Informace z moderního recruitmentu a talent sourcingu - HRMixer.cz - HRMixer.cz https://www.hrmixer.cz Thu, 24 Sep 2020 12:39:24 +0200 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz PODCAST No 42: Jsou všichni ajťáci k0k0t1? s IT recruiterem Martinem Gažem https://www.hrmixer.cz/podcast/592-podcast-no-42-jsou-vsichni-ajtaci-k0k0t1-s-it-recruiterem-martinem-gazem https://www.hrmixer.cz/podcast/592-podcast-no-42-jsou-vsichni-ajtaci-k0k0t1-s-it-recruiterem-martinem-gazem PODCAST No 42: Jsou všichni ajťáci k0k0t1? s IT recruiterem Martinem Gažem

Po prázdninách je tu další díl podcastu Nelidské zdroje. Uslyšíte opět Matěje Matolína, Josého Kadlece a hostem je Martin Gažo, IT Talent Agent a CEO dreamBIG.

V tomto díle se dozvíte například:

 - jsou hezké holky lepší IT recruiterky,
 - kdy může mít recruiter vyšší plat než ITák,
 - a jestli jsou TikTok a OnlyFans novými trendy na poli sociálních sítí.

Podcast si poslechněte zde:

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Mon, 21 Sep 2020 00:00:00 +0200
Jak využít inovační metodologie k vylepšení náborového procesu – s Martinem Šafaříkem z Happiness at Work https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/591-jak-vyuzit-inovacni-metodologie-k-vylepseni-naboroveho-procesu-s-martinem-safarikem-z-happiness-at-work https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/591-jak-vyuzit-inovacni-metodologie-k-vylepseni-naboroveho-procesu-s-martinem-safarikem-z-happiness-at-work Jak využít inovační metodologie k vylepšení náborového procesu – s Martinem Šafaříkem z Happiness at Work

Trend posledních let směřuje k významu citátu Simona Sinka: „Zákazníci nebudou milovat vaši firmu, dokud ji nebudou milovat vaši zaměstnanci.“ Právě tudy směruje své aktivity i Happiness at Work, start-up, který vznikl v návaznosti na úspěšný festival stejného jména.

Ve svém repertoáru mají několik aktivit, skrze které vzdělávají firmy o spokojenosti zaměstnanců a štěstí v práci. Tou nejnovější z nich je tzv. Employee Experience Design - vytváření lepších zaměstnaneckých zážitků skrze inovační metodologii design thinking. Metodologie je sice primárně určena k inovaci produktů a služeb, ale Martin Šafařík, partner v Happiness at Work, který má s inovacemi bohaté zkušenosti, říká, že stejné principy lze využít i k vylepšování náborových procesů.

Již během náborového procesu si totiž kandidát vytváří o potenciálním zaměstnavateli představy. Pokud uchazeč nebude mít dobrou zkušenost s náborovým procesem, snižuje se šance, že bude chtít do firmy nastoupit, nebo že by se o pozici ucházel znovu v budoucnu. Je proto stěžejní, aby byl výběrový proces uzpůsobený potřebám kandidátů a postavený na vytvoření pozitivního zážitku. A právě k tomu se můžou využít principy employee experience design.

Na toto téma povede Martin Šafařík zcela nový kurz v Recruitment Academy - Mapování cesty kandidáta - zaměřený na kandidátskou část cesty zaměstnance. Na půldenním školení účastníkům mimo jiné vysvětlí a ukáže:

 • • Základy inovační metodologie Design Thinking 
 • • Jak využít výzkum pro porozumění kandidátovi a hledání jeho potřeb
 • • Jak a proč popisovat persony 
 • • Co je employee experience statement a proč při náboru nezapomínat na celkovou firemní strategii
 • • Nástroj mapování cesty kandidáta
 • • Základní principy happiness managementu

Seznamte se blíže s tématem a obsahem kurzu v následujícím rozhovoru s Martinem:

Proč je důležité, aby firmy mapovaly cestu kandidátů náborovým procesem?

Je rozdíl mezi dobře připraveným náborovým procesem a tím, který není. Pokud je proces zaměřený na emoce a připravený tak, aby vytvořil pozitivní zážitek, je větší šance, že kandidát bude svoji zkušenost s firmou sdílet například s kamarády nebo na sociálních sítích. Tito lidé se pravděpodobněji stávají ambasadory firmy a budou se do firmy hlásit znova, když to napoprvé nevyjde.

Jde tedy o to, aby se firma podívala na proces očima kandidáta.

Přesně tak, to je pointa celého přístupu. Než se začne vymýšlet, jak proces vylepšit, tak bychom se měli se na svět podívat očima kandidáta a snažit se porozumět jeho potřebám. Teprve poté, co se zeptáme a zjistíme, jaká byla zkušenost s náborem z jeho strany, můžeme začít hledat způsoby, jak proces vylepšit, aby odpovídal potřebám uchazečů.

Kdy celá cesta začíná?

Cesta kandidáta začíná prvním touchpointem – prvním kontaktem člověka s firmou. To může být i to, že mu o firmě řekne kamarád, nebo vidí inzerát na internetu. Zkrátka úplně první moment, kdy se o firmě dozví. Náborový proces končí prvním dnem v práci, nebo okamžikem, kdy je přijatý.

Jak může firma poznat, že by měla svůj náborový proces vylepšit?

Zaprvé se to dá zjistit pocitově, pokud například recruiterům intuice říká, že tam něco nesedí. Zadruhé, když máte pocit, že všechno funguje dobře. Druhý a velmi jednoduchý způsob je zeptat se přímo uchazečů a potvrdit si s nimi, co funguje a co by mohlo být lepší.

Můžete uvést příklad, jak vylepšení zážitku kandidáta vypadá v praxi?

V jedné firmě například zjistili, že uchazeči potřebují více informací o firmě, pozicích atd. Proto firma vytvořila platformu, kam lidi mohli posílat dotazy a být v kontaktu s firmou prakticky celou dobu. Měli tam motto: „Přineste upřímné otázky, my přineseme upřímné odpovědi“ a díky tomu, že kandidáti už neměli pocit, že nemají dostatek informací, tak se zážitek vylepšil.

Změnil se nějak význam kandidátského zážitku po koronaviru?

Změnil. Hlavně proto, že častěji probíhá online, což je úplně něco jiného. Nedochází k fyzickému kontaktu a poznat kandidáta přes obrazovku je těžší. Má to výhody i nevýhody.

Myslíš, že si teď firmy řeknou, že už se nemusí tolik snažit, protože se budou kandidáti hlásit sami?

Myslím, že si to můžou některé firmy říct. Nezaměstnanost se zvýšila a lidí se na volné pozice hlásí více než dřív. Přestat se snažit se zlepšovat, přestat inovovat, je ale vždy nebezpečné a z dlouhodobého pohledu se to nikdy nevyplácí.

Hraje zážitek kandidáta roli i v tom, jak je ve firmě spokojený po nástupu?

Rozhodně. Tam je klíčové to, že pokud se firma stará už o náborový proces, tak je velká šance, že se stará i o celkovou employee experience – o onboarding, rozvoj člověka a zkrátka celý životní cyklus zaměstnance. Navíc lidé, kteří si nesou pozitivní zážitky už ze začátku, se v ideálním případě do nového prostředí těší místo toho, aby je nástup stresoval.  

Ukážete na kurzu, jak metodologii implementovat v praxi?

Během půldenního kurzu stihneme krátkou case study, se kterou si přímo zkusíme zmapovat ukázkový náborový proces. Chceme, aby si firmy z kurzu odnesly metodu, kterou pak mohou replikovat u sebe v praxi. Nejlépe se člověk naučí, když si to vyzkouší, takže si zkusíme zmapovat náborový proces, identifikovat touchpointy a zkusit kreativní techniku, jak vylepšit potenciální problémy.

Kdo by měl na kurz přijít?

Úplně stejné principy se dají použít v celém zaměstnaneckém cyklu, ale díky tomu, že my se tady zúžíme jen na kandidátskou část, doporučil bych kurz hlavně recruiterům, případně HR manažerům, kteří přijdou s kandidátem do kontaktu. Kurz je pro všechny, kteří se zajímají o tyto principy a chtějí pochopit, co se skrývá za human-centered design přístupem.

A na závěr, jak vznikl nápad s tímto tématem začít v Happiness at Work pracovat?

To je trochu moje chyba (smích). Inovace jsou moje původní téma. Vystudoval jsem přímo obor Strategie a inovační management v Holandsku a pak necelé dva roky pracoval v inovační agentuře, kde jsme právě tyto principy řešili, ale na inovace produktů a služeb. Teď, když jsem trochu změnil téma, a začal jsem se věnovat „happiness at work“ aneb štěstí v práci, tak jsem se tyhle dvě věci snažil propojovat. Z toho se vykrystalizovalo téma employee experience a design zážitku zaměstnanců.

Pokud jste připraveni pod dohledem Martina inovovat váš náborový proces, získat konkurenční výhodu a zvýšit spokojenost kandidátů, přijďte na první termín kurzu Mapování cesty kandidáta, který proběhne v Recruitment Academy v Praze ve čtvrtek 22. října 2020. Budeme se na vás těšit!

Registrujte se ZDE.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Recruitment Academy Mon, 31 Aug 2020 00:00:00 +0200
Redefining Recruitment Epizoda 1 https://www.hrmixer.cz/podcast/590-redefining-recruitment-epizoda-1 https://www.hrmixer.cz/podcast/590-redefining-recruitment-epizoda-1 Redefining Recruitment Epizoda 1

Carl Clarke, Vodafone: How Vodafone used Covid to learn and build a better people company 


Společnosti GoodCall, Recruitment Academy a Datacruit spadající pod společnou GoodGroup vytvořily nový skupinový podcast. Hosty podcastu Redefining Recruitment jsou zástupci inovativních společností, které se nebojí nových výzev, experimentování a posouvání hranic moderního recruitmentu vpřed.

Jako první přijal pozvání Carl Clarke, People & Property Director z Vodafone. Společně s José Kadlecem a Blakem Wittmanem probrali:

- co znamená chytrá práce a jak jí přizpůsobit pracovní prostředí
- video vs. osobní pohovory 
- jak využít „buddies“ k šíření firemní kultury mezi nové zaměstnance
- jaké schopnosti a dovednosti budou nově ceněné a potřebné k úspěchu na změněném trhu práce

Celý podcast je v anglickém jazyce a kromě HRmixeru si ho můžete poslechnout i na Spotify, Google Podcast nebo Apple Podcast.

 

]]>
zuzana.bartova@goodcall.eu (Zuzana Bártová) Podcast Tue, 11 Aug 2020 00:00:00 +0200
PODCAST No 41: Digitalizace firem a technologie v HR s Filipem Dřímalkou z Digiskills.cz https://www.hrmixer.cz/podcast/588-podcast-no-41-digitalizace-firem-a-technologie-v-hr-s-filipem-drimalkou-z-digiskills-cz https://www.hrmixer.cz/podcast/588-podcast-no-41-digitalizace-firem-a-technologie-v-hr-s-filipem-drimalkou-z-digiskills-cz PODCAST No 41: Digitalizace firem a technologie v HR s Filipem Dřímalkou z Digiskills.cz

Je tu další, tentokrát prázdninový díl Nelidských zdrojů a s ním i José Kadlec a Matěj Matolín. Do dnešního dílu přijal pozvání Filip Dřímalka a vy se můžete těšit, že uslyšíte:

- jak dostat technologie do firem,
- co udělat pro digitalizaci HR,
- tipy na appky pro osobní produktivitu.

Podcast si můžete poslechnout zde nebo na Spotify.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Thu, 30 Jul 2020 00:00:00 +0200
PODCAST No 40: O budoucnosti práce a vzdělávání s Dianou Rádl Rogerovou, ředitelkou společnosti Deloitte https://www.hrmixer.cz/podcast/587-podcast-no-40-o-budoucnosti-prace-a-vzdelavani-s-dianou-radl-rogerovou-reditelkou-spolecnosti-deloitte https://www.hrmixer.cz/podcast/587-podcast-no-40-o-budoucnosti-prace-a-vzdelavani-s-dianou-radl-rogerovou-reditelkou-spolecnosti-deloitte PODCAST No 40: O budoucnosti práce a vzdělávání s Dianou Rádl Rogerovou, ředitelkou společnosti Deloitte

Je tu další díl Nelidských zdrojů. Jako vždy tu s vámi jsou José Kadlec a Matěj Matolín. Tentokrát pozvání přijala Diana Rádl Rogerová, ředitelka společnosti Deloitte. V podcastu uslyšíte:

 • - Trendy budoucnosti práce
 • - Re-skilling zaměstnanců a e-learningu
 • - Zda je stále atraktivní pracovat v Deloitte

Podcast si poslechněte zde nebo třeba na Spotify.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Tue, 30 Jun 2020 00:00:00 +0200
Jak na HR marketing podle vítězů Recruitment Academy Awards 2019 https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/586-jak-na-hr-marketing-podle-vitezu-recruitment-academy-awards-2019 https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/586-jak-na-hr-marketing-podle-vitezu-recruitment-academy-awards-2019 Jak na HR marketing podle vítězů Recruitment Academy Awards 2019

Soutěž Recruitment Academy Awards je skvělým důkazem toho, jak se HR marketingové aktivity v Česku každým rokem posouvají na vyšší úroveň. Přesně to byl účel založení soutěže – inspirovat firmy k tomu, aby byly ve svých náborových aktivitách inovativní a nebály se změn. Z posledního ročníku RA Awards si 1. místo odneslo 8 firem a 1 recruiter.

Galavečerem to ale nekončí. Během roku, kdy netrpělivě vyčkáváme další ročník, vytváříme nový obsah s vítěznými projekty, aby mohly neustále inspirovat českou HR komunitu. Součástí toho jsou rozhovory s reprezentanty společností, které se umístily na top příčkách soutěže. Zde najdete přehled 8 + 1 rozhovorů pod názvem Winning Insights, ve kterých mimo jiné získáte tipy na to, jak se rozvíjet jako recruiter, co nesmí chybět na kariérních stránkách, jak vypadá moderní inzerát a proč náborová kampaň nemusí být drahou záležitostí.

 1) Petra Nulíčková z Alza.cz, vítězka kategorie Recruiter roku

Od nejlepší recruiterky roku 2019 se dozvíte:

 • ■ proč je důležité neustále se vzdělávat,
 • ■ které aktivity nad rámec pracovní činnosti pomohly Petře vyhrát,
 • ■ proč by recruiteři mělí být aktivní online,
 • ■ jaké jsou zásadní dovednosti moderních recruiterů.

2) Dušan Benža z KPMG, vítěz kategorie Kariérní video roku - velké firmy

V rozhovoru s Dušanem zjistíte:

 • ■ jak skrze video posílit employer branding,
 • ■ proč se do něj vyplatí investovat,
 • ■ co funguje na českém trhu,
 • ■ jaké jsou zásady úspěšného videa.

Vítězné video KPMG si můžete pustit zde.

3) Lucie Paseková z Business Factory, vítěz kategorie Kariérní video roku - malé firmy

Od Lucie se dozvíte:

 • ■ proč ve videu nechat hrát interní zaměstnance,
 • jak video distribuovat,
 • ■ proč se nebát práce s externí agenturou,
 • ■ jak se kvalita videa odráží v náborových výsledcích.

Vítězné video Business Factory si můžete pustit zde.

4) Monika Jehličková z eBrány, vítěz kategorie Kariérní stránky roku - malé firmy

V rozhovoru Monika prozradí:

 • ■ jak odrazit firemní kulturu na kariérních stránkách,
 • ■ co stojí za přípravou nového webu,
 • ■ jaký obsah by neměl na stránkách chybět,
 • ■ jaká měřit data.
 •  

Prohlédněte si kariérní stránky eBrány.

5) Jakub Lisner z Vodafone, vítěz kategorie Kariérní stránky roku - velké firmy

Rozhovor obsahuje:

 • ■ proč do tvorby stránek zapojit více lidí,
 • ■ jak zaujmout studenty a absolventy na českém trhu,
 • ■ jak se nový web odrazil v náboru,
 • ■ co nesmí na žádných stránkách chybět.

Prohlédněte si kariérní stránky Vodafone.

6) Filip Mikschik ze StartupJobs.cz, vítěz kategorie Náborová kampaň roku

S Filipem jsme probírali:

 • ■ jak může být kampaň zábava pro celou firmu,
 • ■ proč se nebát být originální,
 • ■ proč kampaň nemusí být finančně náročnou záležitostí,
 • ■ co by vzkázal firmám, které chtějí vytvořit dobrou kampaň.

 

Přečtěte si case study o kampani StartupJobs.cz.

7) Barbora Bradáčová z PwC, vítěz kategorie Referral program roku

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

 • ■ jak referral program motivuje zaměstnance,
 • ■ co je nutné k jeho přípravě,
 • ■ jestli je vhodný pro malé i velké firmy,
 • ■ jeho největší výhody.

 8) Renáta Balíková z Iresoft, vítěz kategorie Pracovní inzerát roku

Od firmy s nejlepším inzerátem roku se dozvíte:

 • ■ jak přes inzerát nalákat kvalitní kandidáty,
 • ■ rady pro firmy, které chtějí své inzeráty vylepšit,
 • ■ co je největší „kámen úrazu“ u inzerátů,
 • ■ jak Iresoft dělá z náboru zážitek.

Podívejte se, jak vypadá nejlepší inzerát roku.

9) Rozhovor s BP Lumen, vítězem v kategorii People's Choice - kariérní video

V rozhovoru s Veronikou Teichmanovou si můžete přečíst:

 • ■ proč je autenticita nejdůležitější přísada kariérního videa,
 • ■ jak se dá video natočit bez velkých příprav,
 • ■ jak se po jeho vydání zvýšilo povědomí o firmě,
 • ■ výhody tvoření videa interně.

6cd7000b5fdc149d15c15e2b49b0ac68 L

Rozhovor najdete zde.

A co teď? 6. ročník Recruitment Academy Awards je již na cestě. Nezapomeňte váš projekt včas registrovat do soutěže, abyste mohli porovnat síly se zbytkem českého trhu. Potřebují vaše HR marketingové aktivity osvěžit? Přijďte na kurz do Recruitment Academy, kde získáte přehled o nejnovějších trendech v náboru a HR v podání expertů na recruitment, sourcing, employer a osobní branding, seberozvoj a další. Na sociálních sítích Recruitment Academy budeme včas publikovat nové informace ohledně RA Awards, tak nás nezapomeňte sledovat. Těšíme se znovu na viděnou!

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Recruitment Academy Mon, 29 Jun 2020 00:00:00 +0200
Čtení emocí využijí recruiteři jako denní chleba, říká psycholog Jan J. Ženatý https://www.hrmixer.cz/rozhovory/585-cteni-emoci-vyuziji-recruiteri-jako-denni-chleba-rika-psycholog-jan-j-zenaty https://www.hrmixer.cz/rozhovory/585-cteni-emoci-vyuziji-recruiteri-jako-denni-chleba-rika-psycholog-jan-j-zenaty Čtení emocí využijí recruiteři jako denní chleba, říká psycholog Jan J. Ženatý

Kolik má psychologie společného s náborem, jak důležitá je pro recruitery emoční inteligence a jak může čtení emocí vylepšit schopnost vedení pohovoru? Právě to jsou témata nového rozhovoru s Janem J. Ženatým, psychologem, lektorem a členem akademické rady Recruitment Academy. V jeho kurzech Psychologie v pohovoru I. a Psychologie v pohovoru II. – pokročilé techniky, stále zaznamenávají vysokou popularitu a zájem, ukazuje výhody odezírání mimických projevů v náboru, ale také v běžném životě.

Jan je certifikovaným trenérem Paul Ekman International, kde se naučil ovládat Ekmanovu metodu čtení emocí – hojně využívanou při vyslýchání zločinců, ale také ve světě recruitmentu. Někomu se může zdát, že vedení pohovorů není žádná věda, ale je tomu naopak. Během pohovoru musí recruiter zvládnout několik věcí najednou, což není vždy lehké – musí v krátkém čase poznat cizího člověka, ověřit jeho kompetence a být schopný pokládat dobře strukturované otázky. Právě s tím může Ekmanova metoda pomoci. Jak Jan sám říká, ovládnout ji může každý, chce to akorát praxi a správnou motivaci. 

Můžeš lehce nastínit, co je Ekmanova metoda a co má společného s náborem?

Ekmanova metoda je založená na výzkumu emocí, který ukazuje, že emoce mají tendenci se prolínat do mimiky a využívá se ve dvou klíčových oblastech – všeobecné zvyšování emoční inteligence a forenzní psychologie. Pro recruitery je nesmírně důležitá ta první oblast. Před nedávnem jsem sledoval menší výzkum, který ukazuje, že lepší recruiteři se odlišují od těch méně úspěšných právě mírou emoční inteligence a Ekmanova metoda je jednou z cest, jak si emoční inteligenci zvýšit a naučit se si všimnout, že u druhého člověka probíhá emoční reakce. Schopnost vnímat pocity je pro recruitery nesmírně užitečná. Dokážou díky tomu dobře navigovat jejich pohovor, starat se o to, jakou má kandidát z pohovoru zkušenost a být citlivější směrem k jejich emocím.

Ve forenzní psychologii se metoda používá tak, že zvyšuje schopnost lidí odhalit, jestli je výpověď úplně upřímná nebo částečně vymyšlená. V tuhle chvíli neexistuje 100% metoda odhalení lži, ale Ekmanova metoda zvyšuje pravděpodobnost zachycení, zda ve vyprávění kus nechybí, nebo jestli je něco úplně vymyšlené.

Může metoda pomoci recruiterům lépe poznat pozitivní i negativní stránky kandidáta?

Určitě ano. Potřebuju říct nahlas, že neexistuje metoda, která by pouhým okem odhalila, zda kandidát lže nebo ne. Ale pomůže zaměřit otázky na určité oblasti toho, co nám kandidát říká, které jsou třeba méně srozumitelné a pomůže zacílit místa, kde může potenciálně dojít k zakrytí nebo opomenutí informací. Takže je to dobrý radar.

GCL08316 2

Zvládne to každý?

Ano. Jsou lidi, kteří bez větší míry tréninku čtou emoce dobře čili mají dispozici, která k tomu vede. Pro někoho je to těžší, ale všeobecně je to dovednost, která se dá naučit. Byl jsem součástí menšího experimentu s autistickou populací, ve kterém jsme učili lidi na spektru Ekmanovu metodu, a i u nich se schopnost a přesnost čtení emocí v rámci tréninku zvýšila.

Stačí jednodenní kurz na to, aby se recruiter zlepšil v pohovorech?

Ano. Já se snažím v rámci kurzu předat maximum informací a nabídnout další zdroje pro individuální studium a trénink. Sám jsem musel strávit několik desítek hodin analýzou různých videí a trénováním, aby se mi metoda dostala pod kůži. Jedna věc je tomu rozumět, druhá to opravdu umět aplikovat v praxi. Čtení emocí je namáhavé na pozornost při pohovoru, protože recruiter musí najednou zvládat několik věcí – hovořit s kandidátem, vnímat čas, dobře si strukturovat otázky a v momentě, kdy člověk začíná s Ekmanovou metodou, hodně ho to pohltí. Je potřeba to dostat pod kůži, aby došlo k automatizaci a bylo možné sledovat i jiné věci.

„Základní výhoda metody je, že vede recruitery k tomu, aby v momentě pohovoru věnovali kandidátovi maximální pozornost.“

Existuje i pokračování kurzu – Psychologie v pohovoru II. Jak se liší od první části?

Pracovně tomu říkáme „dril“. V první části kurzu nedokážu předat všechny informace, které považuji za důležité a ani účastníci by během jednoho dne nedokázali tolik informací pojmout. Druhá část  je příležitost ke sdělení dalších znalostí a poskytuje větší prostor pro trénování, opakování a k vytvoření zvyku, který potom dovoluje metodu používat s lehkostí v praxi.

Je dobré si kurz po nějaké době zopakovat, nebo je lepší trénovat sám?

To záleží na individuální preferenci. Já sám jsem ocenil příležitost toho, že v Paul Ekman International se mnou strávili hodně času. První tréninky, které jsem školil, byly v tandemu s britským trenérem, který se jmenuje Aaron Garner. Aaron mi pomáhal se do metody dostávat dlouhodobě a trvalo zhruba půl roku, než mě pustili a dali mi zelenou. Mně samotnému vyhovovalo mít vedle sebe parťáka, který mi pomáhal. Nicméně dneska už existují i softwarové nástroje, které vám pomohou cvičit, aniž byste potřebovali živého trenéra.

Můžeš přímo jmenovat chyby recruiterů, kterých se pomocí kurzu můžou zbavit?

Základní výhoda metody je, že vede účastníky k tomu, aby věnovali maximální pozornost kandidátovi v momentě, kdy ho mají v místnosti. Velmi často si prohlížíme materiály, které máme na stole, máme připravené otázky, CV a tím pádem ztrácíme vizuální kontakt s kandidátem a nevěnujeme tak precizní pozornost tomu, jak se projevuje. Během kurzu se díváme na videa a já jsem na účastníky tréninku hodně přísný v tom, že chci, aby v ohromném detailu popsali a zrekapitulovali to, co viděli – co kandidát říká, jak to říká, jak se tváří a tím vytváříme zvyk opravdu věnovat pozornost.

Druhou výhodou metody je, že zpomaluje souzení. Hodně lidí má tendenci si rychle vytvořit předsudky. Jinak tomu říkáme také „me theory“, což znamená, že člověk na základě své vlastní zkušenosti posuzuje projev toho druhého. Já se snažím zpomalovat proces souzení a dávat důraz na to, abychom si dobře zrekapitulovali data, která jsou v rozhovoru měřitelná, např. co mi kandidát říká, jak se u toho chová, zamyslet se nad tím, jaké faktory mohou ovlivnit jejich chování a teprve na základě této úvahy vytvořit rozhodnutí, které bude nejen lepší, ale i etičtější v rámci samotného náborového procesu.

 NNX1084 1

Myslíš, že by mělo být běžnou praxí, aby recruiteři Ekmanovu metodu znali?

Zjednodušeně ano. Komplikovaně si myslím, že všichni lidi by měli dostat už v rámci povinné školní docházky více informací o tom, jak fungují naše emoce a pracovat na emoční inteligenci, protože se ukazuje, že je to součást sociálních kompetencí, které jsou podstatné pro výkon jakékoliv profese, která souvisí s lidským kontaktem. Myslím, že právě recruiteři to využijí jako denní chleba. Jejich úkolem je v relativně krátkém čase poznat člověka a odhadnout, do jaké míry je dobrá shoda mezi jeho schopnostmi, dovednostmi a očekáváním s tím, co nabízí firma a právě proto, že na to mají málo času, jím ta metoda může pomoct.

Co tebe na metodě nejvíce baví?

Ona přímo nasedá na základní motivaci, proč jsem začal studovat psychologii. Zajímá mě, jak lidi fungují uvnitř, jak jsou motivovaní a konkrétně Ekmanova metoda nabízí cestu, jak si zlepšit všímavost pro to, co druzí prožívají. Je to metoda, která je podložená výzkumem, což je něco, co mě na psychologii baví - když není jen o slovech, ale i o datech.

Vždy tě zajímala psychologie spíše v byznysovém kontextu?

Když jsem nastupoval na katedru Psychologie, tak jsem měl spíše terapeutickou nebo klinickou ambici, dělal jsem z ní i státnice. Nicméně člověk, který mě ovlivnil, je docent Radvan Bahbouh. Radvan mi nabídl stáž ve své firmě QED Group, tím pádem jsem končil školu už jako praktikující konzultant a dostal jsem se k tomu rovnou praxí. V QED jsem strávil více než 12 let své profesní dráhy a naučil jsem se tam spoustu věcí, které dodnes používám, ať už v kontextu Recruitment Academy nebo ve své volné činnosti. 

„Jakmile se naučíte pozorovat obličej, emoce na vás začnou samy vyskakovat.“

Dokážeš v běžném životě vypnout čtení emocí?

Vypnout to nejde. Na začátku svých tréninků vždy říkám účastníkům, že mají možnost se rozhodnout, jestli do toho skutečně půjdou nebo jestli si to nechají ujít. Jakmile se naučíte pozorovat obličej, emoce na vás začnou samy vyskakovat. Můžete se dívat jinam, ale to je v podstatě jediné, co s tím jde dělat. V soukromém životě to může být dobrý zdroj informací. Poznám, když dělám něco, co je druhým nepříjemné, nebo mě to může upozornit na problém, než se začneme s někým hádat. 

Co by si vzkázal někomu, kdo přemýšlí o účasti na kurzu?

Zvu vás na kurz, protože z hlediska toho, co všechno je možné získat z neverbální komunikace, je Ekmanova metoda to nejkvalitnější know-how, které v tuhle chvíli na světě existuje a je to dovednost, která má velmi široké uplatnění. Vstupní kurz nabízí dobrý přehled toho, co svět behaviorální analýzy nabízí a s čím lze pracovat. Mám opakovaný zážitek skokového zlepšení u lidí i za jeden den, když porovnám jejich výkon na kurzu ráno versus odpoledne. Mezi námi jsou sice lidi, kteří mají velmi dobrou intuici a nepotřebují žádnou metodu na to, aby dokázali rozeznat emoce, ale pro ty analytičtější z nás je to extrémně dobré řešení, jak svoji emoční inteligenci posílit.

Poslední lákadlo - schopnost číst emoce ostatních zlepšuje i všímavost k vlastním emocím. Je to určitá cesta sebepoznání vedle toho, že pracujete na analýze ostatních. Dobrá práce s vlastními emocemi má strašně moc pozitivních dopadů od toho, že je člověk z principu věci spokojenější nebo štastnější v životě až po to, že to má blahodárné účinky na zdraví a dlouhověkost. Přijďte na kurz nejen, abyste lépe rozuměli lidem kolem sebe, ale i proto, abyste měli spokojenější a delší život.

_____________________________________________________________________________

Pokud vás téma zaujalo a chcete metodu zařadit do své recruiterské nebo jiné praxe, přijďte na jeden z kurzů Honzy Ženatého do Recruitment Academy. Nadcházející termíny vždy najdete na našem webu. Pokud chcete být informováni o nových datech, můžete sledovat naše sociální média, odebírat newsletter nebo odeslat nezávaznou přihlášku na webové stránce kurzu. Budeme se na vás těšit.

6  7

Pokud na kurz nemůžete přijet do Prahy, můžete si pořídit přístup k ONLINE záznamu kurzu, který vám už zůstane napořád.

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Rozhovory a videa Mon, 22 Jun 2020 00:00:00 +0200
Jak může robotická automatizace procesů zachránit podnik https://www.hrmixer.cz/navody/584-jak-muze-roboticka-automatizace-procesu-zachranit-podnik https://www.hrmixer.cz/navody/584-jak-muze-roboticka-automatizace-procesu-zachranit-podnik Jak může robotická automatizace procesů zachránit podnik

Svět je zaplaven zdravotní krizí. Důsledkem toho se mnoho podniků buď úplně přesunulo online, nebo zcela pozastavilo provoz. To, co znělo jako sci-fi horor před několika měsíci, se rychle stalo novou realitou pro většinu z nás a ovlivňuje nejen naši každodenní rutinu, ale také to, jak provozujeme naše firmy.

Reálným příkladem toho je menší, regionální banka v USA, jejíž hlavní přidanou hodnotou byl vždy osobní přístup. Navzdory zastaralým webovým stránkám, odpojeným backendovým systémům a nedokonalé mobilní aplikaci, byla banka přesvědčena, že je jejich nadstandardní osobní vztahy udrží nad vodou.

A najednou se přes noc vše změnilo. Lidé zůstávají doma, pobočky bank a dalších podniků se zavírají až na výjimky. Co to znamená pro tradiční banku, aby přesunula drtivou většinu svých operací online? V první řadě se musí zjednodušit zpracování dokumentů. Zatímco v minulosti si zaměstnanec banky vzal od zákazníka vyplněnou žádost o úvěr a ručně ji zadal do svého systému, teď taková možnost není. Použití technologie k extrahování dat z PDF a jejich následnému vložení do podnikových aplikací umožní nejen plynulé pokračování pracovních procesů, ale také sníží frekvenci chyb a zkrátí dobu zpracování.

Jak může technologie pomoci

Na trhu je mnoho etablovaných hráčů i nováčků, ale leaderem je samozřejmě Adobe s několika nástroji, které umožňují vytváření, úpravy, převod a kombinování dokumentů. Banka tedy namísto ručního zadávání údajů ze žádosti o úvěr do systému může žadateli odeslat dokument a požádat jej, aby ho vyplnil online a odeslal.

Tento přístup umožní, že všechny požadované úvěrové dokumenty jsou vytvořeny s upravitelnými datovými poli, což umožňuje tok dat mezi softwarem pro editaci dokumentů a aplikací pro jeho zpracování. To ale nemusí být možné pro firmu, která se snaží všechna svá data převést online, protože předělání tisíců dokumentů by trvalo měsíce – nemluvě o změnách na přepážkách, aby zákazníci měli přístup k dokumentům.

V tento moment jdou na scénu analyzátory na extrahování dat poháněné AI (umělou inteligencí). Funguje to takto: Banka může zákazníkovi poslat e-mailem existující dokument PDF, požádat ho, aby jej vyplnil perem, jako by to udělali na pobočce (což je užitečné zejména pro starší lidi, kteří se v technologiích tolik nevyznají) a poté je nechat odeslat dokument e-mailem zpět ke zpracování. Jakmile bude tento dokument přijat, bude možné jej načíst do analyzátorů, jako je Microsoft Docparser nebo ByteScout. Výstupem analyzátoru bude zdroj dat ve formě JSON nebo CSV (existuje také mnoho dalších možností), připravený ke spotřebě softwarovou aplikací v následujícím kroku. Pro banky to může být software pro tvorbu půjček a pro pojišťovny to může být systém správy pohledávek.

Použití technologie pro příjem dat řeší nejen okamžitý problém s manuálním zadáváním dat, ale také umožňuje opravu chyb a validaci údajů. Čím dříve k tomu dojde, tím lépe. V ideálním případě by veškeré údaje měly být ověřeny při zadávání před odesláním formuláře. Pokud to ale není možné, jakmile je formulář přijat, může být okamžitě zkontrolován na výskyt chyb a vrácen před dalším použitím.

Výběr nejlepšího řešení pro vaši společnost

Výše uvedené analyzátory přicházejí v mnoha podobách – některé jako cloudová řešení, zatímco jiné nabízejí sady SDK založené na On-premise. Open-source a proprietární řešení jsou široce dostupná, ale při výběru nejlepší možnosti pro vaši společnost musíte porozumět vašim požadavkům.

Je vaše IT organizace schopna podporovat open-source? Pokud kód získáte zdarma, neznamená to, že se ve vašem systému může spouštět. Řešení s otevřeným zdrojovým kódem obvykle znamená větší zapojení interních IT zdrojů.

Výběr mezi možnostmi Cloud a On-premise obvykle závisí na typu zpracovávaných a ukládaných dat. Mnoho pojišťoven a bank se rozhoduje ukládat osobní identifikační údaje přímo na místě (on-premise), aby se snížilo riziko zneužití údajů.

Samozřejmě, pokud je zásadní rychlost zavedení nového systému, bude mít smysl vybrat cloudové řešení s renomovaným prodejcem a vyhnout se potřebě získat nové talenty pro vývoj něčeho interně. Pokud však máte volnou kapacitu, může být moudřejší volbou open-source platforma a její přeměna na plně integrovaný produkt.

Proč se nebát automatizace

Zavedení robotické automatizace procesů může být pro firmy zastrašující, nebo to ani nepovažují za nutnost. Ohledně automatizace ale existuje mnoho mylných představ – např. bere lidem práci, je moc složitá a nákladná na zavedení, pro malé firmy nemá cenu atd. Jak jste ale viděli, automatizovat se můžou i menší části procesů, se kterými vaši zaměstnanci tráví drahocenný čas, a které nevyžadují kreativitu a emoční inteligenci.

Automatizovat se dá například i na LinkedInu, což může ulehčit každodenní rutinní úkoly zaměstnancům v oblastech náboru, B2B sales či marketingu. Tomuto tématu se proto stále častěji věnujeme v kurzech a webinářích v Recruitment Academy a snažíme se lidem ukázat, že se není čeho bát. Přehledem automatizací a jejich zavedením vás provede bývalý softwarový inženýr a nyní expert na talent sourcing světového měřítka Josef „José“ Kadlec. Dejte si rychlokurz online nebo přijďte na celodenní LinkedIn dril do Recruitment Academy.

3   4

Zdroj: https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2020/04/29/robotic-process-automation-is-not-a-nice-to-have-option-anymore/#1c59dc8d1b0b

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Návody Thu, 18 Jun 2020 00:00:00 +0200
PODCAST No 39: O budoucnosti práce a IT recruitmentu s Lubo Smidem, zakladatelem STRV https://www.hrmixer.cz/podcast/583-podcast-no-39-o-budoucnosti-prace-a-it-recruitmentu-s-lubo-smidem-zakladatelem-strv https://www.hrmixer.cz/podcast/583-podcast-no-39-o-budoucnosti-prace-a-it-recruitmentu-s-lubo-smidem-zakladatelem-strv PODCAST No 39: O budoucnosti práce a IT recruitmentu s Lubo Smidem, zakladatelem STRV
Vítáme vás u další epizody podcastu Nelidské zdroje. Tradičně se slova ujmou Matěj Matolín a José Kadlec. Tentokrát je hostem Lubo Smid a vy uslyšíte:

- Proč začít svůj podcast
- Jestli má ještě smysl mít drahé kanceláře
- A jestli remote práce sníží platy ajťáků
 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Wed, 10 Jun 2020 00:00:00 +0200
Be efficient and automate your LinkedIn activities https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/582-be-efficient-and-automate-your-linkedin-activities https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/582-be-efficient-and-automate-your-linkedin-activities Be efficient and automate your LinkedIn activities

Inviting people to connect, messaging new connections, inviting first connections to join a specific group or endorsing them? All of this can be fully automated and personalized by one of the best tools available at the moment, LinkedHelper, and you can do something else in the meantime!

LinkedHelper product information

LinkedHelper is a great way to automatically generate leads, auto invite, connect with a lot of prospects by still staying personal, visit, respond and more. It works with all the versions of LinkedIn (free version, Sales Navigator and Recruiter). 

LinkedHelper offers 16 different automated actions, so let’s have a look on the most common ones now.

Expand your LinkedIn network

Start a search on LinkedIn finding the your Ideal Candidate/Client Profile, to do a more comprehensive search we do recommend LinkedIn Sales Navigator. After you have found the people you want to connect with (2nd or 3rd degree people) you can choose to "Collect, Select & Invite connections". By doing so LinkedInHelper will first collect all the profiles, which allows you to deselect people if you don't want them to get an invite. Once you have your ideal list you can send them a personalised message using the variables.

Automate LinkedIn Messages

 • - Start building a message sequence
 • - Run an auto-responder campaign for recently added connections
 • - Send bulk messages to Linkedin group members

Get more out of your 1st degree connections on LinkedIn by automating your LinkedIn messages with LinkedHelper. Stay personalised throughout by adding different variables in the templates.

Grow your LinkedIn Group or page

With the help of LinkedHelper you can start growing your Linkedin Group or Page on automatic pilot. Start inviting your first degree connections on LinkedIn to join your group or like your page. Automating these invites is a great way to scale your outreach quickly without losing the personalised touch, as this does not require any messaging.

Export LinkedHelper data to CSV

You may need to do some analysis on your data or want to run an email campaign on LinkedIn contacts or prospects. With the exporting feature you can easily export the people you want and get them into any tool needed. Some examples are to import them into your CRMMarketing Automation or cold email outreach tool.

Other LinkedIn Automation

- Give automated Endorsements on LinkedIn

Automated giving endorsements to others on LinkedIn. On average 10-30% will endorse you in return, which will result in having lots of endorsements in no time. Great feature if you are going to start looking for a new job or you want to be seen as a thought leader in your industry.

- Automatic signature

 

When sending a message on LinkedIn you want to know how people can get back to you (besides Linkedin). With LinkedHelper you can add automatically a signature to every LinkedIn message you sent.

Overall, if there is something you want to automate on LinkedIn, LinkedHelper can most likely do it for you.

Sources: 

http://linkedhelper.com/
http://www.enterprisersuite.com/
http://www.saleslovesmarketing.co/

]]>
zuzana.bartova@goodcall.eu (Zuzana Bártová) Recruitment Academy Thu, 28 May 2020 00:00:00 +0200