Menu

HR Intelligence Report 2021: Největší zmapování pracovního trhu pomocí LinkedIn

Sociální síť LinkedIn se v České republice stává stále silnější platformou a o jejím významu pro oblast recruitmentu nejde pochybovat. Jak ale poznat, v jakých oborech se uživatelé na LinkedIn pohybují a zda se vyplatí si platformu osvojit pro recruiterskou praxi? Vzdělávací společnost Recruitment Academy již počtvrté zmapovala uživatelskou základnu LinkedIn v ČR a přináší detailní přehled o 40 pracovních pozicích v oblastech Finance & Obchod, Marketing & Média, IT, Strojírenství a Služby.

 V roce 2021 dosáhla platforma v Česku již 1,4 milionu uživatelů a tak není překvapením, že roste její význam pro oblast HR v rámci vyhledávání kandidátů. Obor recruitmentu obecně prošel velkými změnami a spousta aktivit se nyní směřuje právě na sociální sítě, především LinkedIn. V novém HR Intelligence Reportu 2021 získáte přehled například o tom, na kterých pozicích za poslední 2 roky ubylo nebo přibylo nejvíce zaměstnanců, které obory posilují, kdo jsou největší zaměstnavatelé nebo jak trendy a události posledních měsíců ovlivnily složení zaměstnanců na pracovním trhu.

Nejpočetnější oblastí na LinkedInu jsou stále služby, do kterých spadají podobory jako personalistika, právo, vzdělávání či zdravotnictví. Obor celkem zaznamenal 12% nárůst, ovšem nejvyšší nárůst zaměstnanců v oboru si tentokrát přičetlo strojírenství. Například role jako strojní inženýr nebo specialista kvality vzrostly dokonce o více než 30 % a tak je vidět, že inženýrství začíná v počtu uživatelů dohánět ostatní obory na LinkedInu. Kromě konkrétních pozic mapuje report také top 10 největších zaměstnavatelů v každé kategorii a top 5 univerzit, kde uživatelé vystudovali. Mezi nejčastěji zmiňované patří Karlova univerzita, VŠE, Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita a ČVUT. 

Z průzkumu vyplývají zajímavé poznatky o současné situaci na pracovním trhu. Například oblasti financí a marketingu zaznamenaly oproti poslednímu reportu pouze malý nárůst. Ten může být způsoben revolucí v oblasti digitálních technologií a častějším zaváděním automatizace a také pandemií, která zapříčinila propouštění zaměstnanců právě v těchto oborech. Na druhou stranu, pozice PPC Specialist zaznamenala nejvyšší nárůst ze všech pozic v reportu, a to o 96,4 %. To poukazuje na další trend spuštěný pandemií. Z důvodu lockdownu a dalších opatření se byznysy obrátily na prodej v online prostředí a zejména firmy, které tuto obchodní aktivitu dosud plně nevyužívaly, vytvořily vysokou poptávku po specialistech na placené online reklamy.

Report je letos poprvé možné stáhnout kromě angličtiny také v českém jazyce. Ovšem největší novinkou letošního vydání je placenározšířená verze, která obsahuje odkazy na výsledky strukturovaných vyhledávání na LinkedIn na všech 40 pozic uvedených v reportu. Díky tomu vám stačí jedno kliknutí a zobrazí se vám všichni relevantní kandidáti na konkrétní pozici v ČR. Její cena je 900 Kč + DPH.

HR Intelligence Report 2021 si můžete ZDARMA stáhnout zde. Rozšířenou verzi si můžete objednat zde. 

Poslední aktualizace čtvrtek, 07 říjen 2021 11:46

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz