Menu

Jak hladce začlenit nováčka do týmu

Přichází k vám nový kolega? Dejte si záležet na jeho přivítání. Dopřejte mu, aby se v týmu cítil vítaný a hodnotný od samého začátku. Připravili jsme pro vás několik tipů, se kterými uděláte na nového kolegu nejlepší dojem.

1) BUĎTE PRŮVODCEM

Připravte důkladně vašemu nováčkovi pracovní místo. Ukažte mu jeho stůl, předejte mu veškerou elektroniku, kterou bude při své práci využívat a pomozte mu s přihlašováním do vašich firemních systémů. Proveďte ho po kanceláři a vysvětlete mu chod firmy. Netlačte na pilu a nechte ho, ať se pořádně rozkouká.

2) Pomozte nastavit kalendář

Dobře se zorientovat v novém prostředí je náročné a to samé platí o novém pracovním systému, kalendáři a dalších nástrojích, které vaše firma využívá. Pomozte vašemu novému zaměstnanci vše nastavit, aby se dobře vyznal, pochopil všechny informace a mohl začít pohodlně pracovat. 

TIP:Zaměstnanci jsou nejdůležitější hodnotou, kterou společnost má. Važte si jich a pečujte o ně. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

3) NAPLÁNUJTE TÝMOVOU SCHŮZKU

Snažte se vašeho nováčka hned začlenit do týmu. Naplánujte si schůzku, nebo si třeba zajděte na oběd. Představte ho i ostatním týmům, se kterými má přijít do kontaktu v rámci spolupráce. Ušetříte mu mnoho stresu, když mu představíte jednotlivá oddělení a vysvětlíte, jak navzájem spolupracují a co mají za úkoly. Představení by mělo být vzájemné. Díky tomu všichni budou vědět, s čím se na nového kolegu mohou obrátit a co už je mimo jeho kompetence.

4)  Zajděte si na kávu mimo práci

Vyhraďte si čas a jděte s novým kolegou na šálek kávy, nebo si dejte něco dobrého na zub. Vychutnání kávy a prohození pár slov mimo půdu kanceláře pomůže zbavit se určitého tlak, umožní přirozenější komunikaci a dá vám prostor poznat se navzájem v neutrálním a příjemnějším prostředí. 

5) ZADEJTE PRVNÍ PRACOVNÍ CÍLE

Už na začátku si stanovte jednoduché cíle, které má nová posila splnit. Bude se cítit užitečnější a snadněji se adaptuje. Navíc vy snadněji poznáte jeho morálku i produktivitu. Ujistěte ho, že když mu nebude cokoli jasné, může se obrátit na kohokoliv týmu.

TIP:Zdravá firemní kultura je základ fungující společnosti! Přečtěte si, jak ji nastavit a udržet.

6) MENTOR

Podpora ze strany mentora je pro nového zaměstnance důležitá a může hrát významnou roli v jeho rozvoji. Dejte mu proto k ruce nějakého kolegu, který mu bude oporou. Mentorem by měl být člověk, který má o firmě přehled a k mentorování má navíc vhodné dispozice, jako jsou otevřenost sdělovat zkušenosti, ochota, trpělivost, naslouchání a co je vůbec nejdůležitější - být pro nováčka pozitivním příkladem.

Mějte s nováčky trpělivost. Než se junior osamostatní, zabere to zhruba rok. Není kam spěchat a čas, který vaší nové posile věnujete, se vám vrátí. Když se nováčkovi dostane patřičné péče, podpory a možnosti růstu, obvykle se stane rychleji rovnocenným členem týmu a velkou posilou.

 

 

Poslední aktualizace středa, 18 leden 2023 14:52
Petra Brabencová

Petra Brabencová

 

email: petra.brabencova@goodcall.eu

SOCIAL PROFILE
linkedin

 

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz