Menu

Rozhovor s Tamarou Ksandrovou, vítězkou Recruiter roku 2022

Tamara Ksandrová zvítězila v kategorii Recruiter roku 2022 v soutěži RA Awards. Náboru se věnuje již 16 let a působí zejména v Ostravě, kde vyrostla a má velmi dobrou znalost kraje. V letošních Recruitment Academy Awards zasedala v porotě. Zeptali jsme se, jaké to bylo ocitnout se na druhé straně barikády, jaké rady má pro budoucí účastníky této soutěže a co vlastně znamená filosofie vztahového recruitmentu, o které hovořila na EVOLVE! Summitu.

 

Tamaro, vy jste vyhrála v roce 2022 cenu Recruiter roku v rámci soutěže Recruitment Academy Awards! Posunula vás tato výhra na vaší kariérní cestě, změnilo se u vás něco? 

Změnila toho hodně :) Není tajemstvím, že jsem se k tomu už nějakou dobu odhodlávala a sbírala odvahu :) Co mi to dalo nejvíc, je asi potvrzení toho, že nábor založený na kandidátovi dává smysl nejen mně. Dodalo mi to samozřejmě sebevědomí, vylepšilo osobní brand v rámci HR komunity a taky věřím, že ukázalo, že dobří lidé jsou i na Ostravsku. Kromě toho jsem se začala věnovat společensky prospěšným aktivitám. Minulý měsíc jsme uspořádaly HRMeetup, jehož polovina výtěžku šla na charitativní účely. A mám v plánu projekty, které tyto mé 2 vášně spojují dohromady. A s titulem “Recruiter roku” se některé dveře otevírají jednodušeji.

Letos jste v Recruitment Academy Awards měla opačnou roli a stala jste se porotcem. Jaké bylo ocitnout se na druhé straně?

Obrovská zodpovědnost. A taky velká radost z toho, jak kvalitní lidi tady v ČR a SK máme. Jen těch recruiterů - mužů - by mohlo být víc. 

Máte nějakou radu pro recruitery, kteří zvažují účast v příštím ročníku? Proč do soutěže jít/nejít a čím můžou zaujmout porotu? 

Nejtěžší je udělat první krok. Jako u všeho. Pak už to jde tak nějak samo :) Určitě věnovat čas přihlášce. Trošku si s ní pohrát a ukázat už tam svou osobnost. Je to jako u životopisů, které nám chodí. Pokud bych měla něco poradit, tak být sám sebou. Ono to stejně bude poznat. Pravidelně budovat brand na LinkedIn, pracovat a pomáhat v rámci HR komunity a nezapomenout, že každý detail rozhoduje.

Vy sama jste ve svém vítězném ročníku Recruitment Academy Awards zaujala porotu použitím technologie v náboru, a to virtuální realitou. Jaké další technologie využíváte? Co třeba vy a umělá inteligence?

VRko mne baví, ale bohužel jsem ještě nespustila všechno, co jsem měla v plánu. Jinak AI jsem použila teď třeba v rámci své přednášky na zmiňovaném HR Meetupu, kde mi pomohla vyrobit grafickou stránku prezentace a všechny obrázky.

Vystupovala jste také na EVOLVE! Summitu, jaké to bylo mluvit na takové prestižní události? 

To bylo asi největší vykročení z mé komfortní zóny v mém životě :) Obrovská čest, ještě větší respekt :) Ale také šance “prodat” vizi vztahového náboru mezi komunitu. A protože už dlouho vím, že daty se informace předávají nejlépe, udělala jsem velký průzkum mezi IT odborníky, kde jsem zjišťovala, jak se vlastně na naši práci dívají oni.

V rámci své přednášky na konferenci jste rozebírala filosofii vztahového recruitmentu. Řeknete nám k tomuto tématu trochu víc?

Kolik mám času? V první řadě bych ráda zmínila, že to není o tom, že chodíme s kandidáty každý týden na kafe a že přejeme k narozeninám a svátku a povídáme si o jejich koníčcích.

Vztahový nábor je postaven na těchto principech:

- kandidát je na 1. místě

- netlačím jej do pozice, která kandidátovi nesedí jen proto, že ji potřebuju zrovna obsadit

- nedělám kobercové nálety

- řeším finance hned na začátku

- netajím firmu a detaily k pozici, jsem velmi transparentní k pozici, firmě a kandidátovi

- jsem člověk a vnímám na druhé straně člověka, ne kus zboží nebo položku v Excelu

- o kandidáta neztratím zájem ani po tom, co mě odmítne nebo jej umístím

Stejně bychom neměli zapomenout také na základní popis práce recruitera: tedy že si přečtu jeho profil, nabídnu pozici, která odpovídá jeho představám a poskytnu zpětnou vazbu.

 

A na závěr nám povězte, jak to v současné chvíli vypadá s náborem v Ostravě? Jaké pozice teď nejvíce obsazujete a jaká je současná situace na pracovním trhu?

 

 Už 8. rokem se věnuji IT náboru, takže zde mohu poskytnout informace hlavně z tohoto oboru. Samozřejmě i zde je vidět změna oproti loňskému roku, kdy ale potřeba IT lidí byla opravdu enormní. Stále jsou zde potřeba seniorní vývojáři, velký prim hrají cloudová řešení. A já sama se poslední dobou stávám odborníkem na SAP. =) Co vnímám jako trend je fakt, že Ostraváci ještě před covidem nevyhledávali remote pozice a odmítali nabídky mimo Ostravu. Teď je to naopak. Také je potřeba hybrid modelu. Na kafe a fotbálek už dlouhodobě dobrého “ajťáka” neutáhnete.

Poslední aktualizace pondělí, 26 červen 2023 11:36
Petra Brabencová

Petra Brabencová

 

email: petra.brabencova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

 

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz