Informace z moderního recruitmentu a talent sourcingu - HRMixer.cz - HRMixer.cz https://www.hrmixer.cz Thu, 28 May 2020 16:35:08 +0200 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz PODCAST No 38: Co dělají sportovci po kariéře s NHL hráčem Robertem Schnablem https://www.hrmixer.cz/podcast/579-podcast-no-38-co-delaji-sportovci-po-kariere-s-nhl-hracem-robertem-schnablem https://www.hrmixer.cz/podcast/579-podcast-no-38-co-delaji-sportovci-po-kariere-s-nhl-hracem-robertem-schnablem PODCAST No 38: Co dělají sportovci po kariéře s NHL hráčem Robertem Schnablem

Další epizoda podcastu Nelidské zdroje je na světě. Tradičně tu s Vámi jsou Matěj Matolín a José Kadlec. Pozvání přijal Robert Schnabl bývalý NHL hráč a v epizodě se můžete těšit, že uslyšíte:    

- kolik vydělávají hokejisté

- proč si po kariéře otevřít hospodu

- jak (ne)pomáhá stát podnikatelům

Tato epizoda byla nahrávaná v hospodě – tak se nelekněte, kdybyste slyšeli cinkání skleniček a odpusťte nám nějaké ty malé nedostatky v audiu :).

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Wed, 27 May 2020 00:00:00 +0200
3 kroky k vytvoření úspěšné značky zaměstnavatele https://www.hrmixer.cz/navody/578-3-kroky-k-vytvoreni-uspesne-znacky-zamestnavatele https://www.hrmixer.cz/navody/578-3-kroky-k-vytvoreni-uspesne-znacky-zamestnavatele 3 kroky k vytvoření úspěšné značky zaměstnavatele

Jedním z největších omylů definování značky zaměstnavatele neboli employer brandu je, když se společnosti značku snaží budovat nadměrným propagováním banalit typu: „Máme kávu zdarma!“ nebo „Jsme start-up, takže budete mít obrovský vliv“. To vše namísto zaměření se na příběhy, které vaši firmu dělají výjimečnou.

Najímat například inženýry je opravdu těžké. Je to těžké pro technologické giganty a je to těžké pro malé společnosti. Ale je to obzvláště těžké pro společnosti, o kterých lidé ještě úplně neslyšeli, a potřebují využít veškerou pomoc, kterou mohou získat, protože nabízení kávy zdarma prostě nestačí.

Co je značka zaměstnavatele a proč na tom záleží?

Společnosti jako Google si vybudovaly skvělou značku a tato značka je do značné míry to, co jim umožňuje nabírat tisíce dobrých inženýrů každý rok – když přemýšlíte o Googlu, možná si vybavíte armádu super-inteligentních inženýrů, kteří tvoří produkty, které lidé milují…nebo možná specializovanou skupinu inženýrů, kteří dělají nemožné věci možnými, a tím mění svět.

To je značka zaměstnavatele. Jednoduše řečeno, je to první věc, která vás napadne, když přemýšlíte o dané společnosti. Značka zaměstnavatele zahrnuje všechny aspekty vašeho příběhu: jestli lidé používají / mají rádi váš produkt, problém, který se pokoušíte vyřešit, váš zakladatelský příběh, vaše poslání, vaše kultura a jaké to je pro vás pracovat. Jinými slovy, všechny tyto atributy splynou do pocitu, který lidé mají, když si představí, že pro vás pracují.

Značka je jedna z nejdůležitějších věcí pro získání kandidátů hned ve dveřích. I přesto, jak je značka pro nábor důležitá, její budování je jedna z nejobtížnějších věcí při rozjezdu firmy, protože náklady na trávení času na čemkoliv jsou ochromující, a je opravdu těžké odůvodnit psaní příspěvků na blog, pořádání akcí a vystoupení na konferencích, když musíte vytvořit produkt, najímat lidi a dalších milion věcí.

Ale, dokud si nevybudujete značku a nepošlete ji do světa, budete lidi najímat jednoho po jednom a pokusit se okouzlit každého tím, že jim povíte svůj příběh. Ale jakmile máte značku, vypadá nábor opravdu, opravdu jinak.

Časem, pokud budete i nadále vyprávět svůj vlastní příběh, uvidíte také, jak snadnější může být sourcing a hiring. Pojďme tedy hovořit o tom, jak vytvořit ten pravý příběh.

Z čeho se skládá značka

Níže jsou uvedeny některé aspekty, které mohou tvořit příběh vaší značky. Až se podíváte na seznam, zamyslete se nad tím, co každá z těchto záležitostí znamená pro vaši společnost, a pak přemýšlejte o tom, které z nich jsou pro vás ty nejunikátnější. Například každý start-up může říci, že má kulturu založenou na autonomii a potenciál pro obrovský vliv. Stává se to tropem, který už nikoho nijak neodlišuje, a proto pravděpodobně nestojí za to zdůraznit. Na druhou stranu, pokud řešíte problém, který má mnoho vašich zákazníků, nebo používáte opravdu skvělý tech stack, který přitahuje některé specializované komunity, to stojí za to zdůraznit.

Aspekty employer brandu:

 • • Váš produkt a jestli o něm lidé slyšeli/líbí se jim
 • • Váš růst, zda je působivý
 • • Váš tech stack
 • • Zakladatelský příběh a poslání...pracujete na problému, o který se lidé osobně zajímají? Pokud ne, narušujete zastaralý, neefektivní způsob nějakého procesu?
 • • Jak těžké jsou problémy, které řešíte?
 • • Jak elitní je váš tým?
 • • Jaké to je pro vás pracovat?
 • • Vyznačujete se rovnováhou osobního a pracovního života? Nebo prací dlouho do noci? (Oboje může být dobré podle toho, koho chcete zaujmout.)
 • • Je vaše firma založená na struktuře nebo jste piráti chaosu?

Jak vytvořit příběh ve 3 jednoduchých krocích

Neexistuje jediný dobrý vzorec, podle kterého bychom se měli při tvorbě příběhu řídit, ale existuje několik kroků, které se prokázaly jako efektivní. Můžete je projít v níže uvedeném pořadí a na konci získat výstižný, autentický, unikátní příběh, který můžete hrdě volat do světa.

Uvedené pořadí má svůj smysl. Nejprve se budete držet vašeho instinktu a vytvoříte vysoce kvalitní příběh. Pak ho ozdobíte detaily, díky nimž budete jedineční, a doplníte anekdoty vašich zaměstnanců. Nakonec vše upravíte na něco úderného. Při zpracování můžete použít seznam z části „Aspekty employer brandu“ výše.

Krok 1 - Samotný příběh

Představte si, že máte známého, který by byl pro vás perfektním kandidátem, ale zatím nic o vaší společnosti neví. Jak byste rychle popsali, co vaše firma dělá a proč by mu na tom mělo záležet? Zapište si to (zkuste vše shrnout do 5–6 vět, případné úpravy nechte na později).

Pokud se cítíte trochu zaseknutí, zde je několik otázek, které vám pomohou začít – přemýšlejte, jak byste odpověděli, pokud by se váš známý na jednu z nich zeptal:

 • • Proč vaše firma existuje / co je váš produkt a jaký má význam?
 • • Proč můžete vy uspět tam, kde ostatní selhali?
 • • Proč vám osobně záleží na vaší firmě?
 • • Co dělá vaše společnost, co nikdo jiný nedělá, a proč na tom záleží?

Vše se snažte zapisovat stručně bez zbytečných okolků. Vaše publikum, stejně jako váš známý, chce jasné a upřímné vysvětlení toho, co děláte.

Krok 2 – jedinečné výhody

Jakmile máte příběh, který jste sepsali u prvního kroku, je na čase jít do detailů. Ty jsou sice spíše druhořadé v tom smyslu, že o vaší firmě toho neřeknou tolik jako příběh, který jste dali dohromady, ale i tak stojí za zmínku a můžou mít na kandidáty silný vliv.

Příklady:

 • • Práce s moderními technologiemi
 • • Práce se špičkami v oboru
 • • Zdarma vzdělávání
 • • Pracovní kultura – práce z domova, flexibilní doba…

Zkrátka jakákoliv výhoda či detail, které můžete potenciálním kandidátům nabídnout a jsou na trhu unikátní – tedy ne káva zdarma. 

Krok 3 – Perspektiva vašich zaměstnanců

Časem, až bude váš tým růst, zjistíte, že důvody, proč pro vás vaši zaměstnanci pracují jsou jiné než odpovědi na otázky, které jste výše uvedly. Povídáním si s nimi můžete získat zlato. Pokud chcete získat co nejobjektivnější odpovědi na to, proč pro vás pracují, vyberte zaměstnance, kteří do firmy nepřišli skrze osobní doporučení a kteří dostali několik dobrých nabídek během hledání nové práce, protože ti si, přestože ve vaší firmě nemají žádné osobní spojení a měli na výběr z několika pozic, vybrali vás.

Často budete překvapeni, že ostatní mají zcela jinou motivaci ve firmě pracovat, než máte vy. Díky sbírání těchto informací zjistíte, jak vaše značka působí externě a jakou má na trhu pověst. Váš zkonstruovaný příběh značky můžete i časem přizpůsobit, pokud si všimnete, že více a více zaměstnanců k vám chodí pracovat z jiných důvodů, než čekáte. Toho je škoda nevyužít.

Hotový produkt

Jak by měl váš příběh nyní vypadat? Při nejmenším to bude stručný, působivý text, který můžete používat ve vašich job descriptions. Měli byste ale získat konzistentní refrén, který budete vy a vaši kolegové používat během meetingů, pohovorů, návrhů pro investory…jinými slovy způsob, jak zvýraznit všechno, na co jste ve vaší firmě pyšní a vše, co vás dělá jedinečnými, aniž byste museli pokaždé vymýšlet něco jiného.

Co teď?

Pokud chcete o tvoření vašeho employer brandu získat více informací od zkušených odborníků, můžete si zakoupit přístup k online kurzu Employer branding a tvoření kariérních videí s největším odborníkem v oboru, Janem Klusoňem. A pokud upřednostňujete osobní setkání, navštivte celodenní kurz Recruitment & HR marketingRecruitment Academy s Janem Klusoňem, Romanou Martincovou a Josefem Kadlecem, kde získáte přehled technik budování značky zaměstnavatele v praxi a budete mít možnost klást otázky a získat odbornou radu. Buďte neustále informovaní o nových akcích a kurzech skrze náš newsletter (přihlášení v dolní části blogu), FacebookLinkedIn či webové stránky. Budeme se těšit.

2    1

P.S. Přemýšlíte, zda bude značka zaměstnavatele stále stejně důležitá po krizi s Covid-19 jako před ní? Poslechněte si podcast Nelidské zdroje s Milanem Novákem, CEO holdingu GoodCall a zjistěte, jaký názor má na situaci:

yt 4 

Zdroj článku: http://blog.interviewing.io/3-exercises-to-create-the-kind-of-employer-brand-that-actually-makes-engineers-want-to-work-for-you/ 

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Návody Fri, 22 May 2020 00:00:00 +0200
16. - 17. 3. 2021: EVOLVE! Summit Poland https://www.hrmixer.cz/konference/575-16-17-3-2021-evolve-summit-poland https://www.hrmixer.cz/konference/575-16-17-3-2021-evolve-summit-poland 16. - 17. 3. 2021: EVOLVE! Summit Poland

Po 5 úspěšných a inspirujících EVOLVE! Summitech v Česku, se konference poprvé přesouvá do zahraničí a to do polské Vratislavi. Ve dvoudenním programu, který pomáhá organizovat místní expertka na sourcing Kasia Tang, se představí velké hvězdy světového HR, mezi nimiž je např. Bill Boorman, Hung Lee a Dethra U. Giles. 

V polské verzi konference budete mít možnost uslyšet i několik českých jmen, které již znáte z Brna - Josefa Kadlece, Matěje Matolína či Ondřeje Procházku. Konference rozdělená do 2 dnů nabídne 4 pódia, na kterých uslyšíte to nejnovější ze světa HR a následně si vyzkoušet nové praktiky v praxi na některém z workshopů.

Prodej vstupenek na konferenci začne v říjnu 2020. Už teď je ale jasné, že bude o událost velký zájem.

Více informací najdete zde: https://www.evolvesummit.pl/eng/

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Konference Thu, 14 May 2020 00:00:00 +0200
PODCAST No 37: Recruitment v době krize se CEO holdingu GoodCall Milanem Novákem https://www.hrmixer.cz/podcast/577-podcast-no-37-recruitment-v-dobe-krize-se-ceo-holdingu-goodcall-milanem-novakem https://www.hrmixer.cz/podcast/577-podcast-no-37-recruitment-v-dobe-krize-se-ceo-holdingu-goodcall-milanem-novakem PODCAST No 37: Recruitment v době krize se CEO holdingu GoodCall Milanem Novákem

Je tu nová epizoda podcastu Nelidské zdroje. Tradičně jsou tu s Vámi José Kadlec a Matěj Matolín. Tentokrát jsme si pozvali Milana Nováka, kterého určitě znáte, pokud se zajímáte o HR. V epizodě uslyšíte:

- Jak se změnil byznys personálním agentur.

- Jak mají recruiteři přežít krizi.

- A zda budete ještě potřebovat employer branding.

Podcast najdete zde nebo na Spotify.

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Thu, 14 May 2020 00:00:00 +0200
2. - 3. 12. 2020: TALENTpro Munich https://www.hrmixer.cz/konference/581-2-3-12-2020-talentpro-munich https://www.hrmixer.cz/konference/581-2-3-12-2020-talentpro-munich

3. ročník expo festivalu TALENTpro, který se odehraje v náhradním termínu ve dnech 2. - 3. prosince 2020 ve veletržním paláci MOC v Mnichově v Německu, opět nabídne široké portfolio speakerů a firem ze světa talent managementu, náboru a employer brandingu. Mezi keynote speakery se objeví ty největší jména asociovaná s moderním náborem, mezi nimi např. sourcingová královna Irina Shamaeva či prezident RecruitingDaily William Tincup. 

Mezi dalšími desítkami řečníků vystoupí např. Bill Boorman, Eva Baluchova a také Josef Kadlec. Dvoudenní konference nabídne bohatý pracovní i volnočasový program, který jistě ocení každý, kdo se ve své pracovní rutinně věnuje úkonům z oblastí HR. Více o konferenci najdete zde.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Konference Wed, 13 May 2020 00:00:00 +0200
11. - 12. 11. 2020: EVOLVE! Summit Brno https://www.hrmixer.cz/konference/576-11-12-11-2020-evolve-summit-brno https://www.hrmixer.cz/konference/576-11-12-11-2020-evolve-summit-brno

Rok 2020 přinese již 6. ročník největší HR konference v ČR. EVOLVE! Summit sovji laťku nastavují každý rok výše a výše, očekávání účastníků budou jistě vysoká. Dvoudenní konference opět přinese ta nejzajímavější témata z HR za posledních 12 měsíců v podání expertů na nábor talentů z celého světa.

Mezi řečníky se i tento rok objeví Josef Kadlec, zakladatel a CEO Recruitment Academy a GoodCall. Do brněnského SONO centra znovu přinese praktické tipy a technické postřehy z oblasti sourcingu.

Vstupenky můžete již teď zakoupit na: https://www.evolvesummit.cz/

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Konference Tue, 12 May 2020 00:00:00 +0200
14. 9. 2020: LI SUMMIT 2020 https://www.hrmixer.cz/konference/580-14-9-2020-li-summit-2020 https://www.hrmixer.cz/konference/580-14-9-2020-li-summit-2020

Nejznámější tváře českého LinkedInu se po roce opět objeví na konferenci LI Summit 2020. Stane se tak 14. září v CUBEX centru v Praze a neměl by chybět nikdo, kdo na denní bázi používá k práci či budování své značky LinkedIn. Během jednoho dne načerpáte inspiraci k novému využití této sociální sítě. Konference bude rozdělena na 2 části - dopolední pro HR komunitu, odpolední pro marketing sales. Mezi speakery se objeví např. Petra Nulíčková, Martin Hošek či náš Josef Kadlec.

Vstupenku můžete zakoupit zde.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Konference Mon, 11 May 2020 00:00:00 +0200
6. 3. 2020, Wizardsourcer.com | Josef Kadlec Interview Spotlight https://www.hrmixer.cz/media-1/574-6-3-2020-wizardsourcer-com-josef-kadlec-interview-spotlight https://www.hrmixer.cz/media-1/574-6-3-2020-wizardsourcer-com-josef-kadlec-interview-spotlight

Zakladatel anglického webu Wizardsourcer.com, který je zaměřený na talent sourcing, Jonathan Kidder, udělal rozhovor s José Kadlecem o jeho dlouholeté praxi v talent sourcingu. V rozhovoru zaznělo vše od Josého počátků v náboru, plánech na rok 2020, oblíbených sourcingových nástrojů i nejlepší kariérní rada, co kdy dostal. Celý rozhovor najdete zde.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Média Wed, 06 May 2020 00:00:00 +0200
PODCAST No 36: Sex a vztahy na pracovišti se sexuoložkou Laurou Janáčkovou https://www.hrmixer.cz/podcast/573-podcast-no-36-sex-a-vztahy-na-pracovisti-se-sexuolozkou-laurou-janackovou https://www.hrmixer.cz/podcast/573-podcast-no-36-sex-a-vztahy-na-pracovisti-se-sexuolozkou-laurou-janackovou PODCAST No 36: Sex a vztahy na pracovišti se sexuoložkou Laurou Janáčkovou

Je tu další díl podcastu Nelidské zdroje, jako vždy tu s Vámi je José Kadlec a Matěj Matolín. V dnešním díle si povídáme s psycholožkou Laurou Janáčkovou a můžete se těšit, že uslyšíte: 

- Co s manželstvím udělá mladá kolegyně

- Proč muži ztrácejí svoji roli

- A proč se z každé ženy jednou stane tlustá kamarádka

Užijte si poslech a pokud se vám podcast líbil, napište nám komentář na Facebooku, LinkedInu či na YouTube kanále Recruitment Academy.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Bedrnová) Podcast Thu, 30 Apr 2020 00:00:00 +0200
Dashboard v ATS přispívá k efektivnějšímu náboru https://www.hrmixer.cz/hrtech/572-dashboard-v-ats-prispiva-k-efektivnejsimu-naboru https://www.hrmixer.cz/hrtech/572-dashboard-v-ats-prispiva-k-efektivnejsimu-naboru Dashboard v ATS přispívá k efektivnějšímu náboru

O zásadních výhodách ATS systémů jsme již psali v našem článku 6 důvodů, proč potřebujete ATS systém. Není tak žádný pochyb o tom, že nejrůznější Applicant Tracking Systémy se snaží zjednodušovat každodenní práci recruiterům, HR specialistům i manažerům, aplikace optimalizují a představují nové nástroje a funkcionality. 

A pozadu nezůstává ani české ATS od Datacruit. Do svého ATS po manažerském portálu implementovali i funkci Dashboard. Ten uživatelům poskytuje kompletní a rychlý přehled o probíhajících náborových aktivitách. Zobrazuje se jako první věc po přihlášení do systému a může být vnímán i jako pomocník hladkého náborového procesu a dalších HR aktivit. 

Podoba dashboardu

Dashboard, nebo pokud chcete česky Nástěnka, za vás například hlídá to, kolik pohovorů vás čeká daný týden, kolik vás čeká nových nástupů nebo i počet expirujících souhlasů se zpracováním osobních údajů. Je centrálním zdrojem všech základních informací, které potřebujete každý den znát. V různě zvolených časových obdobích tak můžete sledovat svá základní KPIs (key success indicators) a mít přehled o všech aktivitách i v rámci větších týmů.

Jedná se o velmi spolehlivý nástroj, který vám připomíná zásadní aktivity důležité pro úspěšnou komunikaci s kandidátem a zlepšuje tak jeho candidate experience. S dashboardem totiž už nikdy nezapomenete oslovit kandidáta, který čeká na odpověď nebo, který je už dlouho ve schvalovacím procesu.

Zatímco je dashboard základním přehledem toho nejdůležitějšího, co se stran recruitmentu ve vaší firmě zrovna děje, detailnější pohled na všechny aspekty náboru a HR najdete v oblasti Reporty. Zde můžete podrobně prozkoumat pro vás zásadní informace a aktivity v libovolných časových úsecích. 

Datacruit ATS nabízí novým uživatelům zkušební provoz na 1 měsíc zdarma. Během této doby objevíte nejen kouzlo dasboardu, ale i dalších funkcí, které tento recruitment software nabízí.

]]>
zuzana.bartova@goodcall.eu (Zuzana Bártová) HR Tech Thu, 23 Apr 2020 00:00:00 +0200