Menu

Jak vám bude ve firmě prospěšný mentor? V krizi je neocenitelný

Pomožte vaším zaměstnancům vylepšit jejich vůdčí dovednosti a využijte pomoci mentorů, zkušených profesionálů s bohatými zkušenostmi z vedoucích pozic v různých firmách. Tito mentoři mohou rychle předat své osvědčené know-how a pomohou lidem dosáhnout profesní zralosti rychleji, než by to dokázali sami. 

Mentoring se zaměřuje přímo na aktuální potřeby jedince, týmu nebo firmy. Jeho cílem je nalézt řešení přesně pro danou situaci, ať už jde o nový manažerský post, rozvoj leadershipu nebo řešení psychologických výzev spojených s novými povinnostmi.

Při mentoringu je důležité, že se mentor a klient zaměřují na konkrétní situace a úkoly. Někdy se stává, že samotní vedoucí těžko určí, kde přesně tkví problém a jakým směrem se ubírat. V takových případech mentoři analyzují situaci a navrhují několik možných řešení, z nichž se následně vybírá ta nejvhodnější cesta.

TIP: Podívejte se na průzkum Work Trend Index (WTI), který zkoumá home office v ČR. Průzkum má na svědomí společnost Microsoft ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. 

Mentoring se často objevuje v momentech, kdy společnost čelí náročným situacím nebo krizím. Například, když má leader problém s týmem a komunikací. A nebo, když se někdo ocitne ve vedoucí roli bez dostatečných zkušeností a znalostí a neví, jak tým vést. A i když  pokusy a chyby mohou být cennou lekcí, spolupráce s mentorem může urychlit dosažení požadovaných výsledků a pomoci vybudovat silnější základ pro úspěch.

Proč jít cestou externího mentoringu

Proč mnoho vedoucích volí externí mentory? Hlavním důvodem je, že nechtějí probírat své problémy s kolegy nebo jinými zaměstnanci, aby nevznikl dojem, že nezvládají svou práci. Externí mentoři nabízejí nadhled nad situací, nejsou vázáni na žádné vztahy v organizaci a mohou nabídnout objektivní pohled na problémy. 

Mentoring vs. koučink, co je co?

Mnohým lidem se zaměňuje koučink s mentoringem. Pojdme si v tom udělat pořádek:

Mentoring:

Mentoring a koučink jsou dva odlišné přístupy k osobnímu rozvoji. Mentoring se zaměřuje na předávání zkušeností, znalostí a rad od zkušeného experta. Pomáhá klientovi rychleji řešit konkrétní problémy a situace. Poskytuje efektivní podporu v expertním nebo manažerském rozvoji. Je ideální, když potřebujete rychle zvládnout nové výzvy a získat tipy pro lepší fungování.

Koučink:
Pomocí otázek a dialogu směřuje kouč klienta k hledání vlastních odpovědí a řešení. Vede klienta, ale nevstupuje s vlastními názory nebo řešeními. Podporuje osobní růst a rozvoj, pomáhá dosahovat dlouhodobých cílů

 

Nezapomeňte, že investice do externího mentora nebo kouče může být klíčem k vašemu úspěchu a silnějšímu základu pro budoucnost. Vaše vůdčí schopnosti mohou dosáhnout nových výšin, ať už jste na začátku kariéry nebo na vrcholu. Mentoring vám pomůže objevit svůj skrytý potenciál a dosáhnout svých snů.

 

Poslední aktualizace pátek, 22 září 2023 10:07
Petra Brabencová

Petra Brabencová

 

email: petra.brabencova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

 

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz