×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 371
Menu

Jak být produktivní na home office?

  • Autor článku  

 

Vlivem celosvětové pandemie bylo mnoho firem nuceno přejít ze dne na den do online prostředí, ale už v posledních měsících spousta firem předchází na hybridní modely práce a to se těší velké oblibě. Společnostem se daří výrazně ušetřit za nájmy kancelářských prostor a zaměstnanci si chválí to, že si mohou podstatně lépe zkombinovat pracovní a soukromý život. V dnešním článku vám dáme několik tipů, jak být produktivní právě ve chvílích, kdy pracujete z home office.

 

Specifika práce z domova

Každý, kdo vykonává práci v domácím prostředí, se může potýkat s nežádoucími vlivy, které jen těžko ovlivní. Mnoho lidí využilo nucený pobyt doma ke generálním úklidům a hlučným rekonstrukcím. Pokud má člověk např. práci kreativního charakteru nebo náročnou na tvorbu rozsáhlých rozpočtů, může se snadno stát, že okolní ruch jej uvede mimo koncentraci a on musí svou dosavadní práci znovu zkontrolovat.

Nezřídka kdy se stává, že se setkává s nepochopením (případně netolerancí) své rodiny nebo spolubydlících k faktu, že on právě pracuje. Jen těžko vysvětlí svým potomkům, že se jim teď nemůže věnovat, protože je v práci. Přestože zrovna sedí u pracovního stolu ve stejné místnosti.

 

Jak tedy udržet produktivitu během práce z domova?

Mějte jasně ohraničený pracovní den

I během práce z domova nezapomínejte, že váš den by se měl skládat z pracovních povinností a volného času. Stanovte si předem, do kolika hodin se maximálně budete věnovat práci a tento termín důsledně dodržujte. Pokud máte doma dostatek prostoru, vyčleňte si na práci separátní místnost nebo alespoň růžek v místnosti. Jakmile vám skončí pracovní doba, opusťte toto pracovní místo stejně jako byste odcházeli z práce.

 

Vytvořte si stimulující pracovní prostředí

Zdánlivé maličkosti mohou odvádět vaši pozornost od skutečně podstatných úkolů. Můžou to být desítky prázdných nebo popsaných papírů, hrnky od kávy, všudypřítomné propisky, nůžky a mnoho dalšího. Popřemýšlejte si, jestli je při plnění aktuálního zadání skutečně potřebujete mít po ruce. V opačném případě vás tohle všechno může rozptylovat.

 

Pozor na mobilní telefon

Pokud máme telefon neustále na očích, naše mysl musí odolávat pokušení obrazovku displeje alespoň letmým pohledem nezkontrolovat. Krátká pauza při brouzdání na internetu může osvěžit mysl a ve finále vést k větší produktivitě, pokud se ovšem z rozptýlení dvouminutového nestane třeba hodinové. 

TIP!  Stává se vám pravidelně, že se s úkolem nemůžete pohnout z místa, a proto hledáte „útěk“ skrze mobilní telefon? Přečtěte si naše osvědčené tipy, jak se vyhnout prokrastinaci.

 

Využijte pauzy užitečně

Neopomínejte ani na další zvyklosti, které během práce z kanceláře vždy vykonáváte. Pokud obvykle trávíte polední pauzu na obědě s kolegyní, zkuste se domluvit na online schůzce nebo krátkém telefonátu

Netravte své pauzy u počítače. Pokud svítí sluníčko, dejte si kávu nebo oběd na balkóně, vyvenčete psa, pohrajte si s dětmi, zkrátka nechte své oči i mysl odpočívat.

 

Nevynechávejte rutinu

Práce z domácího prostředí obrovsky šetří čas už jenom tím, že nemusíte do cestovat kanceláře. Pokuste se ale nevynechávat ranní rutinu – vždy se oblečte, učešte, klidně si i zacvičte a dělejte vše tak, jako byste se chystali jít pracovat do kanceláře.

 

Pište si seznam úkolů

Pokuste se všechny své povinnosti pro daný den shrnout do heslovitého seznamu. Při jeho tvorbě postupujte podle určitých vlastností úkolů, např. od nejjednodušších po nejtěžší nebo od nejvíce urgentních po nejméně urgentní. 

 


 

TIP! Pokud se ještě na home office kromě práce i studujete, přečtěte si naše tipy, jak se ze současného pracovního a studijního nezbláznit a naopak a jakými způsoby můžete své vzdělávání zefektivnit.

Poslední aktualizace pondělí, 21 březen 2022 17:57

Přidejte komentář

Ujistěte se, že jste zadali (*) požadované informace pokud není uvedeno jinak. HTML kód není povolen.

Nahoru
  • ČT1
  • Hospodářské noviny
  • Forbes ČR
  • e15
  • Mladá fronta DNES
  • ihned.cz