Menu

Dveře do IT jsou juniorům otevřené! 82 % firem vyžaduje u kandidátů prokázaný zájem o obor IT

 

Nedostatek odborníků v IT nutí společnosti snižovat požadavky na znalosti a zkušenosti kandidátů a tím otevírá dveře juniorům. To vyplynulo z průzkumu společnosti GoodCall ve spolupráci s Czechitas a Behavio mezi více než 100 společnostmi z IT. Vysokoškolské vzdělání pro uplatnění v oboru IT není pro společnosti zásadním kritériem. 82 % společností ale naopakpožaduje, aby se uchazeči o obor IT prokazatelně zajímali, měli alespoň základní orientaci v oboru a ideálně byli absolventy rekvalifikačního kurzu.  43 % dotazovaných se spokojí se středním vzděláním se zaměřením na IT a 34 % firem požaduje “pouze” absolvování rekvalifikačních kurzů se zaměřením na IT.

 

Dotazované firmy v roce 2023 hodlají nabrat 1 - 10 nových IT specialistů, a to zejména z oblasti backend vývoje (58 %), front end vývoje (39 %), infrastruktury (35 %), testování softwaru (34 %) a vývoje a správy informačních systémů (33 %). Přísun kandidátů chtějí dotazovaní zajistit plánovaným zvýšením platů, a to nejčastěji o 3 - 10 %.

 

Více než polovina dotazovaných uvedla, že 81 - 100 % ze všech jejich obsazovaných pozic vyloženě vyžaduje základní digitální dovednosti jako například znalost postupů při sdílení dokumentů, práce v MS Teams, MS Word/Excel apod., a to nejen u IT nabídek práce, ale u obsazovaných pozic dotazovaných společností plošně.

 

„Největší zájem je tradičně o kurzy z oblasti datové analýzy, kde také nabízíme nejvíc kurzů a poptávka je stále veliká. V této oblasti ženy navíc dobře získávají uplatnění. Zhruba polovina našich absolventek rekvalifikačních kurzů si do tří měsíců najde práci v IT. Další tradiční vstupní branou do světa IT je oblast testingu a webového vývoje. Nedávno jsme začali nabízet kurzy kybernetické bezpečnosti a ty se okamžitě setkaly s velkým zájmem, protože velmi rychle roste počet nabízených míst v tomto oboru,“ říká Anna Valouchová, která má v Czechitas na starosti vyhodnocování dopadu činnosti organizace na společnost.

 

Průzkum také ukázal, že jsou společnosti otevřené práci na zkrácený úvazek, a to konkrétně u 58 % dotazovaných. Dále 47 % společností umožňuje práci zcela bez nutnosti přítomnosti práce z kanceláře. Tahouny jsou v tomto směru obor IT a společnosti působící v Praze, kde je trend umožnění práce na dálku vyšší oproti celkovému vzorku dotazovaných.

 

Milan Novák, CEO společnosti GoodCall, dodává: „Průzkum nám potvrdil, že firmy budou v tomto roce nabírat zaměstnance do IT pozic i přes složitou ekonomickou situaci. Hlavním důvodem je samozřejmě rostoucí digitalizace a automatizace. Zároveň firmy potvrzují, že opět zvyšují mzdy, nejčastěji o 5 %, ale téměř pětina až o 10 %.“

 

Z dat bylo také zjištěno, že 79 % respondentů (majoritně HR manažerů) při náboru IT odborníků považují doporučení od zaměstnanců a manažerů za nejefektivnější zdroj IT odborníků. Dále volí inzerci na pracovních portálech, přímé oslovení HR specialistou, sociální sítě, vlastní kariérní stránky, případně networking a spolupráci s personálními agenturami. IT nábor je dle výsledků dotazníku tak komplexní a náročnou disciplínou, že náboráři zde zapojují více kanálů oproti jiným oborům ve zkoumaném vzorku dotazovaných. 

 

„IT odvětví se rozvíjí a dále bude. Firmy nabírají nové IT odborníky, jelikož jich je stále nedostatek. Motivací pro nové zaměstnance může být kromě atraktivního oboru také zvyšující se platové ohodnocení a nízká fluktuace na IT pozicích, která zůstane podle dotazovaných firem nízká i v tomto roce,” říká Apolena Broďáková, socioložka ze společnosti Behavio.

 

“Struktura pracovního trhu se neustále mění a je zcela patrné, že každý z nás musí přemýšlet o svém dlouhodobém pracovním uplatnění. Kontinuální vzdělávání tomu velmi pomáhá, proto doporučuji všem napříč obory rozvíjet zejména digitální dovednosti,” doplňuje Milan Novák.

 

Více informací o průzkumu najdete na http://bit.ly/3SeMnNd

 


O společnostech:

 

GoodCall

Personálně poradenská společnost, která přináší inovativní přístupy v oblasti náboru a vzdělávání. S podporou společnosti Microsoft vytvořila platformu ITjede.cz, která se zaměřuje na zvyšování digitálních dovedností a zprostředkovává pro zájemce práci v oblasti IT. Vizí společnosti je propojovat trh práce s dovednostmi uchazečů a hledat cesty k dlouhodobé zaměstnatelnosti pro každého. Platforma ITjede.cz již registruje více než 5000 zájemců, kteří se postupně rekvalifikují a získávají digitální dovednosti zdarma formou online kurzů. Cílem je posilovat znalostní ekonomiku a zvyšovat konkurenceschopnost našich lidí jak v Čechách, tak v zahraničí. Více informací o GoodCall najdete na www.goodcall.eu. 

 

Czechitas

Nezisková organizace Czechitas se zaměřuje na vzdělávání žen, mládeže a dětí v informačních technologiích. Czechitas inspirují, vzdělávají a uplatňují nové talenty k posílení diverzity a konkurenceschopnosti v IT. Od roku 2014 zrealizovali přes 1500 vzdělávacích kurzů, od jednodenních workshopů a dlouhodobých kurzů po několikaměsíční digitální akademie směřující k výcviku nových talentů pro práci v IT. Kurzy zaměřenými zejména na datovou analýzu, programování, testování nebo webový vývoj prošlo přes 50 000 účastnic bez ohledu na věk, předchozí vzdělání nebo pracovní zkušenost. Od roku 2017 se podařilo na pracovním trhu uplatnit na 1000 žen. Czechitas pořádají workshopy různých úrovní pokročilosti, letní tábory, digitální akademie, večerní kurzy nebo poskytují kariérové poradenství. To vše za symbolické vstupné, nebo zdarma díky finanční podpoře partnerů. Individuální dárci mohou podpořit aktivity Czechitas přes platformu Darujme.cz nebo přes Nadační fond Czechitas. Organizace působí v jedenácti krajích České

republiky. Od roku 2020 Czechitas vytvořili také efektivní systém distančního on-line vzdělávání, do kterého se mohou zapojit ženy bez ohledu na místo, kde žijí. Více na www.czechitas.cz.

 

Behavio 

Behavio je technologická a výzkumná firma, která zkoumá pravidla podvědomých rozhodnutí. Od roku 2015 pomáhá firmám budovat značky, zlepšovat reklamní kampaně, pracovat se zákazníky a motivovat zaměstnance. V roce 2021 získala investici od Presto Ventures na vývoj softwarového nástroje Behavio Platform, který umožňuje klientům testovat kreativy v libovolné fázi jejich vývoje. Behavio se dvakrát za sebou umístilo v seznamu nejrychleji rostoucích českých technologických firem Deloitte Fast 50. Agentura sídlí v Praze, pobočku má také v americkém San Franciscu.

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace úterý, 28 únor 2023 13:47
Petra Vrbová

Petra Vrbová

email: petra.vrbova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz