Menu

Videodotazníky v recruitmentu

 

Videodotazníky patří vedle Google Meets, Skype nebo Zoom k populárnímu způsobu, jak vést pohovory. Možná si říkáte, že je to již 10 let starý přežitek, který se jednoduše nechytil, ale přiznejme si, že jsme na to ještě nebyli připraveni. Nyní ale nastala doba, kdy se jinak, než online nesetkáváme, a jak se ukázalo, je to pro recruitment nesmírně efektivní. Pojďme si říct, jak to s videodotazníky vlastně funguje a jak je efektivně nastavit!

                               

Jak vlastně videodotazníky v recruitmentu využít?

Jedná se o velmi rychlou, bezpečnou a konzistentní metodu, jak získat odpovědi uchazečů. Nejenže můžete efektivně filtrovat kandidáty, ale můžete také ukázat, kdo jste, a jak to u vás chodí. Dejte kandidátům vědět, že právě vy jste originální, efektivní a inovativní a začněte s videodotazníky i vy.

 

Proč jsou videodotazníky funkční

Hlavní výhodou videodotazníků je rychlost. Pokud totiž komunikujete s kandidáty na druhé straně polokoule, může být čas prostě překážkou. U vás pozdě večer, jinde brzy ráno, ani se nenadějete a odpověď máte ve schránce. Žádný problém a komfort pro obě strany. Samotná odpověď vám může také mnoho prozradit. Je kandidát vhodně oblečený? Má kolem sebe pořádek? Připravil se na otázky? To vše a mnohem více se dozvíte.

 shutterstock 1211553367

Jak takový videodotazník vytvořit?

1. Sestavte si otázky

V prvním kroku si sestavte soubor otázek. Buďte milí, přátelští a nebojte se ukázat na kameře. Odpovídat na psané otázky by totiž mohlo působit nesympaticky. Navíc máte jedinečnou příležitost nechat kandidáta nahlédnout pod pokličku a ukázat mu, jak to u vás chodí.

Netrapte se příliš s profesionální technikou a otázky nahrajte na mobil, protože to samé očekáváte i od kandidáta. Pak už stačí definovat pokyny a rozeslat.

 

2. Definujte podmínky

Jak dlouhé mají být odpovědi? V jakém jazyce? Kolik pokusů jim dáte? Obecně doporučujeme maximálně 5 otázek, alespoň jednu v angličtině a nestresovat zbytečně kandidáty jedním pokusem. Stanovte jim deadline odevzdání a pak už jen čekejte na odpovědi, které si pro vás připravili.

 

3. Filtrujte kandidáty

Zodpovězení videodotazníku vyžaduje určité úsilí. Už to může být prvním filtrem pro takové uchazeče, kterým se jednoduše nechce novinky v pohovorech tohoto typu zkoušet. Na druhou stranu můžete mít kandidáta, jehož CV se vám nejprve úplně nelíbilo, ale jeho videoodpověď vás prostě nadchla! Nenechte se zmást dobrým dojmem a využijte také možnosti přehrát videoodpověď znovu. To je skvělá výhoda, kterou vám jiné formy pohovorů nenabízí. Požadovali jste alespoň jednu odpověď v angličtině, která je must have, ale odpověď nesplnila vaše očekávání? Další rychlý test, který vám ušetřil spoustu času.

 

TIP! Nezapomeňte si také přečíst jeden z našich posledních článků, ve kterém psycholog Jan J. Ženatý popisuje čtení emocí recruitery.

 

4. Oslovte ostatní

Videodotazníky jsou tu s námi již řadu let, ale kdo je vlastně používá? Buďte mezi prvními a ukažte, že jste to právě vy, kdo drží krok s novými technologiemi a neustále se zlepšuje. Využijte raději čas k posuzování správného kandidáta než nekonečnou snahou spojit se všemi uchazeči.

 


 

Věříme, že vám náš blog pomohl osvětlit, jak je to s videodotazníky v recruitmentu a jak je využít pro váš recruiterský prospěch. Poslechněte si také náš podcast s Renátou Balíkovou o tom, jak se stát recruiterem 2021 a přečtěte si, jaké novinky na trhu práce nás letos čekají.

 

 

Poslední aktualizace úterý, 02 srpen 2022 11:44
Petra Vrbová

Petra Vrbová

email: petra.vrbova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz