Informace z moderního recruitmentu a talent sourcingu - HRMixer.cz - HRMixer.cz https://www.hrmixer.cz Sat, 28 Jan 2023 17:11:44 +0100 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz HR tipy pro rok 2023 https://www.hrmixer.cz/navody/757-hr-tipy-pro-rok-2023 https://www.hrmixer.cz/navody/757-hr-tipy-pro-rok-2023 HR tipy pro rok 2023

Nový rok je ideální příležitostí zhodnotit vaše nejen náborové strategie, ale také způsoby, jak si udržet stávající zaměstnance. Přečtěte si v dnešním článku, jaké trendy můžeme v tomto ohledu v roce 2023 očekávat!


Věnujte se růstu současných zaměstnanců

 

Vaši současní zaměstnanci chtějí mít jistotu, že mají u vás své místo, podporujete je v jejich práci, mají kam růst a rozvíjet se. Právě osobní i pracovní rozvoj je žádoucí zejména pro ambiciózní generace Generace Z a Mileniálové. 


Jak tedy pomoci zaměstnancům, aby byli spokojeni a rostli? Zeptejte se jich, jakým způsobem se chtějí rozvíjet a snažte se jim v tom pomoci. Pořádejte ve vaší společnosti zajímavá školení. Dopřejte jim pestrost pracovního prostředí, a to třeba formou práce z domova nebo dokonce z jiného kontinentu. Všimejte si jich - vzpomeňte si na jejich narozeniny a obdarujte je nějakou maličkostí nebo dortem.

TIP! Čtyřdenní pracovní týden nebo asistence při péči o děti, to jsou některé z mnoha inovativních benefitů, které budou populární v roce 2023! 

 

Home office nebo kancelář?


Během covidové pandemie byla většina zaměstnanců nucena pracovat z domova. To se ukázalo jako populární řešení i po pandemii. Některým lidem ale chybělo docházení do kanceláře a kontakt s kolegy. 


Jak tedy zajistit, aby byly všechny strany spokojené? Nejprve si ujasněte, jestli upřednostňujete dávat lidem volnost pracovat odkud chtějí, neboj jestli preferujete mít je spíše v kanceláři. Pokud se přikláníte k druhé variantě, vytvořte pro ně takové pracovní prostředí, kam se budou těšit, a které je bude podněcovat k produktivitě. Zjistěte, co jim v práci chybí, co by jim udělalo radost a kvůli čemu by se do kanceláře opět těšili. Zaměřte se i na stmelování vztahů na pracovišti. Zajděte s týmem na večeři, jděte na bowling nebo třeba paintball. Jestli je něco k nezaplacení, pak jsou to dobré mezilidské vztahy. Zvolit můžete i hybridní formu spolupráce.

TIP! Přečtěte si naše tipy a doporučení, jak vytvořit fungující pracovní tým.

 

Zapojení umělé inteligence


Díky pokroku v technologii v posledních letech lze využít umělou inteligenci k tomu, aby vaše náborové úsilí bylo efektivnější a pro vaše HR týmy méně monotónní! Umělá inteligence je skvělým nástrojem, který šetří čas a náklady. Může zastat rutinní úkoly a vy nebo vaši zaměstnanci budete mít více čas na strategičtější úkoly.


TIP! Modernizujte nábor ve vaší společnosti a vyzkoušejte chytré řešení ATS od společnosti Datacruit.Prohlubte vaše znalosti z oblasti řízení lidských zdrojů a stáhněte si některý ze 3 ebooků, které správnému HRistovi nesmí chybět! Inspirujte se tipy na efektivní recruitment od vítězek prestižní soutěže, Recruitment Academy Awards. Nejnovější data z českého pracovního trhu najdete v letošním vydání HR Intelligence Reportuspolečnosti, Recruitment Academy. Jak je to s diverzitou na vedoucích pozicích v Česku? To se dozvíte v nejčerstvějším vydání Diversity Reportu společnosti Datacruit

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Návody Mon, 23 Jan 2023 00:00:00 +0100
3 e-booky, které letos musíte mít https://www.hrmixer.cz/navody/755-3-e-booky-ktere-letos-musite-mit https://www.hrmixer.cz/navody/755-3-e-booky-ktere-letos-musite-mit 3 e-booky, které letos musíte mít

Připravili jsme pro vás krátký popis třech e-booků, které vám rozšíří obzory na poli HR. Inspirujte se v e-booku Úspěšný Recruiter. Čekají na vás rozhovory s vítězkami prestižní soutěže Recruitment Academy Awards. Na nejnovější data z českého pracovního trhu se můžete podívat v HR Intelligence Reportu. A jak je to s diverzitou v ČR se dozvíte z Diversity Reportu, který vypracovala společnost Datacruit. Všechny tři e-booky jsou ke stažení zdarma a čekají až do nich nakouknete.

 

Úspěšný recruiter

 


Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém najdete tipy na to, jak být úspěšný recruiter od všech 4 vítězek titulu Recruiter roku v prestižní soutěži Recruitment Academy Awards. Seznámíte se s nimi díky exkluzivním rozhovorům, ve kterých se s vámi podělí o své know - how.


TIP! Přečtěte si, jak si vytvořit talent pool, a kde vůbec najít vhodné uchazeče, které do něj můžete zařadit.

 

HR Intelligence ReportNový HR Intelligence Reportje tu! Recruitment Academy už popáté zanalyzovala český pracovní trh a shrnula nejběžnější pozice v 5 oborech do 1 dokumentu. Stáhněte si nový HR Intelligence report ZDARMA a podívejte se, co se od minulého roku změnilo. Tyto data můžete použít k lepšímu porozumění pracovního trhu a k efektivnímu rozhodování založeném na aktuálních faktech. 


TIP: Podívejte se na význam pracovních portálů, možnosti a řešení někdy velice nepříznivých situací v nezaměstnanosti. 

 

Diversity Report


Zajímá vás, jak je to s procentuálním zastoupením mužů a žen u nás? Společnost Datacruit zpracovala Diversity report 2022, který přináší výsledky ze zkoumání diverzity můžu a žen ve vedoucích pozicích. Prohlédněte si nejnovější data a statistiky.


TIP! Snaha prosadit ženy do vedoucích pozic stále stoupá. Přečtěte si článek o tom, jaká je situace v České republice.

]]>
petra.brabencova@goodcall.eu (Petra Brabencová) Návody Tue, 17 Jan 2023 00:00:00 +0100
PODCAST No 75: Která HR témata ovlivní rok 2023 a jak? https://www.hrmixer.cz/podcast/754-podcast-no-75-ktera-hr-temata-ovlivni-rok-2023-a-jak https://www.hrmixer.cz/podcast/754-podcast-no-75-ktera-hr-temata-ovlivni-rok-2023-a-jak PODCAST No 75: Která HR témata ovlivní rok 2023 a jak?

V novém roce tu s vámi znovu jsou José Kadlec a Matěj Matolín a nové Nelidské zdroje. A co pro nás 2023 chystá? V podcastu uslyšíte: 

- predikce pro HR a recruitment na rok 2023
- proč všude uslyšíte o umělé inteligenci
- a jaká máme předsevzetí do nového roku

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Podcast Wed, 11 Jan 2023 00:00:00 +0100
V Česku pracuje na vedoucích pozicích pouze 28 % žen https://www.hrmixer.cz/navody/753-v-cesku-pracuje-na-vedoucich-pozicich-pouze-28-zen https://www.hrmixer.cz/navody/753-v-cesku-pracuje-na-vedoucich-pozicich-pouze-28-zen V Česku pracuje na vedoucích pozicích pouze 28 % žen

Diverzita je horkým tématem napříč společností. Snaha prosadit ženy do vedoucích pozic stále stoupá. Tento krok k rovnováze podpořili i europoslanci, kteří v listopadu 2022 schválili návrh zavedení kvót týkající se zastoupení žen ve vedoucích pozicích. A jak je to s procentuálním zastoupením mužů a žen u nás? Společnost Datacruit zpracovala Diversity report 2022, který přináší výsledky ze zkoumání diverzity můžu a žen ve vedoucích pozicích. Prohlédněte si nejnovější data a statistiky.

Genderová vyváženost v Česku
Zatímco ostatní evropské země genderovou rovnost podporují, Česko za nimi výrazně pokulhává. Ukazuje to v pořadí desátý výsledek Indexu genderové rovnosti. Během desetiletí se ČR propadla o devět příček na současnou 23. pozici z 28 členských států. Rovnost pohlaví u nás dosahuje 56,2 bodů ze 100. Hůře jsou na tom jen Polsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a Řecko.Platy žen jsou u nás stále o 22 % nižší než u mužů. Česko se zpočátku stavělo k otázce žen ve vedení spíše odmítavě, ale situace se pomalu zlepšuje i u nás. Firmy v Česku po vzoru zahraničí začínají postupně obsazovat ženy do vedení společností

Data z Českého statistického úřadu
Nejnovější dostupná data z Českého statistického úřadu říkají, že v roce 2020 působilo na vedoucích pozicích 224,3 tisíce lidí. Z toho žen bylo 28 % a mužů 72 %. Dále je vidět, že se poměr žen vůči mužům na vedoucích pozicích meziročně zvýšil o 1,2 % (v roce 2019 tvořily ženy pouhých 26,8 %). Na druhou stranu se ale počet mužů i žen na vedoucích pozicích snížil 13,3 tisíce lidí. Dramatičtější pokles je vidět u mužů.

TIP!Přečtěte si,co znamená zkratka DEI (diversity, equity, inclusion) a jaký má význam v náboru. 

Výsledky z Diversity Reportu 2022
Datacruit Diversity report přináší výsledky zkoumání diverzity mužů a žen na vedoucích pozicích ve společnostech na území České republiky v roce 2022. Údaje byly získány z veřejných dat sociální sítě LinkedIn, kde bylo pro potřeby reportu identifikováno 500 tisíc žen a 980 tisíc mužů z řad uživatelů této profesní sociální sítě. V Diversity Reportu najdete detailní přehled zastoupení mužů a žen v následujících 8 oborech:

• Informační technologie 
• Lidské zdroje
• Marketing a Advertising
• Bankovnictví, účetnictví a finance 
• Strojírenství
• Právo
• Logistika
• Trh s nemovitostmi

Také LinkedIn potvrdil převahu můžu na vedoucích pozicích. Data jsou sbírány v polovině roku 2022.

Přehled zastoupení mužů a žen napříč obory:

CEO pozice
Ženy na těchto pozicích jsou již seniornějšího zařazení a nejčastěji v oboru působí již více než 10 let. Jsou absolventkami zejména oborů Ekonomika, Business Administration nebo Marketing. Téměř identický trend jako ženy mají na těchto pozicích také muži. Je u nich prokazatelná seniorita vzhledem k tomu, že se v oboru pohybují už více než 10 let.

C-level pozice 
Na úrovni C-level pozic jsou ženy jednoznačnými leadery na pozicích spojených s lidskými zdroji. V dalších pozicích opět daleko zaostávají v poměru s muži.

IT pozice
Ženy v IT pozicích působí nejčastěji 10 a více let a na vedoucí pozici jsou nejčastěji teprve 1-5 let. Muži v IT pozicích také nejčastěji působí více než 10 let, nicméně narozdíl od žen jsou ve vedoucí pozici podstatně delší dobu (1-10 let a více).

Obor HR
Ženy v tomto oboru působí převážně více než 10 let a z toho jsou nejčastěji 1-5 let na vedoucí pozici, a to v nejvyšším počtu u společností Grafton Recruitment, Adecco a CoolPeople. I muži jsou v oboru nejčastěji přes 10 let a z toho jsou na vedoucí pozici od 1-10 let a více. Jejich zastoupení na vedoucích pozicích dominuje u společností LMC, Amazon a ADP.

Obor Marketing a Advertising 

Obor Marketing a reklama je jedním z mála, kde se podíl mužů a žen alespoň trochu vyrovnává (45 % ku 55 %).

 TIP!Stáhněte si ZDARMA Diversity report a prohlédněte si všechna data podrobněji

 Gender v náboru
Jak se nově odsouhlasené směrnice dotknou náboru? Přednost by měl podle jejího znění dostat uchazeč, který má v dané společnosti menší genderové zastoupení, ovšem za podmínky, že je objektivně stejně kvalifikovaný jako kandidát opačného pohlaví. Pohlaví by tedy nemělo být hlavním kritériem.

TIP! Mnozí manažeři firem už dnes chápou důležitost firemní kultury a snaží se o ni pečovat. Přečtěte si i vy o jejím významu a o tom, jak ji můžete nastavit i ve vaší společnosti.

Jsou ženy lepší šéfky?
Podle průzkumů jsou ženy o 34 % lepší při dosahování kompromisů, také o 34 % je u nich větší pravděpodobnost upřímného a etického chování, o 30 % je pravděpodobnější, že poskytnou spravedlivou mzdu a benefity, a že budou lepší v oblasti mentoringu, je pravděpodobnější o čtvrtinu.

Hledání cest, jak podpořit kariérní růst žen a zabezpečit rovnocenné odměňování a příležitosti má proto obrovský smysl. Doufejme, že výše zmíněné kvóty a směrnice pomohou obsadit více žen do vedoucích pozic.

 

]]>
petra.brabencova@goodcall.eu (Petra Brabencová) Návody Thu, 22 Dec 2022 00:00:00 +0100
Vliv inzerce a aktivního oslovování kandidátů na podíl nezaměstnanosti v ČR https://www.hrmixer.cz/media-1/752-nezamestnanost https://www.hrmixer.cz/media-1/752-nezamestnanost Vliv inzerce a aktivního oslovování kandidátů na podíl nezaměstnanosti v ČR

  

Stav nezaměstnanosti na území České republiky je středem zájmu nejen úřadu práce, který každý měsíc vyhodnocuje procentuální podíl, ale především náborářů. Ti musí umět efektivně reagovat na měnící se situaci, která je pod vlivem mnoha faktorů, ať se jedná o epidemii, válku nebo energetickou krizi. Náboráři využívají čím dál tím více externích zdrojů kandidátů, které trh nabízí. Dominují mezi nimi především pracovní portály, co poskytují platformu pro inzerci pracovních nabídek. Pojďme se podívat na význam pracovních portálů, možnosti a řešení někdy velice nepříznivých situací. 

 

TIP! Věděli jste, že dle dat Úřadu práce připadá na jednu otevřenou pozici procentuálně jeden “necelý” kandidát? Využívejte pracovní portály a zvyšte své šance na jeho získání!

Lákavé nabídky a pracovní portály

Co dělat, když zrovna aktivně neoslovujete všechny profily na LinkedIn? Dobře napsaný pracovní inzerát mnohdy řekne víc než pouhý telefonát nebo krátká zpráva v e-mailu. Kandidát má čas na research, kdy si přečte vše o vaši firmě, benefitech a pracovní náplni. Pozici můžete mít vyvěšenou přímo na svém webu, ale někdy je zapotřebí investovat i do publikace na pracovních portálech. 

 

Existuje mnoho placených variant jako jobs.cz, prace.cz, pracezarohem.cz, profesia.sk, dobraprace.cz, jenprace.cz, superkariera.cz, easy-prace.cz, inwork.cz, fajnbrigady.cz, bezpersonalky.com nebo startupjobs.cz, ale i těch bezplatných.

 

TIP! Věděli jste o novém pracovnímu portálu jobs.datacruit.com? Najdete tu přes 2 tisíce nových pozic v 19 oborech u předních společností jako je Rohlík, Footshop, Möbelix, CreativeDock a mnoha dalších! Mrkněte! Navíc uživatelé Datacruit ATS mohou na jobs.datacruit.com publikovat volné pozice zdarma!

 

Co-founder společnosti Datacruit, Zdeněk Bajer, se k nezaměstnanosti a jejímu vlivu na nábor říká: “Nezaměstnanost v ČR se stále drží na relativně nízké úrovni. Nicméně, čísla z trhu ukazují mírný pokles v počtu otevřených pracovních příležitostí, kde je zhruba o 15% méně otevřených pozic, než tomu bylo v první polovině tohoto roku. Řada společností začíná v důsledku energetické krize a vysoké inflace šetřit a pozastavují, nebo již zcela zastavili nábor nových zaměstnanců. Některé společnosti dokonce propouštějí a v důsledku toho se na trhu objevuje více volných kandidátů, což pociťujeme i ve větším počtu reakcí. Nicméně tady je nutno říct, že se jedná spíše o pozice s nižší kvalifikací. U pozic s vyšší kvalifikací, zejména v IT, je stále velký nedostatek kandidátů a nelze tak očekávat v příštích měsících záplavu jejich životopisů. Zajímavou příležitostí může být pro méně kvalifikované kandidáty možnost rekvalifikace, kterou nabízí například projekt ITjede.cz.”

Jak se připravit na možnou zhoršující se situaci?

Zhoršující situace je téměř nevyhnutelná, proto bychom se měli soustředit na její řešení co nejdříve. Jaké klíčové kroky pomohou k jejímu zvládnutí?

 

- V první řadě bychom se měli zaměřit na HR marketingové strategie. Špičkový inzerát může udělat dojem, ale nemusí být rozhodující. Zkuste svou firmu potenciálním kandidátům poodhalit pomocí správně mířené strategie. Zveřejňujte fotky a videa z firmy, aby kandidát věděl, jaká kultura u vás dominuje a jak by vypadal jeho tým.

 

- Zaměřte se na současné zaměstnance. Vnitřní mobilita zaměstnanců bývá mnohdy efektivnější než externí nábor. Pokud si všímáte, že některý zaměstnanec za chvíli na své pozici vyhoří, tak si s ním promluvte o možnostech jiných pozic, které máte zrovna otevřené.

 

- Nehledejte nutně full-time zaměstnance. Na trhu práce naleznete mnoho odborníků, kteří pracují částečně nebo v rámci konkrétních projektů.

 

- Pandemie měla pozitivní vliv na růst práce v podobě remote. Pro náboráře je to skvělá příležitost, protože už nemusíte kandidáty hledat v rámci jednoho regionu, ale klidně celého světa.

 

TIP! Kurz Matěje Matolína, který pojednává o kvalitním zpracování pracovního inzerátu může být trefou do černého! Zároveň si položte otázku - koho přesně hledáme? Na tohoto kandidáta byste měli cílit. Personifikované a konkretizované inzeráty dělají vždy lepší dojem a kandidát si v ideálním případě řekne - oni hledají přesně mě!

 


 

V současnosti bychom se měli soustředit na náborové strategie, které jsou konkurenceschopné a personalizované. Doufáme, že vám tento článek pomohl využít data o nezaměstnanosti k vytvoření náborových strategií, které vám přivedou kvalifikované kandidáty nebo se na ně alespoň začít soustředit.

 

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Média Wed, 21 Dec 2022 00:00:00 +0100
Rozhovor se Zuzanou Masopustovou, Managing Director v GoodCall České Budějovice https://www.hrmixer.cz/goodcall/751-rozhovor-se-zuzanou-masopustovou-managing-partner-v-goodcall-ceske-budejovice https://www.hrmixer.cz/goodcall/751-rozhovor-se-zuzanou-masopustovou-managing-partner-v-goodcall-ceske-budejovice Rozhovor se Zuzanou Masopustovou, Managing Director v GoodCall České Budějovice

 

Zuzko, dva roky zpět jsi v rozhovoru s týmem zmiňovala váš osobní přístup ke kandidátům a klientům a vytváření hlubších vztahů pro úspěšný nábor. Držíte si tento přístup i dále?

Určitě ano! Je to alfa omegou všeho a řekla bych nejen v úspěšném recruitmentu, ale na jakémkoliv businessovém poli a vlastně i v osobním životě. Vztah, pokud je pozitivní a upřímný, více či méně hluboký, je základ.

Jaký byl tento rok? Pozoruješ nějaké změny v chování kandidátů nebo klientů? 

Řekla bych, že byl takový, jaký jsem očekávala. Pro naši pobočku byl tím velmi úspěšným. Chování klientů i kandidátů se oproti dřívějším letům určitě změnilo. Tyto trendy trvají ale už dle mého určitě déle než jeden rok. Z trhu se téměř vytratila tzv. hrdost klientů v okamžiku, když přišel zaměstnanec s výpovědí. Dříve tuto skutečnost zaměstnavatel přijal a nechal zaměstnance za dohodnutých podmínek jít. Nyní tomu tak není a myslím, že dlouho nebude. Zaměstnavatel v tomto okamžiku zjišťuje důvody, proč je chce zaměstnanec opustit a snaží se najít společné řešení či cestu, aby si tento krok zaměstnanec rozmyslel. Samozřejmě mluvím o chování u klientů, s kterými spolupracujeme, a o kandidátech především technicky zaměřených či specialistech v různých oborech. Kandidáty tedy vrátí o krok nazpět a někteří z nich si původní plán, tedy odchod od současného zaměstnavatele, rozmyslí. Co tím tedy chci říci je to, že se kvůli tomuto důvodu určitě snížilo procento, z našeho pohledu, akceptovaných nabídek kandidátů, s kterými spolupracujeme.

Další změnou, která je na trhu už také dlouhodoběji, že si zaměstnanci resp. kandidáti se specializací začali jejich nutnou potřebu na trhu práce velmi uvědomovat a s tím logicky rostou i jejich požadavky především na mzdu. Z našeho pohledu škálu benefitů, které zaměstnavatelé nabízejí (kromě např. služebního automobilu i k soukromým potřebám, možnost Home Office, služebního bytu a u mladších ročníků možnost růstu a vzdělávání se) hraje rapidně nižší roli, než výše mzdy a její možný růst. Balíčky benefitů spíše fungují v udržení zaměstnanců než při náboru. Např. vitamínový balíček či pravidelné teambuildingy nejsou v jejich rozhodování důležité. I když je skvělé, co nyní zaměstnancům firmy nabízejí, jak se o ně pak starají, fandím tomu a některé firmy udělaly za poslední dobu velký skok v tomto ohledu.

A když se tedy vrátím ke vysokému očekávání kandidátů, byť se nám resp. i zaměstnavatelům může zdát jejich mzdové očekávání přemrštěné, většinou se najde společnost, která na žádané požadavky kandidátů přistoupí. Určitě zamávala trhem i covidová doba v kombinaci s dalšími vlivy jako např. válka na Ukrajině. Tato dění mají a měly při rozhodování velký vliv, tím mám na mysli, že si více začali vážit zaměstnavatele a pocitu jistoty. Tudíž klesl počet kandidátů (opět hovořím o vzorku těch kvalifikovaných), kteří vyhledávali nové pracovní příležitosti a šli by do rizika spojeného se zkušební dobou atd. Na druhou stranu ekonomická situace, tedy extrémní míra inflace, zdražování energií, zvyšování úrokových sazeb, vedla určitý druh zaměstnanců poohlížet se  po novém zaměstnání a tedy vyšší mzdě. Navíc byť mzdy u některých společností rostly, ale rozhodně ne takovou měrou a tempem, jako inflace. Tudíž reálná mzda rapidně klesla napříč krajem.

TIP: Přečtěte si další rozhovor se Zuzanou Masopustovou o vlastnostech úspěšného recruitera v Jihočeském kraji.

Na jaké pozice teď společnosti v jihočeském kraji nejčastěji nabírají?

Pokud bych měla jmenovat 3 top pozice ve smyslu žádanosti v Jihočeském kraji, budou to: 1. Kandidát s VŠ vzděláním, se strojírenským či elektro zaměřením s kratší praxí, 2. Procesní inženýr, 3. Specialista kvality. Všechny pozice samozřejmě s plynulou angličtinou. V jižních Čechách oproti Praze či Brnu nehrají prim IT pozice.

Velkým tématem tohoto roku je i HR marketing a employer branding. Vidíš například u vašich klientů, že by je letos považovali za větší prioritu? Dokážete jim i pomoci s externí komunikací firemního brandu?

Do jižních Čech přilétají některé trendy jako je i např. důležitost HR marketingu o trochu později než do jiných krajů. Nemyslím to špatně, jsem sama hrdá Jihočeška, ale je to tak. Zahraniční společnosti, tedy ty spíše korporátní, si to uvědomily zřetelně rychleji, než ty ryze české. Ale významný posun určitě vidíme. A před některými z nich upřímně smekáme, jakou práci odvádějí. Pokud bych měla jmenovat konkrétní jihočeské společnosti, byla by to určitě Forvia se závody v Písku nebo Robert Bosch v Českých Budějovicích. Pomoci jim určitě umíme a de facto tak i činíme, ale tak trochu v jiném slova smyslu, a to při každé nově zadané pozici od klienta. Na každou pozici komunikujeme vždy s desítkami, ale někdy i více kandidáty. Protože spolupracujeme jen s klienty, za kterými si stojíme, jejich dobré jméno šíříme, aniž by si to společnosti uvědomovaly. Záleží na autonomii konkrétního závodu v rozhodování i výši budgetu, kterou na tuto oblast mají.

Lokálně o tuto službu poptávány upřímně moc nejsme, i když je to určitě jedno z témat našich rozhovorů. V tom okamžiku předáváme kontakty na naše skvělé kolegy z Recruitment Academy, kteří jsou v poskytování této služby profíci na slovo vzatí. Náš brand si zde v jižních Čechách spojují především s headhuntingem a recruitmentem jako takovým. A když jsem u tohoto tématu. V nedávné době jsem mluvila s jedním klientem a ten nám řekl, že žil v domnění, že se specializujeme pouze na manažerské a TOP manažerské pozice. Je to tak, ale zrovna tak pracujeme na jakýchkoliv specializovaných odborných pozicích, tedy např. technolog, konstruktér, procesní inženýr, účetní, HR specialista atd.

V GoodCallu již od počátku platí koncept “Employees First”. Jak udržujete v budějovickém týmu vztahy a je to podle tebe jedna z hlavních ingrediencí i pro spokojené klienty?

Ano, je to tak. V první řadě ale musíte přijmout do týmu toho pravého, který k nám chemicky zapadne, má charakter, energii a potenciál. Co se týká péče o zaměstnance, tak se jedná vlastně o můj koníček. Zaměstnanci, kolegové jsou to nejcennější, co máte. Zaměstnanec potřebuje cítit zájem ze strany zaměstnavatele, péči, důležitost, respekt i ocenění. A to vše se jim snažím dávat. Navíc, nedávno jsem na sociální síti zmiňovala, že podle knihy Garyho Chapmana, 5 jazyků lásky, je tím mým obdarovávání ostatních. Velmi si užívám, pokud mám možnost a příležitost cokoliv věnovat a rozzářit lidem oči, a o to více lidem, kteří pro mě/GoodCall pracují. Snaží se a dělají maximum, aby odvedli skvělou práci. Uvedu příklady. Cítila jsem, že by nám všem pomohla nějaká činnost na uvolnění. Práce v recruitmentu je v mých očích jednou z psychicky nejnáročnějších prací. A ostatně psychohygiena je nyní velkým tématem obecně na trhu. Po prodiskutování s mým týmem jsme usoudili, že by to pravé byla v tu dobu jóga a tak jsem ji jedenkrát týdně zařídila u nás přímo v kanceláři a v pracovní době a zrovna tak masáže v tom samém módu. Jazykové vzdělávání ve společnosti, kde se cizí jazyk využívá, beru jako samozřejmost. Měla jsem i kolegyni, jejíž strava se skládala převážně z ovoce a zeleniny, a měla jsem ohromnou radost jí, i mým kolegyním, zařídit každé pondělí 5 kg ovoce.

Po covidovém období, kdy jsme byly 100% na Home Office, a zjistily jsme, že i tak se dá plnohodnotně pracovat, mě kolegyně požádaly o možnost tzv. hybridní pracovní doby, tedy konkrétně u nás 3 dny v kanceláři, 2 dny doma. Stalo se. Každoročně vyrážíme na pobyt, jakýsi teambuilding, kde se o nás postarají se vším všudy a to od skvělého jídla až po péči o duši i těla. Samozřejmě na náklady zaměstnavatele. Na základě důvěry máme už několik let neomezenou dovolenou, zrovna tak Home Office. Až na nováčka Zuzku Šlechtovou jsme matky a v případě, že některé z našich dítek onemocní, je to víc než vítaná možnost.
Dále mají veškeré možnosti se zúčastnit všech kurzů v rámci Recruitment Academy, ale mají volnou ruku resp. volbu si vybrat školení, které si myslí, že by je posunulo po pracovní rovině, tak i osobní. Samozřejmě nemohu opomenout, i když to nezní tak romanticky, nadstandardní odměny resp. vyšší než nabízí jihočeská konkurence a podle posledních informací to bude i vyšší základní mzda. Sleduji inflaci a každoročně jim zmíněnou základní mzdu navyšuji. Tento rok to bude nálož, ale pokusím se u navýšení mzdy k výši inflace co nejvíce přiblížit.

Dále jsem zastánce otevřené a upřímné komunikace, a to i za cenu, že riskuji i negativní zpětnou vazbu vůči sama sobě. Jednoduše řečeno, když se ti něco nelíbí, řekni to. Pokud se tak stalo, vždy došlo k řešení ke spokojenosti obou stran. Odmítám „šeptandy“ a jsem velký zastánce spravedlnosti vůči zaměstnancům. Ale i to vše vám nezaručí, že s vámi zaměstnanec zůstane celý život. Do jejich hlavy jim 100% nevidíte, neznáte jejich kostlivce ve skříni, ani třeba osobní nebo rodinné problémy, které mohou spokojenost v práci ovlivnit. Takže určitě nemám univerzální návod, jak si zaměstnance udržet, ale snažím se dělat opravdu maximum, co je v mých silách a možnostech.

TIP: Hledáte novou pracovní výzvu v recruitmentu v Jihočeském kraji? Českobudějovická pobočka GoodCallu má otevřené místo pro nového recruitera! Přečtěte si více o pozici a staňte se součástí týmu Zuzany.

Co tě na práci v recruitmentu nejvíce motivuje?

Nevím, jestli je to motivace v pravém slova smyslu. Ale dělá mi ohromnou radost, když vidím, jak kolegyně rostou po profesní stránce. Baví mě se stále zlepšovat, pilovat, objevovat. Tím, že se soustředíme ryze na recruitment a nenabízíme dalších 100 služeb k tomu, tak jejich progrese je viditelná velmi brzy a téměř neustále. Učíme se navzájem mezi sebou, tím že se posloucháme, upozorňujeme na super nápady, připomínky, ale i na věci, které se mohly provést lépe. Hned v tu chvíli. Minuta rozhovoru a jedeme dál. Mně osobně baví sledovat a číst především různé rozhovory či články zaměřené na náš obor. Postřehy pak předávám kolegyním. A popravdě se cítím tak trochu pyšně, když občas narazím na odborný článek o trendech, o tom, co dělat a nedělat, a zjistím, i za cenu, že mi nepřinesl žádnou přidanou hodnotu, že my už to děláme dávno a správně, bez příruček, intuitivně.. Ale ten pocit ujištění je také příjemný. Ale náš obor se tak dynamicky vyvíjí, že je stále toho tolik, co se člověk může učit a čerpat velké množství informací od profesionálů, úspěšných podnikatelů, že se v této oblasti nemůže nudit nikdo a stále je, co se učit, objevovat.

Další z mých radostí je, pokud mohu být přítomna u radostí z úspěchů mých kolegyň a tím nemyslím jen radost při úspěšném umístění kandidáta, ale i třeba pokud na ně slyším nebo čtu pozitivní reference, nebo i radost z úspěšného jednání, ze zajímavého nového klienta. Další věcí, i když to zní jako klišé, je radost být součástí GoodCallu. I když je to jen můj subjektivní názor, jsem přesvědčená, že v naší společnosti pracují jen ti nejlepší z nejlepších a naše laťka na nábor je jedna z nejvyšších. Samozřejmě neznám všechny kolegy napříč republikou, ale touha toto prokazovat trhu, je také jednou z mých motivací.

 

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) GoodCall Fri, 16 Dec 2022 00:00:00 +0100
Jak si vytvořit talent pool https://www.hrmixer.cz/navody/750-jak-si-vytvorit-talent-pool https://www.hrmixer.cz/navody/750-jak-si-vytvorit-talent-pool Jak si vytvořit talent pool

Talent pool je databáze potenciálních, talentovaných a vysoce kvalifikovaných uchazečů. V této databázi se uchovávají kontaktní údaje kandidátů, jejich dovednosti,zkušenosti a další informace, které mohou být důležité pro obsazování budoucích pozic. Díky talent poolu je hledání vhodných kandidátů rychlejší a efektivnější, protože náboráři mají všechny informace pohromadě a nemusí vhodné kandidáty hledat pokaždé od začátku. Přečtěte si, jak si takovou databázi vytvořit, a kde vůbec najít vhodné uchazeče, které do ní můžete zařadit.

Kontaktní formulář

Formuláře jsou obvykle propojené s inzerovanou pozicí nebo kariérní stránkou. Jejich pomocí mohou uchazeči lehce a flexibilně vyplnit nejen své kontaktní informace, ale také dosažené vzdělání a pracovní zkušenosti. Ty můžete snadno přenést přímo do své databáze talentů, protože jednotlivá pole s informacemi budou do značné míry stejná, co se týče formátu a pořadí. Díky tomu nebudete muset přepisovat informace ručně a ušetříte čas. Mnoho databází má dokonce funkce, které dokážou proces zautomatizovat. Nezapomeňte také vždy aktualizovat volné pozice.

TIP! Doplňte si vzdělání nejen v recruitmentu s Digital HR Leaders od Recruitment Academy. Dozvíte se aktuality z odvětví HR, jakou roli hraje psychologie během pohovoru, budoucnost digitálního leadershipu, nebo jak využít potenciál TikToku ve svůj prospěch a mnoho dalších!

 

Emaily

Přestože existuje spousta možností, jak můžou kandidáti poslat svůj životopis, vždy se najde někdo, kdo vám své CV pošle přes email. I když se jedná o zastaralejší metodu náboru, informace získané z emailu můžete použít k rozšíření vaší databáze. Důležité je, abyste s emailem obdrželi i souhlas se zpracováním osobních údajů. Pokud souhlas máte, můžete všechny potřebné informace exportovat do vašeho systému, nejlépe do tzv. ATS neboli systému pro personalisty.

 TIP! Slyšeli jsme už o Datacruit ATS? Vyzkoušejte 30 demo verzi zdarma a zoptimalizujte vaše náborové procesy!

 Sociální sítě 

Právě sociálně sítě podstatně rozšířily síť kontaktů, kterou byli recruiteři zvyklí používat. Skvělým prostředím pro nabírání kandidátů je není jen často využívaný LinkedIn, ale třeba i Facebook. Na firemním profilu je možnost přidat záložku „Kariéra”, do níž se dají vypsat nově nabízené pracovní pozice. Vzbuďte v lidech zájem, ukažte jim, jaká je vaše společnost, jak vypadá vaše pracovní prostředí, přidejte fotky z teambuildingu a firemních akcí, kde je vidět, že jste skvělý tým, a jakou máte firemní kulturu

 TIP! Poslechněte si 72. epizodu podcastu, Nelidské zdroje, s Michalem Mikuláškem a zjistěte více o náborových kampaních na sociálních sítích.

Talent pool může usnadnit a zefektivnit mnoho z nejpracnějších aspektů náboru, což recuiterovi umožňuje zaměřit svou pozornost na kreativnější a interaktivnější stránku práce. Doufáme, že některé z těchto metod vytvoření ideální databáze talentů dokážete použít ke zlepšení vašeho náborového procesu! Pokud váháte, jakými dalšími způsoby vaše náborové procesy zefektivnit, podívejte se na záznam webináře Josého Kadlece na téma - Největší výzvy současného digitálního recruitmentu a jejich řešení.

 

]]>
petra.brabencova@goodcall.eu (Petra Brabencová) Návody Fri, 09 Dec 2022 00:00:00 +0100
Vánoční dárky pro obchodní partnery https://www.hrmixer.cz/navody/749-vanocni-darky-pro-obchodni-partnery https://www.hrmixer.cz/navody/749-vanocni-darky-pro-obchodni-partnery Vánoční dárky pro obchodní partnery

Ukažte obchodním partnerům, že vám na nich záleží a obdarujte je na Vánoce. Je známo, že dárky mohou dokonce posílit vaše pracovní pouto. Je to vždy báječná příležitost k podpoření vztahu – proto se vyplatí výběru dárků věnovat pozornost.

Zamyslete se nad tím, pro koho je dárek určený

V lepším případě si lidé špatně zvolený dárek ani nepamatuji. V horším případě ano a věřte, že přínos pro business pak bude nulový. Spousta dárků putuje dále, protože pro ně obdarovaní nemají lepší využití. Z dobře míněné investice se rázem stává zátěž, která dotyčného nikterak neobohatila. Před nákupem proto přemýšlejte, zda zvolený dárek bude skutečně fungovat a vy nevyhazujete peníze oknem. Žebříčkům nejoblíbenějších dárků se raději vyhněte. Podle nich nakupují všichni a vy nechcete darovat v pořadí už pátou klíčenku nebo desáté USB.

 

Řešte dárky včas

 

Čím dříve se pustíte do výběru dárků, tím vyšší je šance, že najdete inspiraci a seženete dárek, který obdarovaného upřímně potěší. Bez časové rezervy máte méně možností, často se to prodraží, nebudete mít jistotu, že skutečně uspějete a nemusíte stihnout osobní předání. Navíc nezapomínejte, že skoro každá firma má své schvalovací procesy, které zaberou mnoho času. Ideálně, když s celým koloběhem výběru a schvalováním, začnete  tak 2 měsíce dopředu

Jak hodnotný dárek zvolit?

Ne vždy je drahý dárek i ten vhodný dárek. Spíše je důležité najít hodnotný dárek a to právě v jeho funkci nebo kvalitě. Pokud chcete obdarovat opravdu významného partnera, vyberte mu takový dárek, který odpovídá třeba společnému obratu. Naopak, když chcete oslovit více lidí, a máte omezený rozpočet, musíte se rozhodnout spíše pro levnější produkty. Ale vždy dbejte na kvalitu! Laciné firemní dárky, které jsou často v nabídce e-shopů rozhodně radost neudělají, hlavně když nejsou funkční třeba už druhý den.

TIP! Buďte firmou, pro kterou budou zaměstnanci rádi pracovat. Přečtěte si, jak se stát jejich love brandem.

Příklady vhodných dárků:

 

Jídlo a pití - Něco dobrého na zub potěší vždy. Ale je potřeba počítat s extra časem na předchozí „rozhození sítí“ a následnou distribuci. Ale tady pozor. Mnoho potravin se kazí nebo vyžaduje adekvátní skladování. Vybírejte tedy produkty, které jsou trvanlivé a zvládnou převoz i časovou prodlevu od jeho převzetí až po následnou konzumaci.

 

Zážitky - Zážitky jsou skvělá odměna. Lidé dostávají možnost vyzkoušet si něco nového. Můžete vybírat ze sportovních adrenalinových aktivit třeba jízda v závodním autě po boku profesionálního pilota. Dalším skvělým a zároveň bezpečným zážitkem je let ve větrném tunelu. Milovníkům dobrého jídla můžete darovat gurmánský zážitek v luxusní restauraci nebo je potěšit třeba kurzem vaření.

Poukázky -  Poukázky jsou oblíbená záležitost. Na předních příčkách oblíbenosti vede hlavně kulturní vyžití, a to např. poukázky do divadla nebo do kina. Dalším oblíbencem jsou poukázky na sportovní vybavení nebo elektroniku.

 

Vzdělávací kurzy - Vzdělání je to nejcennější, co můžeme v životě dostat. Darujte ho i vy. Můžete sáhnout třeba sáhnout po vzdělávacím kurzu. Dejte si však pozor, jaký typ kurzu zvolíte. Tady už je dobré něco o obdarovaném vědět. Například, který okruh témat by ho zajímal. 

 

TIP! Podívejte se na širokou nabídku kurzů Recruitment Academy! Nabízejí ideální škálu kurzů pro zaměstnance i obchodní partnery nejen v oblasti náboru.

 

Eko dárky - A teď tip na dárek pro ekologicky smýšlející firmy. Mnoho květinových ateliérů vytváří malé zelené krajinky uzavřené ve skle, tzv. mechária. Rostliny v něm fungují na bázi uzavřeného ekosystému. Voda ve skle koluje, takže není třeba pravidelná péče. Eko milovníci budou nadšení.

 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu dárku, pamatujte si, že je to vždy báječná příležitost k podpoření vztahu mezi vámi a partnery.

 

]]>
petra.brabencova@goodcall.eu (Petra Brabencová) Návody Tue, 06 Dec 2022 00:00:00 +0100
PODCAST No 74: Talent sourcing: Novinky, metody a nejnovější nástroje https://www.hrmixer.cz/podcast/748-podcast-no-74-talent-sourcing-novinky-metody-a-nejnovejsi-nastroje https://www.hrmixer.cz/podcast/748-podcast-no-74-talent-sourcing-novinky-metody-a-nejnovejsi-nastroje PODCAST No 74: Talent sourcing: Novinky, metody a nejnovější nástroje

V další epizodě podcastu se od Josého a Matěje dozvíte:

 • - Jak přistupovat efektivně k sourcingu
 • - Užitečné nástroje a pluginy
 • - A kde se v sourcingu inspirovat, co číst a koho sledovat

   ]]>
   katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Podcast Mon, 28 Nov 2022 00:00:00 +0100
   Jak hladce začlenit nováčka do týmu https://www.hrmixer.cz/navody/747-jak-hladce-zaclenit-novacka-do-tymu https://www.hrmixer.cz/navody/747-jak-hladce-zaclenit-novacka-do-tymu Jak hladce začlenit nováčka do týmu

   Přichází k vám nový kolega? Dejte si záležet na jeho přivítání. Dopřejte mu, aby se v týmu cítil vítaný a hodnotný od samého začátku. Připravili jsme pro vás několik tipů, se kterými uděláte na nového kolegu nejlepší dojem.

   1) BUĎTE PRŮVODCEM

   Připravte důkladně vašemu nováčkovi pracovní místo. Ukažte mu jeho stůl, předejte mu veškerou elektroniku, kterou bude při své práci využívat a pomozte mu s přihlašováním do vašich firemních systémů. Proveďte ho po kanceláři a vysvětlete mu chod firmy. Netlačte na pilu a nechte ho, ať se pořádně rozkouká.

   2) Pomozte nastavit kalendář

   Dobře se zorientovat v novém prostředí je náročné a to samé platí o novém pracovním systému, kalendáři a dalších nástrojích, které vaše firma využívá. Pomozte vašemu novému zaměstnanci vše nastavit, aby se dobře vyznal, pochopil všechny informace a mohl začít pohodlně pracovat. 

   TIP:Zaměstnanci jsou nejdůležitější hodnotou, kterou společnost má. Važte si jich a pečujte o ně. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

   3) NAPLÁNUJTE TÝMOVOU SCHŮZKU

   Snažte se vašeho nováčka hned začlenit do týmu. Naplánujte si schůzku, nebo si třeba zajděte na oběd. Představte ho i ostatním týmům, se kterými má přijít do kontaktu v rámci spolupráce. Ušetříte mu mnoho stresu, když mu představíte jednotlivá oddělení a vysvětlíte, jak navzájem spolupracují a co mají za úkoly. Představení by mělo být vzájemné. Díky tomu všichni budou vědět, s čím se na nového kolegu mohou obrátit a co už je mimo jeho kompetence.

   4)  Zajděte si na kávu mimo práci

   Vyhraďte si čas a jděte s novým kolegou na šálek kávy, nebo si dejte něco dobrého na zub. Vychutnání kávy a prohození pár slov mimo půdu kanceláře pomůže zbavit se určitého tlak, umožní přirozenější komunikaci a dá vám prostor poznat se navzájem v neutrálním a příjemnějším prostředí. 

   5) ZADEJTE PRVNÍ PRACOVNÍ CÍLE

   Už na začátku si stanovte jednoduché cíle, které má nová posila splnit. Bude se cítit užitečnější a snadněji se adaptuje. Navíc vy snadněji poznáte jeho morálku i produktivitu. Ujistěte ho, že když mu nebude cokoli jasné, může se obrátit na kohokoliv týmu.

   TIP:Zdravá firemní kultura je základ fungující společnosti! Přečtěte si, jak ji nastavit a udržet.

   6) MENTOR

   Podpora ze strany mentora je pro nového zaměstnance důležitá a může hrát významnou roli v jeho rozvoji. Dejte mu proto k ruce nějakého kolegu, který mu bude oporou. Mentorem by měl být člověk, který má o firmě přehled a k mentorování má navíc vhodné dispozice, jako jsou otevřenost sdělovat zkušenosti, ochota, trpělivost, naslouchání a co je vůbec nejdůležitější - být pro nováčka pozitivním příkladem.

   Mějte s nováčky trpělivost. Než se junior osamostatní, zabere to zhruba rok. Není kam spěchat a čas, který vaší nové posile věnujete, se vám vrátí. Když se nováčkovi dostane patřičné péče, podpory a možnosti růstu, obvykle se stane rychleji rovnocenným členem týmu a velkou posilou.

    

    

   ]]>
   petra.brabencova@goodcall.eu (Petra Brabencová) Návody Wed, 16 Nov 2022 00:00:00 +0100