Menu

Novinky na trhu práce – 5 HR trendů pro rok 2021

Všechno je jinak. A jak to bude dál? Stejně rychle, jako pandemie změnila trh práce, budeme muset na tyto změny reagovat. Přečtěte si, co nás letos pravděpodobně čeká a jaké knihy a podcasty vám pomůžou držet s novými trendy krok

1. On-line konference a eventy

Pohotovou reakcí na lockdown se už loni staly on-line verze oblíbených HR konferencí, a dalších akcí, na které nebylo možné zajít osobně. A protože málokdo si troufá odhadnout, kdy se bez podobných protipandemických opatření obejdeme, trend on-line eventů bude pokračovat i letos. Těšit se můžete například na:

Další tipy na on-line konference najdete tady.  

2. Virtuální školení a vzdělávání

I letos musíme stále počítat s tím, že osobně se nějaký čas ještě nesejdeme ani kvůli vzdělávání. Pár tipů pro hladký průběh vašeho školení, webináře, on-line konzultace nebo virtuálního coachingu, se tedy určitě neztratí. José Kadlec je pro vás sepsal ve 100stránkové knize Jak na virtuální školení. Zdarma ji můžete získat ve formě e-booku, audiobooku, videobooku a za poštovné i v klasické tištěné verzi. Čas doma se dá skvěle využít pro osobní rozvoj. Přihlásit se na kurz nebo získat certifikát můžete třeba na webu:

3. „Covidproof“ recruitment

Covid-19 tu s námi zatím zůstává, ale ekonomika a personalistika běží dál. Za posledních 12 měsíců jsme se přesvědčili, že musíme být připraveni fungovat naplno a rychle reagovat na změny způsobené lockdownem. Pokud vás současná situace na trhu práce přece jen zaskočí, řešením může být využití nových technologií nebo služeb. Jednou z nich je třeba Recruitment Process Outsourcing (RPO). Firmy, které musely svoje HR specialisty propustit nebo dočasně postrádají zkušenějšího recruitera, si ho mohou na určitou dobu „pronajmout“. Pro více informací klikněte sem.

 

shutterstock 719930293 1

 

 

4. Clubhouse nejen na „pokec“

Nová sociální síť Clubhouse nabízí svým uživatelům pocit exkluzivity a zároveň také možnost diskutovat se zajímavými lidmi nebo objevit nové řečníky. Je těžce návyková, přestože neumožňuje psaní zpráv, sdílení fotek ani další aktivity, na které jsme zvyklí z Facebooku nebo Instagramu. Liší se také tím, že diskuze nejdou přehrát zpětně, takže vás snadno donutí pohlídat si, abyste neprošvihli svého oblíbeného speakera. Ten může dát slovo komukoli z publika, takže máte šanci mu položit otázku nebo říct svůj vlastní názor. Vznikají tam tematicky zaměřené diskuze, kde můžete poznat nové osobnosti z oboru. Nevýhodou aplikace je její prozatímní vázanost na zařízení Apple a fakt, že začít s Clubhouse můžete, až ve chvíli, kdy vám někdo z přátel pošle pozvánku.

5. Automatizace

V roce 2020 zaznamenalo HR odvětví rekordní investice do nových technologií. Ty nám pomáhají jak efektivně komunikovat na dálku, tak ušetřit čas. Vypadá to, že automatizace bude hrát prim i letos. Využijte výhody, které nabízí, a zkroťte svůj LinkedIn pomocí pluginu LinkedIn Helper2 nebo vyzkoušejte náborovou aplikaci Datacruit. Zajímá vás také téma umělé inteligence? Poslechněte si podcast o tom, co všechno už umí a kam směřuje nejen v souvislosti s HR.

Celý 50. díl našeho podcastu Nelidské zdroje, který se věnuje HR trendům pro rok 2021, máte k dispozici zde.

Na závěr  ještě pár bonusových tipů na knihy a podcasty, které podle Matěje Matolína a Josého Kadlece stojí za pozornost: 

Podcasty:

Knihy: 

  • • Daniel Prokop – Slepé skvrny (sociologie),
  • • Andrej Lobotka – Umělá inteligence z pohledu antidiskriminačního práva a GDPR (právo),
  • • Luciano Floridi – Čtvrtá revoluce (filozofie a etika vs IT),
  • • Mark Manson – Všechno je v prdeli (psychologie, sebepoznání). 
Poslední aktualizace pátek, 12 březen 2021 10:52

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz