacemi. Ano, přiznávám, že i v tomto oboru existuje pár lidí, kteří se již dostali na "temnou" stranu a jejich praktiky spíše vzbuzují rozpaky nad etikou jejich počínání, ale těmto lidem se věnovat nechci, protože je osobně nepovažuji za sourcery.

V našich zeměpisných končinách je sourcing stále relativně novou disciplínou, ač v USA se sourcing objevoval již v devadesátých letech a i z těchto končin pochází hodně hlavních osobností tohoto oboru, kteří ho pomáhají formovat a určovat další trendy. Mezi takovéto lidi patří i Mark Tortorici, který se v daném oboru pohybuje přes 20 let a aktuálně se snaží své znalosti a dovednosti předávat novým generacím sourcerů.

Jeho tréninky jsou věhlasné a pověstné tím, že i poměrně složitou problematiku dokáže přednést a vysvětlit jednoduše a přehledně, aby se v ní nikdo neztratil. Sám to mohu potvrdit, jelikož jsem zažil Marka naživo v Amsterdamu a jeho schopnost učit lidi kolem sebe je výjimečná.

V dubnu budou velké dny pro evropský sourcing, neboť Mark Tortorici bude mít své tréninky v naší blízkosti, proto máme všichni jedinečnou příležitost zažít Marka naživo. 17.dubna přijede Mark na celodenní trénink s názvem EVOLVE! Masterclass do Budapešti a 19. dubna do Prahy. Pokud se tedy pohybujete v oblasti náboru, ať už jako Hiring Manager, Recruiter či jako sourcer a chcete se během jediného dne naučit většinu technik moderního sourcingu, nemůžete tuto akci minout. Zaregistrujte si své místo na www.evolvemasterclass.com.

 

Michal Toman
Engage Advisory s.r.o.

 

 

 

 

Poslední aktualizace středa, 04 duben 2018 13:51

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz