×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 360
Menu

Video Sourcing: Recruitment inovace z české dílny Recruitment Academy

  • Autor článku  

Na poslední konferenci Sourcing Summit v Německu představil Josef „josé“ Kadlec nový koncept, tzv. Video Sourcing. Jedná se o nekonvenční použití videa v různých podobách pro dennodenní práci talent sourcerů a recruiterů. Video formát nejsou v recruitmentu pouze drahá kariérní videa. S dnešním stavem technologií, kdy jsou i internetová připojení rychlejší, přenos dat přes mobilní telefony překročil množství přenesených dat na osobních počítačích a uživatelé jsou denně zahlcovány tunou obsahu v různých formátech, to dává velký smysl.

Recruitment Academy pod vedením Josefa „josého“ Kadlece se od svého založení před 3,5 lety snaží o disruptivní ovlivňování pracovního trhu a přicházet s novými postupy, technikami, softwarem, ale i hardwarem, který není kompetitivní jen v ČR, ale i z globálního pohledu. Nutno dodat, že Recruitment Academy má k dispozici pravděpodobně největší sourcing centrum v regionu s více než 120 zaměstnanci, které slouží i jako jejich testovací laboratoř a také softwarovou divizi vyvíjející recruitment software.

Následujícími třemi inovacemi v oblasti použití videa přispěla Recruitment Academy recruiterské komunitě:

1. Pracovní video inzerát je použití videa, kdy uděláte amatérské video s potenciálně budoucím nadřízeným kandidáta, který ve videu představí sebe, firmu a volnými slovy řekne, koho hledá. 

Video: Pozice Product Manager ve společnosti 2N

U technických pozic jako např. softwarový vývojáři, kde je response rate vůbec nejnižší, je někdy potřeba jít ještě o krok dál a udělat personalizované video pro každého jednotlivého kandidáta zvlášť.

Recruiter nebo recruiterka si prostě vezme telefon a natočí selfie-style video, které začně např. slovy „Dobrý den Karle, našla jsem váš profil na LinkedInu a …“ Karel je tak překvapený, že někdo natočil video pouze pro něj, že na tuto zprávu odpoví a to je dílčí cíl, který musí recruiter překonat, pokud chce někoho vůbec dostat na pohovor.

Video: Personalizované video oslovení pro společnost Tieto

Těmito videi kandidáty překvapíte hned dvakrát, díky čemuž dosáhnete výrazného zvýšení procenta lidí, kteří vám odpoví.

Za prvé překvapíte využitím video formátu, protože většina kandidátů je zvyklá dostávat odkazy na textové popisy pracovních pozic. Bouráte tak vzorec běžného chování.

Za druhé, speciálně u pracovního video inzerátu kandidát může vidět svého potenciálního nadřízeného. Tzn. bude souhlasit s pohovorem především z toho důvodu, že se mu tato osoba zdála sympatická. To je efekt, který se textovým inzerátem nebo oslovením těžko dělá.

2. Náborová live videa

Dnešním trendem je sdílení akcí na sociálních sítích, které se dějí v reálnem čase. Máme dnes k dispozici Facebook Live, Instagram Live, Twitter Live, Youtube Live, Twitch nebo Periscope. Dále pak speciální formát Stories, který dnes již najdete nejen na Instagramu, ale i na Facebooku, Facebook Messangeru, Whatsappu a původně tento koncept poprvé použila sociální síť Snapchat.

Touto cestou lze cílit na širší skupinu potenciálních zaměstnanců, ať už je to pracovní video inzerát, kariérní video, ale i personalizované video oslovení. Pokud chcete na Facebooku zacílit video oslovení na konkrétního jednoho kandidáta, i toto je možné. Představte si kandidáta, který si prohlíží svůj Facebook a najednou vidí live video, které začíná jeho jménem a vidí ho pouze on. Stačí v nastavení privátnosti videa vybrat možnost „Konkrétní přátelé“.

Facebook nastaveni

Obr: Nastavení, kdo uvidí vysílaný Facebook Live záznam

Pokud řešíte to, jak vysílat live video na více sociálních sítí a více kanálů (např. váš osobní + firemní kanál na Facebooku) paralelně v jeden moment, i toto je řešitelné. Existuje služba Restream.io, díky které toto můžete realizovat. V této službě si nastavíte přístup na všechny live kanály, které chcete obsáhnout a služba už live videa na tyto sítě rozdistribuuje sama. Na problém ale narazíte s Instagramem a Twitterem, které používají svoje proprietární protokoly a nelze je tedy do této služby připojit.

Z tohoto důvodu jsme vyrobili speciální selfie tyč (pracovní název selfie tyč Mr. Hollywood), do které můžete umístit až tři mobilní telefony (případně iPod Touch), má do všech těchto zařízení agregovaný zvuk a vlastní LED osvětlení. Touto selfie tyčí v kombinaci se službou Restream.io můžete dělat live videa zároveň i do několika desítek kanálů na sociálních sítích včetně Instagramu a Twitteru.

selfie tyc Mr Hollywood

Obr: Selfie tyč „Mr. Hollywood“ na multi-live streamy vyrobena v Recruitment Academy

 Touto metodou lze dělat i odborné webináře pro cílové skupiny kandidátů a to za druhotným účelem jejich náboru.

3. InCam

InCam je krabička, která má za účel zvýšit exposure vašeho LinkedIn profilu a vytvoření attention pro vaše kandidáty.

Picture1

Krabička udělá každých 60 sekund fotku (takže takové nízko frekvenční video) a okamžitě jí nahraje jako horní banner ve vašem soukromém LinkedIn profilu.

Picture2

Obr: Použití InCamu na Sourcing Summit Europe 2016

Tímto si vytvoříte pozornost na vás samotné nebo např. na vaše pracoviště.

Zeptali jsme se přímo Josefa „josého“ Kadlece na význam videa v recruitmentu: „Úspěch v recruitmentu je o získávání konkurenční výhody. A já si osobně myslím a mám vyzkoušeno, že použití videa ji vytváří. Takže kdo první video do svých recruitment procesů adaptuje, bude konkurenční výhodu mít a tím pádem i více kandidátů. Důležitá je autenticita. Někdy profesionálně udělané video má horší efektivitu než video amatérské. Aktuálně pracujeme na produkčním zapracování VR (Virtual Reality) videí do denního talent sourcingu – tj. 360 stupňových a 3D videí a také na nové funkcionalitě LinkedIn Live. Díky tomu testuji několik desítek VR headsetů.“

bryle

Obr: Testované VR kamery a VR headsety pro Video Sourcing v Recruitment Academy

Takové náborové virtual reality video může vypadat např. takto: 

 

Poslední aktualizace čtvrtek, 20 červenec 2017 10:23

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz