Informace z moderního recruitmentu a talent sourcingu - HRMixer.cz - HRMixer.cz https://www.hrmixer.cz Mon, 27 Jun 2022 00:53:41 +0200 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz A look back at Recruitment Academy’s sourcing and recruiting certification course https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/715-a-look-back-at-recruitment-academy-s-sourcing-and-recruiting-certification-course https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/715-a-look-back-at-recruitment-academy-s-sourcing-and-recruiting-certification-course A look back at Recruitment Academy’s sourcing and recruiting certification course

June 6th marked the end of Recruitment Academy’s sourcing (RACS) and recruiting (RACR) global certification course. For only the second time ever, as opposed to in-person trainings taking place in the specific countries, the course was offered in a fully online setting—and it was a success! Recruitment and HR specialists from all around Europe participated in the 4 day course and received extensive training in relevant sourcing and recruiting skills. Led by José Kadlec, the first officially certified LinkedIn recruiter in central and eastern Europe and co-founder of Recruitment Academy, a team of 7 of the field’s renowned experts from Red Bull, Deloitte Legal, and GoodCall provided the course’s 50+ participants with the most comprehensive international HR education available. 

What are Recruitment Academy certifications?

The course provided opportunity for 2 levels of certification: RACS (Certified Sourcer) and RACR (Certified Recruiter). Attendees chose which level of training to participate in and were given the opportunity for prestigious certification by passing an online test at the end of the course. Those that passed the test became internationally recognized HR specialists. The certification is signed by all members of the Recruitment Academy advisory board—headed by former Microsoft Europe President Jan Muehlfeit. It is also recognized and supported by credibility partners Nestlé, L’Oréal, Red Bull, Deloitte, and Faurecia.

RACS (Certified Sourcer)

The first 2 days of the course were geared towards training in the following topics: talent sourcing, ad creation, branding, market trends, diversity in recruitment, talent mapping, live sourcing, and candidate life cycle. Led by course guides José Kadlec, Milan Novak (co-founder of GoodCall) and Matej Matolin (Talent Partner at Impulse Ventures), the course provided participants with applicable information on every aspect of candidate sourcing and screening. 

RACR (Certified Recruiter)

The RACR training course was an extension of the RACS course that spanned the entire 4 day schedule. Having joined the 4 RACS course guides were Jan J. Zenaty (psychologist and Founding Conspirator at Selfish Kiwi), Romana Martincova (Head of HR at Red Bull for Czech and Slovak Republic), Jan Prochazka (Partner at Deloitte Legal), and Eliska Sonska Steklikova (Chief People Care Officer at GoodCall). Participants gained a depthful understanding of interview techniques, interview psychology, employer branding, automation, psychodiagnostic tools, legal aspects, recruitment measurements, and more. 

Screenshot at Jun 21 17-04-14

In conclusion

Course participants received a depthful, applicable education in skills necessary for successful recruiting practices, thus resulting in a flurry of positive feedback. Arman Kulenovic, Professional Freelance Recruiter, “learned a whole lot of new information on candidate sourcing and more complex methods of searching and headhunting.” Vildana Deljkic Velasco Rico, Talent Acquisition Specialist at Popcorn Recruiters, believes “the Recruitment Academy covered all important topics within recruitment.” Overall, the courses proved to be a success for the online attendees. Those that passed the online test received prestigious certification in recruiting and/or sourcing and will be able to further their careers with the knowledge they gained. We hope to see you soon at Recruitment Academy’s next sourcing and recruiting course!

Interested in attending the next Recruitment Academy certification course? Click here.

Want to learn more about the course and/or read feedback from past attendees? Click here

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Recruitment Academy Tue, 21 Jun 2022 00:00:00 +0200
GoodCall ve spolupráci s Microsoft spouští projekt ITjede.cz https://www.hrmixer.cz/goodcall/714-itjede-cz https://www.hrmixer.cz/goodcall/714-itjede-cz GoodCall ve spolupráci s Microsoft spouští projekt ITjede.cz

 

Společnost GoodCall už v roce 2019 ve spolupráci s Microsoftem vytvořili první vzdělávací platformu s názvem Microsoft akademie, která poskytovala zdarma kurzy a certifikace v oblasti byznys aplikací. Protože se ale portfolio kurzů s letošním rokem rozrostlo a profiluje obecně do IT, spolupráce nabrala nový rozměr, a tak vznikl projekt ITjede.cz.

 

Od Microsoft akademie po ITjede.cz

 

Za dobu existence Microsoft akademie se GoodCallu podařilo poskytnout rekvalifikaci stovkám kandidátů, kteří chtěli změnit svoji kariéru, a to zejména v oblasti konzultanství, zákaznické péče, obchodu a marketingu. Navíc pracovní trh vlivem pandemie covidu zaznamenal diametrální obrat. Spousta pozic s počátkem covidu zanikla nebo jejich činnost musela být pozastavena. Cílem akademie a posléze i ITjede.cz je proto oslovit širokou veřejnostz různých oborů od studentů, absolventů až po zkušené a seniorní zaměstnance. V rámci rozrůstání kandidátů, Microsoft partnerů a nových skvělých vychytávek vznikl navazující projekt ITjede.cz! 

 

TIP! O Microsoft akademii se dozvíte více z jednoho z našich dřívějších článků.

 

Co je ITjede.cz

 

Nově vzniklá platforma ITjede.cz je pro všechny, kteří se chtějí vzdělávat, naučit se rozumět digitálním dovednostem a posouvat se v kariéře. Je provozována společností GoodCall za významné podpory společnosti Microsoft. Oproti původní Microsoft akademii, která byla zaměřena převážně na Dynamics, ITjede.cz nabízí podstatně širší oblasti vzdělávání, které se nově netýkají výhradně Microsoft produktů. Můžete se zde naučit jak pracovat s Azure, Microsoft 365, Power BI a mnoho dalšího. Určitě se toho nebojte a pojďte do toho s námi. Kurzy jsou určené pro všechny a né jen pro IT mastery. Také s našimi kurzy můžete získat celosvětovou certifikaci, která ale není podmínkou. 

 

Jaké kurzy najdete v ITjede.cz

 

V současné “spouštěcí” fázi projektu se po registraci proklikáte do sekce kurzů, kde na vás čekají témata z oblastí nejen Microsoft 365, cloudových služeb a Power Platform, ale také osobního rozvoje pod taktovkou známého terapeuta, Jana J. Ženatého, nebo technik moderního obchodu. Postupně budou další kurzy z dalším oblastí přibývat.

 

Pracovní příležitosti díky získaným znalostem

 

Jakmile si studenti ITjede.cz projdou alespoň prvních pár kurzů, konzultanti je obratem kontaktují a společně prodiskutují pracovní možnosti, které se jim díky kurzům otevírají. Studenti jsou následně také zařazeni do seznamu kandidátů vhodných pro umístění k Microsoft partnerům. Z nich si následně společnosti vybírají potenciální nové kolegy, co si následně pozvou do výběrových řízení.

 

Jestliže máte jakékoli dotazy, neváhejte se na konzultanty z ITjede.cz spojit prostřednictvím mailu info@itjede.cz. Nezapomeňte také veškeré dění a novinky sledovat na Facebooku a LinkedIn

 

]]>
petra.brabencova@goodcall.eu (Petra Brabencová) GoodCall Wed, 15 Jun 2022 00:00:00 +0200
Nejčastější chyby při pohovoru https://www.hrmixer.cz/navody/712-chyby-pri-pohovoru https://www.hrmixer.cz/navody/712-chyby-pri-pohovoru Nejčastější chyby při pohovoru

Chcete na pohovoru udělat dobrý dojem? Přečtěte si, které chyby mohou stát mezi vámi a vaší vysněnou prací. V dnešním článku se dozvíte, jak se jim vyvarovat.

Pozdní příjezd

První dojem při získávání zaměstnání je důležitý. Nepokazte si ho ještě předtím, než na interview dorazíte. Spočítejte si, kolik času vám cesta na pohovor zabere a najděte si vhodný spoj, abyste se na místo dostali alespoň 5 - 10 minut dopředu.

TIP! Nenechte nic náhodě a přečtěte si naše tipy, jak uspět v online výběrovém řízení.

Nevhodné oblečení

Šaty dělají člověka, proto dobře zvažte, co si na pracovní pohovor obléknete. V první řadě, vezměte v úvahu pozici na kterou se hlásíte. Pokud by to měla být vedoucí, nebo manažerská pozice, bylo by vhodné sáhnout po formálním oblečení. Pokud to vedoucí pozice není a vy tápete, co na sebe, můžete obléknout business casual. To je dnes asi nejčastější varianta, kterou nikdy nic nezkazíte. 

TIP! Pokud jste čerstvými absolventy, nezapomeňte se také inspirovat našimi tipy, jak si po škole najít práci.

Používání mobilního telefonu

Než začne váš pohovor ztište si telefon. Pípání zpráv či příchozí hovory jsou nejen rušivé pro vás, ale i samotného potencionálního zaměstnavatele. Vaše rodina či přátelé chvilku počkají a vy se můžete plně soustředit na otázky a plnění případných úkolů.

Nechte nápoje doma

Je úplně přirozené, že jste před pohovoremnervózní a potřebujete si trochu doplnit palivo, ale udělejte to v klidu před samotným interview. Stres dělá svoje a vám se tak může stát celkem nepříjemná nehoda - jako rozlití nápoje na stůl, na sebe nebo dokonce na vašeho tazatele. Doma raději nechte i plastovou láhev s vodou. Nervózní hraní s víčkem či samotnou lahví nepůsobí vůbec dobře.

Vědomost o společnosti

Rozhodně se od vás nečeká, že budete znát celou historii firmy či výroční zprávy, ale nějaké povědomí by jste o svém potenciálním zaměstnání mít měli. Než půjdete na pohovor, prohlédněte si stránky společnosti, přečtěte si co dělají, co je jejich silná stránka. Zkontrolujte také firemní sociální sítě jako Facebook, LinkedIn, Instagram či Twitter, ať jste v obraze.

TIP Pokud jste zrovna po neúspěšném pohovoru a řešíte, co teď,  přečtěte si náš další článek o tom, co dělat po neúspěšném interview.

Nepomlouvat minulé zaměstnavatele

Ať se mezi vámi a vaším minulým šéfem stalo cokoliv, nechte si to pro sebe. Pamatujte, že jste na pracovním pohovoru a ne na pivu s kámoši. Váš potencionální šéf od vás čeká, že budete umět dobře spolupracovat s ostatními lidmi a případné konflikty řešit rozumně, bez pomluv svých kolegů či nadřízených. Navíc svět je malý. Nikdy nevíte, kdo koho zná a je možné, že člověk, kterého zrovna nelichotivě popisujete je dobrý přítel vašeho tazatele.


 

Hledání práce není vždy jednoduchý proces a ne vždy to vyjde hned napoprvé. Nezoufejte. Vaše vysněná práce na vás určitě čeká, jen je potřeba naučit se nedělat zmíněné chyby nebo si z nich vzít ponaučení pro příště.

 

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Návody Tue, 31 May 2022 00:00:00 +0200
Jak najímat (nejen) náboráře na LinkedIn https://www.hrmixer.cz/navody/711-nabor-linkedin https://www.hrmixer.cz/navody/711-nabor-linkedin Jak najímat (nejen) náboráře na LinkedIn

Jak už víte z mnoha našich článků a poznali jste pravděpodobně i na vlastní kůži, otevřených pozic přibývá, ale kandidáty je čím dál těžší zaujmout, natož je motivovat ke změně práce v této nejisté době. To se týká i náborářů. V dnešním článku jsme pro vás vybrali několik tipů, jak hledat na LinkedIn (nejen) náboráře do vaší firmy!


Hledejte podobné dovednosti v jiných průmyslových odvětvích


Věděli jste, že asi jen tři čtvrtiny nových náborářů na LinkedIn mají náborové zázemí. Zbylých 25 % pochází z trochu jiných oblastí, jako je třeba prodej, konzultantství aj. Z toho si snadno vydedukujete, že se jedná o lidi, kteří vědí, jak budovat vztahy s lidmi a jak je ovlivňovat. Při hledání náborářů se proto poohlédněte i mimo obor HR. 


TIP! Pokud hledáte náhradu za odcházejícího náboráře, pokuste se ho ji/ho ještě přesvědčit k tomu, aby zůstal/a, a to díky těmto strategiím


Využijte práci na dálku ve svůj prospěch


Zajímaví talenti se nachází v různých koutech republiky, Evropy, světa, tak se zkuste neorientovat jen na lokalitu, kde sídlí vaše společnost. Vaši noví HR kolegové můžou mít v lokalitách, kde sídlí, naprosto jinou síť kontaktů. To vám může ve finále pomoci zefektivnit nábor.


Rozšiřte svůj dosah pomocí video marketingu


Tvoření krátkých videí je trendy a zábavné, a to i na LinkedIn. Zkuste to taky! Můžete je zveřejňovat na vašem firemním feedu. Řada náborářů je dokonce přikládá do Inmailů a pozvánek do kalendářů. Kandidátům tak ukážete svou lidskou stránku a svým vystupováním je můžete lépe přimět k tomu, aby si s vámi sjednali hovor nebo schůzku.


TIP! Přečtěte si také náš článek o tom, jak využívat videodotazníky v pohovoru!


Zkraťte náborový proces 


Nabídky se náborářům kupí ze všech stran a při takové konkurenci si firmy nemohou dovolit postupovat pomalu. Pokud vyloženě nemusíte, zkuste celý náborový proces zkrátit třeba jen na 2, maximálně 3 kola včetně prvního předběžného pohovoru na telefonu. 

 

TIP! Zapojte chatboty do pohovoru! Kandidáti se snadno dozví vše do potřebují, než přijdou na pohovor a vy se s nimi zaměříte už na důležitější věci.


Požádejte nováčky o refferaly


Když nabíráte do firmy nováčky, zkuste je poprosit o kontakty na náboráře, kteří se je souběžně s vámi pokoušeli kontaktovat. Stačí celou zprávu předat ve smyslu: “Vážíme si toho, že jste přijal/a naši nabídku. Podělte se s námi o vaše zážitky s recruitery, se kterými jste byl/a před námi v kontaktu. Kdo z nich byl z Vašeho pohledu nejpůsobivější?”Držíme vám pěsti při hledání nejen náborářů, ale také kandidátů z jiných odvětví. Nezapomeňte si při rozšiřování své profesní sítě přečíst článek Linkedinologisty, Josého Kadlece, který s našimi čtenáři sdílel trik, jak “okašlat nový limit na 100 LinkedIn pozvánek TÝDNĚ”.

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Návody Thu, 26 May 2022 00:00:00 +0200
PODCAST No 70: Jak vytvořit zaměstnanecké akcie se Štefanem Šurinou, expertem na LegalTech https://www.hrmixer.cz/podcast/710-podcast-no-70-jak-vytvorit-zamestnanecke-akcie-se-stefanem-surinou-expertem-na-legaltech https://www.hrmixer.cz/podcast/710-podcast-no-70-jak-vytvorit-zamestnanecke-akcie-se-stefanem-surinou-expertem-na-legaltech PODCAST No 70: Jak vytvořit zaměstnanecké akcie se Štefanem Šurinou, expertem na LegalTech

Na světě je další díl Nelidských zdrojů. Jako vždy tu s vámi jsou José a Matěj a pozvání tentokrát přijal Štefan Šurina, expert na LegalTech. A vy v podcastu uslyšíte:

  • - jak udělat ze zaměstnanců akcionáře,
  • - jak nastavit ESOP program v nové nebo již rozjeté společnosti,
  • - a jak může akciový plán pomoci v recruitmentu!

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Podcast Thu, 26 May 2022 00:00:00 +0200
Rozhovor s Tomášem Faustem, Head of Technical Recruitment v GoodCall https://www.hrmixer.cz/goodcall/709-tomas-faust-rozhovor https://www.hrmixer.cz/goodcall/709-tomas-faust-rozhovor Rozhovor s Tomášem Faustem, Head of Technical Recruitment v GoodCall

 

Tomáši, v GoodCall působíte jako Head of Technical Recruitment. Jaká byla vaše cesta recruitmentem až k této vedoucí pozici?

 

V GoodCallu působím od roku 2016 a za tu dobu jsem prošel prakticky celým kolečkem náborových pozic, které ve firmě existují. Začínal jsem na part-time ještě při škole jako sourcer a po přechodu na full-time se postupně rozvíjel přes pozici Recruitera až do té dnešní. 

 

Je to možná trošku paradox - ačkoliv má GoodCall extrémně plochou strukturu, kariérní růst je pro nás obrovským tématem a možností je tu nespočet, dokonce se i vytváří specifické pozice na míru schopnostem jednotlivým členům týmu.

 

A teď už k technical recruitmentu. Jaké pozice konkrétně obsazujete a jaká jsou specifika těchto pozic oproti třeba pozicím, které obsazuje tým vašeho kolegy, Jirky Schlögla

 

Naše Technical divize má v podstatě dvě části, konkrétně IT a Engineering. V Engineeringu pracujeme na pozicích spojených s výrobou, vývojem a případně servisem “technických” produktů - od procesních inženýrů a specializovaných techniků, přes nákupčí, logistiky a kvalitáře až po obchodníky či výrobní ředitele. IT asi mluví samo za sebe, nicméně tam se snažíme poměrně úzce držet naší specializace, což jsou především datové role a s nimi spojený Python. To doplňujeme business analytiky, projektovými manažery a obecně manažerskými rolemi v IT. 

 

Specifika tady určitě jsou - dlouhá léta jsem působil v méně technických oblastech a musím říct, že práce s kandidáty se opravdu liší. V rámci Engineeringu se nemůžeme zdaleka spoléhat jen na LinkedIn a často musíme sahat k více “old-schoolovým” technikám jako je headhunting či name sourcing, protože velká část kandidátů zkrátka není online. IT se obecně dost vymyká standardům v náboru, vzhledem k tomu, jak přehlceni nabídkami kandidáti jsou. Musíme proto neustále hledat cesty jak je nejen najít, ale především kvalitně oslovit a zaujmout. 

 

Jak velký je váš tým a hledáte aktuálně sobě nové kolegy?

 

Náš tým má k dnešku patnáct členů. Zhruba polovina týmů funguje na plný úvazek, zbytek na různé part-timy a to včetně téměř plně remote kolegů. Hledáme i nové kolegy, v současné chvíli převážně posilu do IT týmu v podobě dalšího recruitera

 

Obecně ale k internímu náboru přistupujeme spíše dlouhodobě, než jen jako k hledání na konkrétní jednotlivé pozice. Budujeme si tedy neustále síť kontaktů a potenciálních budoucích kolegů, abychom byli schopni na konkrétní potřeby našich týmů reagovat poměrně rychle.

 

Povíte také našim čtenářům, jak vnímáte současný nedostatek IT profesionálů na trhu práce a jak s tím pracujete?

 

Jak už jsem zmiňoval, IT nábor je takový obor sám o sobě - bojujeme zde s obrovským nepoměrem mezi nabídkou a poptávkou, což samozřejmě vede k tomu, že IT profíci jsou bombardováni doslova desítkami nabídek týdně a spolupráce s personální agenturou pro ně není nijak zvlášť atraktivní.

 

A právě proto děláme všechno proto, abychom nějakým způsobem dokázali vyniknout v tom obrovském množství nabídek - klíčová je určitě otevřenost směrem ke kandidátům ohledně konkrétních projektů, na kterých budou pracovat, technologií, které budou využívat a v neposlední řadě finančních podmínek na pozici. Jednoduše řečeno - na “atraktivní práci se zajímavým platem u velké mezinárodní společnosti” vývojáře rozhodně neutáhnete.

 

Dost zásadní faktor je také získávání alespoň povrchové znalosti o daném oboru a schopnost kandidátům reálně porozumět, nejen spojovat klíčová slova z popisu pozice s jejich životopisem. 

 

Za zmínku ještě určitě stojí specifický proces, který se trochu vymyká GoodCall standardu - v IT se maximálně snažíme eliminovat jakýkoliv “nadbytečný” krok ve výběrovém řízení tak, aby proces rychle odsýpal a kandidát se co nejrychleji dostal přímo k potenciálnímu nadřízenému.

 

A úplně na závěr - kandidáty se v rámci IT nesnažíme jen “lovit” ale také vytvářet a to skrze projekt GoodCall Microsoft akademie, jejíž účelem je rekvalifikace kandidátů právě na technické obory.

 

Projekt GoodCall Microsoft akademie je na trhu rozhodně unikátní. Jak efektivní je z vašeho pohledu nábor touto cestou?

 

Tento projekt velice úzce souvisí s pojmem eduployment (=education + employment), který je, podle mého názoru, jedním z nejzásadnějších trendů pro budoucnost náboru. 

 

Podle nedávných průzkumů mají v současné době naše pracovní schopnosti a dovednosti “poločas rozpadu” maximálně pět let, u těch ryze technických se mluví dokonce o dvou letech. To jednoduše znamená, že dnešní zaměstnanec, který se žádným způsobem dále nerozvíjí a nevzdělává, bude mít nejpozději za pět let na pracovním trhu poloviční hodnotu.

Digitalizace opravdu postupuje mílovými kroky a i operátor výrobní linky dnes zkrátka musí pracovat s dost komplexními technologie. A právě proto naše akademie vznikala - jejím účelem je předávat lidem prakticky z jakéhokoliv oboru digitální skills tak, aby se zvyšovala jejich atraktivita pro zaměstnavatele jak dnes, tak do budoucna. 

 

Jakým směrem myslíte, že se bude dále ubírat recruitment a trh práce? Myslíte, že se nároky na IT profesionály budou neustále zvyšovat?

 

Jedna bývalá kolegyně vždycky říkala, že v náboru existuje jediná konstanta - a tou je změna. Je tedy velmi náročné cokoliv předpovídat, speciálně s ohledem na současnou nestabilní situaci prakticky na celém světě. Každý rok se objevuje spousta zaručených zpráv tom, že nábor tak jak ho známe skončí, nahradí nás boti, AI a blockchainová CVčka - drtivá většina těchto předpovědí se ale nikdy nevyplní, proto bych byl v očekáváních dost opatrný.

 

Český náborový trh je zároveň velmi specifický, dlouhodobě pracujeme s prakticky nulovou nezaměstnaností, což samozřejmě ovlivňuje i nábor. Například inzerce je na našem trhu (minimálně pro bílé límečky), téměř nefunkční a musíme se zaměřovat hlavně na práci s pasivními kandidáty, což bude platit minimálně v následujícím roce. 

 

Co se týče nároků na IT profesionály - nevím, zda se budou zvyšovat, ale jak jsem uváděl výše, určitě se budou měnit a i ten sebelepší vývojář se bude muset učit pracovat s novými technologiemi. Co se ale určitě očekávat dá, je pokračování růstu poptávky po technickým specialistech napříč všemi obory a to v takových, kde by nás to pár let zpátky ještě ani nenapadlo.

 


 

 

Pokud vás dnešní článek zaujal, nezapomeňte si také přečíst další rozhovory, a to třeba s kolegy na českobudějovické, brněnské nebo hradecké pobočky GoodCall!

 

 

 

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) GoodCall Thu, 12 May 2022 00:00:00 +0200
Zapojení chatbotů při onboardingu https://www.hrmixer.cz/navody/708-zapojeni-chatbotu-pri-onboardingu https://www.hrmixer.cz/navody/708-zapojeni-chatbotu-pri-onboardingu Zapojení chatbotů při onboardingu

 

Onboarding je klíčovým krokem při náboru zaměstnanců, při kterém si noví zaměstnanci vytvářejí první dojem o organizaci, do které nastupují. Získávají potřebné znalosti, seznamují se s firemní kulturou, prostředím a novými kolegy. Pokrok v technologiích a jejich zapojení při onboardingu může celý proces zefektivnit a usnadnit. O tom, jak využít chatboty v recruitmentu jsme psali zde. V dnešním článku se podíváme na to, jak chatboty využít konkrétně při onboardingu.

 

Chatboti - chytří roboti 

 

Chatboti mohou novým zaměstnancům zajistit hladký průběh onboardingu. Disponují totiž schopností konverzovat a zopovídat dotazy, které se týkají například vyplňování vstupních dokumentů atd. Obrovskou výhodou chatbotů je eliminování lidských chyb a rychlé vyhledávání informací, protože mohou okamžitě v systému vyhledat jakýkoliv soubor nebo informaci a jsou tak mnohem rychlejší než lidé. 

 

Možnosti využití chatbotů

Vybrali jsme pro vás několik možností, jak díky chatbotům vytvořit mnohem efektivnější proces nástupu zaměstnanců.

 

1. Shromažďování dokumentů a podpisů

 

Chatboti jsou schopni nového zaměstnance přivítat a předložit mu všechny formuláře, které je nutné vyplnit. Mohou shromažďovat také elektronické podpisy, takže nový zaměstnanec může tímto způsobem podepsat i smlouvu. AI dokáže nejen generovat formuláře z dokumentů a šablon, ale také je personalizovat přímo pro daného zaměstnance. Dále si mohou chatboti požádat o jakékoliv standardní dokumenty jako např. doklad totožnosti, diplomy a dokáží z nich vyčíst potřebné informace.

 

TIP! Stále více recruiterů oceňuje existenci nových technologií při náboru zaměstnanců. Přečtěte si, jak lze využívat třeba videodotazníky, jak realizovat assesment centra online, nebo jak budovat employer branding na TikTok

 

2. Zodpovídání dotazů 

 

S umělou inteligencí se z onboardingu stává něco jako samoobslužný proces, který pomáhá se seznámením se s firemní kulturou, prací a zásadami práce. Tato funkce může být užitečná především novým zaměstnancům, kteří by se jinak s položením otázky ostýchali. Může se jednat například o otázky, které se týkají čerpání dovolené, práce na dálku, zvýšení platu atd. Tato myšlenka je vhodná nejen pro nové zaměstnance, ale i zaměstnance stávající, kteří potřebují nalézt odpověď a především šetří čas personalistům. 

 

3. Analýza zpětné vazby

 

Jednou z nejdůležitějších procesů nástupu je získání zpětné vazby od zaměstnanců. Vzhledem k neustálým změnám v HR trendech se klade větší důraz na rozmanitost a inkluzi, spokojenost a duševní zdraví zaměstnanců. Personální oddělení se snaží naslouchat zaměstnancům a AI může pomoci tuto zpětnou vazbu shromažďovat a analyzovat. Chatboti mohou požádat nové zaměstnance o poskytnutí jejich prvních dojmů a dotazovat se na jejich názory a podněty ke změnám. 

 

4. Pomoc s integrací do firemních IT systémů

 

Chatboti nejenže dokážou pomoct s integrací do firemních systémů, ale rovnou nově příchozím zaměstnancům automaticky vygenerují nové účty a profily na různých platformách a firemních sítích. To ušetří čas všem a hlavně umožní novému zaměstnanci zapojit se do pracovního procesu co nejdříve.  

 


Doufáme, že se nám podařilo vám lépe nastínit výhody a základní funkce chatbotů při procesu onboardingu a třeba tyto chytré roboty také ve vaší společnost implementujete. Pozor, nezapomeňte pečovat i o své stávající zaměstnance. Přečtěte si naše tipy, jak na to! Napište nám na našich sociálních sítích, co vy a technologie v náboru! Najdete nás na Facebooku a LinkedIn.

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Návody Tue, 10 May 2022 00:00:00 +0200
PODCAST No 69: Jak prosadit více žen do IT i do vedoucích pozic s Ditou Formánkovou z Czechitas a Avastu https://www.hrmixer.cz/podcast/707-podcast-no-69-jak-prosadit-vice-zen-do-it-i-do-vedoucich-pozic-s-ditou-formankovou-z-czechitas-a-avastu https://www.hrmixer.cz/podcast/707-podcast-no-69-jak-prosadit-vice-zen-do-it-i-do-vedoucich-pozic-s-ditou-formankovou-z-czechitas-a-avastu PODCAST No 69: Jak prosadit více žen do IT i do vedoucích pozic s Ditou Formánkovou z Czechitas a Avastu

Na světě je nová epizoda podcastu Nelidské zdroje. Tentokrát přijala pozvání Dita Formánková z Czechitas a Avastu. V podcastu tradičně uslyšíte i Matěje Matolína a José Kadlece a uslyšíte také:

  • - Kam došli Czechitas za 8 let existence,
  • - jak přilákat do firmy více kandidátek,
  • - a jestli diverzitu musíme prosazovat tvrději.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Podcast Fri, 29 Apr 2022 00:00:00 +0200
RA Awards ocenily společnosti s inovativním HR marketingem před rekordním počtem diváků https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/705-ra-awards-ocenily-spolecnosti-s-inovativnim-hr-marketingem-pred-rekordnim-poctem-divaku https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/705-ra-awards-ocenily-spolecnosti-s-inovativnim-hr-marketingem-pred-rekordnim-poctem-divaku RA Awards ocenily společnosti s inovativním HR marketingem před rekordním počtem diváků

Více než 70 společností a 100 projektů se utkalo v 7. ročníku Recruitment Academy Awards o prestižní ocenění v HR marketingu. Na předních příčkách se umístilo celkem 8 firem, z toho dvakrát bodoval Budějovický Budvar.

Ve čtvrtek 21. dubna se po 3 letech konal slavnostní galavečer před zraky diváků, kteří naplnili divadelní sál v prostoru Jatka78 a vytvořili nový milník největšího počtu diváků na galavečeru v historii. Celkem se jich sešlo téměř 300. Vyhlašování bylo provázeno jasným nadšením publika, emocemi vítězů a chutí se znovu setkávat. Večerem provázela moderátorka CNN Prima News, Soňa Porupková. Ta diváky provázela nejen kategoriemi, ale i okomentovala jednotlivé projekty. Celkem měli diváci možnost čerpat inspiraci z 35  ukázek nejlepších projektů vybraných odbornou porotou složená z desítek odborníků v HR, recruitmentu a marketingu.

GCL08424

Úvodní řeč si vzal na starosti José Kadlec

Jako první se po boku moderátorky objevil José Kadlec, CEO Recruitment Academy. Ve své řeči upozornil na stále vyšší kvalitu přihlášených projektů a poděkoval partnerům a divákům za jejich prezenční účast, z nichž někteří přijeli na předávání až z Ostravy. Pojďte se podívat, jaké projekty bodovaly mezi odbornou porotou, které video rozesmálo celý sál a kdo si odnesl prvenství v pomyslné královské kategorii Recruiter roku.

Pracovní inzerát roku

Jako první byli tradičně oznámeni vítězové v kategorii Pracovní inzerát roku. Odborná porota vybírala mezi téměř 30 projekty. Do 5 nejlepších se probojovaly společnosti Air Bank, Aktin, AVANTRO (Foxentry), Generali Česká pojišťovna a ConWare Solutions. Nejvíce bodů získal inzerát od společnosti AVANTRO (Foxentry). Inzerát přenesli pomyslně do pohádky o kouzelném start-upu, který byl “za devatero kolejemi, sedmero stravenkových krkavců a šestero orientálních vůní žižkovského tunelu”. Porotci hodnotili na základě srozumitelnosti, kreativity a tonality. Na 2. místě se umístila Air Bank a ConWare Solutions získali 3. místo.

 NNX5132

Náborová kampaň roku

V této kategorii jsou projekty hodnoceny podle kreativity provedení, atraktivity pro kandidáty a celkové efektivity. Na pódium bylo pozváno 5 finalistů a mezi nimi Deloitte, Thermo Fisher Scientific, Lidl, Scuk.cz a Siemens. Na 3. místě se umístila společnost Siemens. Druhé místo si odnesl Deloitte. Prvenství v kategorii získala společnost Scuk.cz. Scuk do soutěže přihlásil kampaň, se kterou hledali nové vývojáře. Kampaň s nápaditými kreativami běžela na sociálních sítích 10 dní s rozpočtem 20 000 Kč a kandidáty vedla na landing page přímo pro vývojáře. Celkem přijali díky kampani 2 kandidáty.

Referral program roku

Referral program může být jedním z nejsilnějších zdrojů kandidátů. To letos znovu prokázalo 5 nejlepších projektů v této kategorii od společností Ataccama, Slevomat.cz, Betsys, Foxconn a Heureka Group. Jednotlivá kritéria zahrnující výkon, kvalitu a kreativitu podle porotců nejlépe splnila společnost Foxconn Česká republika. Ve Foxconnu nabízí zaměstnancům odměnu za doporučení až 15 000 Kč. Loni program podpořili půlroční soutěží. Zaměstnanci dostali odměnu už ve chvíli, kdy kandidát absolvoval pohovor. Z doporučujících navíc každé 2 měsíce vylosovali 2 výherce poukázky na nákup na 5000 Kč. Celkem obdrželi za loňský rok z programu 509 CV's, z toho nastoupilo 294 kandidátů a odměnili 112 zaměstnanců. Na 2. a 3. místě se umístili Heureka Group a Ataccama.

 NNX5551 1
 

Ceny do soutěže věnovali Edenred Česká republika i Welcome to the Jungle

Generálním partnerem 7. ročníku se stala společnost Edenred Česká republika. Vítězům ve 4 kategoriích věnovali bezplatnou implementaci cafeterie Benefity Café s firemním designem v hodnotě 80 000 Kč a Recruiterovi roku předali Edenred Card předplacenou na 5 000 Kč. Ceny předávali přímo zástupci společnosti včetně nového generálního ředitele Petera Hradiského. Také Welcome to the Jungle nadále podporují soutěž z pozice hlavního partnera a vítězům ve 4 kategoriích věnovali produkt Video Culture+ v hodnotě až 80 000 Kč. Vítězové 2. a 3. míst obdrželi předplatné Selflearningu a HR News od společnosti Ivitera, voucher na 50% slevu na odborné IT školení a vstupenku na degustaci vín od společnosti OKsystem nebo voucher na školení Digital HR Leaders 2.0 od Recruitment Academy. Kromě zmíněných cen dostali vítězové také zarámované certifikáty a skleněné trofeje.

Kariérní stránky roku - malé společnosti

Celkem 2 firmy si odnesly hlavní cenu za své kariérní stránky. Mezi malými společnostmi bodovali Scuk.cz (3. místo), Ataccama (2. místo) a Logex (1. místo). Kariérní stránky vývojářské společnosti Logex u poroty bodovaly kreativním zpracováním. Na hlavní stránce si totiž můžete zapnout rentgenový pohled a pohybem myši odkrývat úplně nový obsah. Kromě toho splňují také kritéria přehlednosti a zajímavosti. Najdeme zde rozhovory se zaměstnanci, ukázku aplikace, kterou vyvíjí, popis výběrového řízení, tech stack a sekci “S kým se potkáš na pohovoru?” s fotkami zaměstnanců. Nejlepší pětku firem doplnili Klikpojisteni.cz a škola Duhovka.

GCL09025

Kariérní stránky roku - velké společnosti

BENU Česká republika, Budějovický Budvar, ŠKODA AUTO, Amrest Coffee a ManGoWeb. Tak zněla jména top 5 firem s kariérními stránkami mezi velkými společnostmi. První příčku obsadil Budějovický Budvar. Na jejich stránkách najdou uchazeči až 100 potenciálních kolegů a jejich autentické výpovědi, které byly zcela v jejich režii. Benefity jsou kreativně pojaté na vlastní stránce, nechybí ani detailně popsané výběrové řízení a jako bonus šablona životopisu zdarma ke stažení. U každé pozice je navíc vzkaz od budoucího manažera. Na 2. místě se umístila agentura ManGoWeb, která vytvořila web pro Subterra a na 3. místo získala společnost Amrest Coffee.
 

Vítězné video v divácké kategorii rozesmálo celý sál

Během přestávky se mohli účastníci vyfotit ve fotokoutku, udělat si originální selfie kávu a pochutnat si na pestrém výběru pokrmů. Následovalo již potřetí v historii soutěže také divácké hlasování People's Choice v kategorii Kariérní video roku. Osvěžení a občerstvení diváci zhlédli 10 nejlepších videí vybraných porotou, aniž by znali jejich finální umístění. Jak už bývá zvykem, humor boduje, a tak se s absolutním přehledem stalo výhercem video od společnosti Effectix.com. I vítěz People's Choice obdržel skleněnou trofej a voucher na 2 Full Passy na kurz Digital HR Leaders 2.0 od Recruitment Academy.

budvar

Kariérní video roku - malé společnosti

Následovala chvíle odhalení vítězných videí podle poroty. Mezi malými společnostmi se na prvních 5 místech objevily společnosti AV Media Events, Effectix.com, agentura Kofein, Vendavo a Heureka Group. V těsném souboji získalo 1. místo video od agentury Kofein. To v náborovém videu provází prostorami kanceláře a ukazuje lidskou stránku jejich práce. Nenápadně a chytře je také vidět spojitost nabízené kávy na začátku videa a názvem společnosti Kofein. Dynamickou atmosféru společnosti podtrhuje vhodně zvolená hudba, efektní vnořené popisky a příjemná atmosféra. 2. a 3. místo získali Effectix.com a Heureka Group.

Kariérní video roku - velké společnosti

Podle kritérií kreativita, zajímavost a přehlednost hodnotili porotci i videa z velkých společností. Nejvíce bodů získali BENU Česká republika, Budějovický Budvar, Raiffeisenbank, Seznam.cz a ŠKODA AUTO. Na 1. místě se znovu umístil Budějovický Budvar, díky čemuž se stali poprvé v historii společností, co v jednom ročníku vyhrála dvě kategorie. V jednoduchosti a silné kvalitě je síla. To přesně se odráží v náborovém videu, které je zpracováno z pohledu lahve piva. Video vyniká záběry vysoké kvality, příjemným “hlasem lahve”, ukázkami z procesu výroby až po jeho servírování na stůl. Tečkou na konec je záběr na radostnou atmosféru mezi zaměstnanci a přípitek s jejich oblíbeným nápojem. 2. místo bylo uděleno společnosti ŠKODA AUTO a 3. místo společnosti Seznam.cz.

Recruiter roku

Vyhlašování vítězů bylo opět zakončeno královskou a jedinou individuální kategorií Recruiter roku. Ta byla vysílaná živě na sítě Recruitment Academy. Metodologii a popis výběru vítěze přišel na pódium představit Milan Novák, CEO společnosti GoodCall. I v této kategorii působila odborná porota složená mimo jiné z bývalých vítězů této kategorie. Renáta Balíková, vítězka z roku 2021, přišla osobně na galavečer předat trofej svému nástupci. Tím se stala Tamara Ksandrová, zkušená IT recruiterka z Ostravy. Porotu zaujala příklady úspěšné praxe díky a svojí invencí a progresivní práce s manažery i kandidáty. Tamara má zkušenost s náborem celého spektra pracovního trhu, nabírala na dělnické profese, bílé límečky, manažery i IT experty. Zároveň se zapojuje do společensky prospěšných projektů.

GCL09484

Kapela Electrophonix roztančila diváky na afterparty 

Po poděkování a ukončení vyhlašování následovala afterparty v prostorném předsálí divadla. Zatímco vítězové poskytovali rozhovory na pódiu, na diváky opět čekalo občerstvení, drinky, příležitosti k networkingu a hlavně hudební doprovod od kapely Electrophonix. Netrvalo dlouho a kapela svým chytlavým pojetím slavných hitů nalákala velkou část účastníků k pódiu, kde se tančilo až do půl 1 ráno. Na cestě z galavečera si navíc všichni účastníci mohli vyzvednout dárek od Edenred - růži a poukázku na 1 000 Kč do Edenred Benefity Café.

Tím byl galavečer ukončen. I tento ročník soutěže překonal několik milníků a pomyslná laťka v HR marketingu se opět zvedla. A co teď? Prohlédněte si celou fotogalerii z události a sledujte dále sítě Recruitment Academy (FB, LI, IG), kde vás budeme informovat o dalších aktualitách v HR, recruitmentu a HR marketingu a hlavně o otevření registrací na další ročník soutěže. 

GCL09162 GCL08868 1

GCL09511 1 GCL09362 1

 NNX5576 1  NNX4970

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Recruitment Academy Wed, 27 Apr 2022 00:00:00 +0200
Učte se od nejlepších HR odborníků s online kurzy Digital HR Leaders 2.0 Exclusive https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/703-digital-leaders2-sleva https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/703-digital-leaders2-sleva Učte se od nejlepších HR odborníků s online kurzy Digital HR Leaders 2.0 Exclusive

 

Digital HR Leaders 2.0 Exclusive je nová a zcela unikátní série 33 online video kurzů, díky kterým získáte komplexní vzdělání v oblasti HR. Od 30 renomovaných odborníků se dozvíte aktuality z odvětví HR, jakou roli hraje psychologie během pohovoru, budoucnost digitálního leadershipu nebo jak využít potenciál TikToku ve svůj prospěch. Kurzy navíc můžete absolvovat odkudkoliv a dle vašich časových možností!

 

Jaká témata kurzy zahrnují?

 

Své know-how z oblasti kryptoměn vám předá Soňa Parke, zakladatelka technologicko-vzdělávací komunity Holky v kryptu. Petr Šorna z Edenredu se s vámi podělí o to, jakým způsobem nastavit firemní benefity s ohledem na požadavky dnešního trhu práce. Nové HR trendy a vzdělávání vám představí Diana Rádl Rogerová z Deloitte. Celkový přehled kurzů najdete zde.

 

TIP! Chcete mít předstih? Podívejte se na předchozí kurzy s lektory z GoodCall, Deloitte a dalších v Digital HR Leaders 1.0 Professional.

 

Jak to funguje? 

 

Kurz je rozdělen na krátké úseky, které vám nezaberou více než 45 minut. Obdržíte neomezený přístup ke všem částem kurzu. Po absolvování všech 33 video kurzů získáte certifikát. 

 

 

Varianty kurzu

 

Můžete si zakoupit Individuální Full Pass pro jednotlivce za 8 700 Kč + DPH nebo výhodnou skupinovou licenci (platí pouze pro 2 a více zaměstnanců ze stejné firmy) za 6 525 Kč + DPH za osobu. Ceny lze kupovat také jednotlivě za cenu 870 Kč. Celý balíček 33 kurzů tak získáte pouze za cenu 10 kurzů!

 

Pro koho je kurz určen?

 

Vzhledem k velké variabilitě probíraných témat se kurz hodí pro široké spektrum pracovních pozic. Od klasických HR specialistů, personalistů a hiring manažerů, jej díky sekci osobního rozvoje v digitální době ocení i ředitelé lidských zdrojů. Kurz je vhodný i pro recruitment konzultanty, výuka je zaměřena i na IT sektor a využítí LinkedIn.

 

TIP! Pokud by vám online forma kurzu nevyhovovala, neváhejte a přihlaste se na naše prezenční kurzy.

 

Po absolvování kurzu budete ovládat digitalizaci a automatizaci HR procesů ve vaší firmě, zvládnete efektivněji nabírat nové zaměstnance z oblasti IT & obchodu, naučíte se novým technikám, které povedou ke zlepšení vaší osobní produktivity a v neposlední řadě budete umět aplikovat trendy z jiných oblastí do oblasti HR.

 

Neváhejte a staňte se konkurenceschopným HR odborníkem a přineste do vaší firmy zcela nové hodnoty. Pořiďte si váš Full Pass ještě dnes.

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Recruitment Academy Sat, 26 Mar 2022 00:00:00 +0100