Informace z moderního recruitmentu a talent sourcingu - HRMixer.cz - HRMixer.cz https://www.hrmixer.cz Wed, 05 Oct 2022 19:53:41 +0200 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz PODCAST No 72: Výkonnostní náborové kampaně na Facebooku s Michalem Mikuláškem https://www.hrmixer.cz/podcast/726-podcast-no-72-vykonnostni-naborove-kampane-na-facebooku-s-michalem-mikulaskem https://www.hrmixer.cz/podcast/726-podcast-no-72-vykonnostni-naborove-kampane-na-facebooku-s-michalem-mikulaskem PODCAST No 72: Výkonnostní náborové kampaně na Facebooku s Michalem Mikuláškem

V tomto podcastu se dozvíte například:

  • - Nejčastější chyby v HR marketingu
  • - Jak nastavit fungující náborové kampaně
  • - Proč musí personalisti přemýšlet jako markeťáci

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Podcast Tue, 27 Sep 2022 00:00:00 +0200
GoodCall v spolupráci s Microsoft spúšťa projekt ITide.sk https://www.hrmixer.cz/goodcall/725-itide-sk https://www.hrmixer.cz/goodcall/725-itide-sk GoodCall v spolupráci s Microsoft spúšťa projekt ITide.sk

Spoločnosti GoodCall a Microsoft už v roku 2019 vytvorili prvú vzdelávaciu platformu s názvom Microsoft akadémia, ktorá poskytovala zadarmo kurzy a certifikácie v oblasti biznis aplikácií. Keďže sa portfólio kurzov tento rok rozrástlo a vyprofilovalo do IT, spolupráca nabrala nový rozmer, čím vznikol projekt ITide.sk.

 

Od Microsoft akadémie po ITide.sk


Za dobu existencie Microsoft akadémie sa GoodCallu podarilo poskytnúť rekvalifikáciu stovkám kandidátov, ktorí chceli zmeniť svoju kariéru, a to najmä v oblasti konzultanstva, zákazníckej podpory, obchodu a marketingu. Navyše pracovný trh vplyvom pandémie covidu zaznamenal diametrálny obrat. Veľa pozícií so začiatkom pandémie zanikla alebo ich činnosť musela byť pozastavená. Cieľom akadémie a tiežj ITide.sk je osloviť širokú verejnosť z rôznych odborov od študentov, absolventov až po skúsených a seniorných zamestnancov. 


Čo je ITide.sk


Novovzniknutá platforma ITide.sk je pre všetkých, ktorí sa chcú vzdelávať,naučiť sa rozumieť digitálnym schopnostiam a posúvať sa v kariére. Je prevádzkovaná spoločnosťou GoodCall za významnej podpory spoločnosti Microsoft. Oproti pôvodnej Microsoft akadémii, ktorá bola zameraná prevažne na Dynamics, ITide.sk ponúka podstatne širšie oblasti vzdelávania, ktoré sa ponovom netýkajú výhradne Microsoft produktov. Môžete sa tu naučiť, ako pracovať s Azure, Microsoft 365, Power BI a mnoho ďalšieho. Určite sa nebojte a poďte do toho s nami. Kurzy sú určené pre všetkých a nielen pre IT špecialistov. S našimi kurzami môžete tiež získať celosvetovú certifikáciu, tá však nie je podmienkou. 


Aké kurzy nájdete v ITide.sk 


V prvej fáze projektu sa po registrácii, preklikáte do sekcie kurzov, kde na vás čakajú témy z oblastí nielen Microsoft 365, cloudových služieb a Power Platform, ale aj osobného rozvoja pod taktovkou známeho terapeuta, Jana J. Ženatého, alebo technikmoderného obchodu. Postupne budú pribúdať kurzy z ďalších oblastí . 


Pracovné príležitosti vďaka získaným znalostiam


Akonáhle si študenti ITide.sk prejdú aspoň prvých pár kurzov, konzultanti ich obratom kontaktujú a spoločne prediskutujú pracovné možnosti, ktoré sa im vďaka kurzom otvárajú. Študenti sú následne zaradení do zoznamu kandidátov vhodných na umiestnenie k Microsoft partnerom. Z nich si spoločnosti môžu vyberať potenciálnych nových kolegov, ktorých si následne pozvú do výberových konaní. Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa obrátiť na konzultantov z ITide.sk prostredníctvom mailu info@itjede.cz

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) GoodCall Tue, 20 Sep 2022 00:00:00 +0200
Přijďte na 8. ročník konference Happiness@Work LIVE o udržitelném štěstí ve firmách https://www.hrmixer.cz/konference/724-happiness-work2022 https://www.hrmixer.cz/konference/724-happiness-work2022 Přijďte na 8. ročník konference Happiness@Work LIVE o udržitelném štěstí ve firmách

 

Letošní ročník mezinárodní konference Happiness@Work LIVE se uskuteční dne 13. 10. 2022 v pražském Kongresovém centru. Čeští i zahraniční speakeři se budou zabývat hlavním tématem konference, a to, jak udržitelně budovat úspěšné firmy, ve kterých je lidem skvěleSpeciálními hosty budou například americký psycholog Barry Schwartz a farářka Církve československé husitské, Martina Viktorie Kopecká.

Udržitelnost jako priorita

Zatímco předchozí ročníky konference byly zaměřené spíše na štěstí v práci v těžkých časech, ten letošní bude pátrat po tom, jak se štěstím pracovat dlouhodobě a udržitelně. Klíčem ke skvělé firemní kultuře nejsou primárně benefity a vysoké mzdy. Je to něco mnohem hlubšího, co se může stát součástí firmy a prospívat jak byznysu, tak lidem a jejich okolí.

Těšit se můžete na řadu zajímavých řečníků. Mezi potvrzenými jsou například:

-       Barry Schwartz, americký psycholog a profesor na Kalifornské univerzitě

-       Dalia Feldheim, zakladatelka Flow Leadership Consultancy    

-       Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské

-       Michal Liday, CEO Tatra banka

-       Chris Low, Head of Vibe společnosti Canva

Udržitelné nebude jen štěstí, ale také náš catering nebo třeba filozofie partnerů konference.

Štěstí na vlastní kůži během workshopů

Pokud vám jeden den udržitelného štěstí nebude stačit, rezervujte si ještě místo na workshopy, které budou probíhat následující den, čili 14. 10., a to v prostorách Opero. V praxi si tak vyzkoušíte získané poznatky hned ve dvou blocích a v rámci následujících témat:

 

Dopolední blok l 9 – 12:00

- Je štěstí udržitelné? l Martin Vasquez    

- Naučte svou mysl odpočívat v práci l Jana Jandová a Marcela Roflíková

- Štěstí bioLogicky l Libor Mattuš

 

Odpolední blok l 13 – 16,00

- Vždycky spolu! l Lukáš Venclík a Ondřej Nečas

- Lean Game l Radovan Vladík a Jan Krchňák

- Employee Experience napříč cyklem zaměstnance l Margaret Starka

 


 

Další informace a vstupenky si můžete pořídit na www.happinessatwork.live/cs!

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) Konference Mon, 12 Sep 2022 00:00:00 +0200
Záznam webináře: Největší výzvy současného digitálního recruitmentu a jejich řešení https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/723-zaznam-webinare-nejvetsi-vyzvy-soucasneho-digitalniho-recruitmentu-a-jejich-reseni https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/723-zaznam-webinare-nejvetsi-vyzvy-soucasneho-digitalniho-recruitmentu-a-jejich-reseni Záznam webináře: Největší výzvy současného digitálního recruitmentu a jejich řešení

Podívejte se zdarma na záznam webináře Největší výzvy současného digitálního recruitmentu a jejich řešení! Dozvíte se, jakými metodami náboru prorazíte na dnešním konkurenčním trhu, jaké jsou nové nástroje a techniky v recruitmentu, jak obsazovat nejobtížnější pozice a mnoho dalšího. Celým webinářem vás provede José Kadlec.

ZÍSKEJTE ZÁZNAM ZDE

Zajímají vás změny v náboru? Čtěte dále! Dozvíte se, jak můžete překonávat výzvy současného recruitmentu, který se přesunul do onlinu.

Změny v náboru

Situace není pro firmy z personálního hlediska jednoduchá, přesto místo inovací častokrát stále spoléhají na „osvědčené“ metody náboru, které však pomalu přestávají fungovat. Recruitment by rozhodně měl sledovat náborové trendy a snažit se jim přizpůsobit.

Pořádná příprava je základ

Ujasněte si, s kým vlastně v náborové kampani komunikujete. Mluvíte jazykem cílové skupiny? Udělejte si předem průzkum, jak vůbec cílová skupina firmu vnímá. Díky tomu můžete uchazeče zaujmout už na prvním řádku inzerátu.

TIP: Přihlaste se na kurz Tvorba fungujících pracovních inzerátů s Matějem Matolínem.

Nábor na sociálních sítích

Dostaňte se potenciálním zaměstnancům pod kůži. Prostřednictvím sociálních sítí může firma dlouhodobě působit na tisíce potenciálních zaměstnanců. Denně komunikovat kousek svého příběhu. Být aktuální, odpovídat na případné dotazy a postupně budovat vztah s cílovou skupinou. Stačí několik reakcí, komentářů nebo sdílení a dosah příspěvku se zvyšuje. Dosah se dá podpořit i cílenou reklamou. Zajímavé informace se tak dostanou k potenciálním zaměstnancům samovolně. 

Nábor přes Facebook

Využijte sílu Facebooku a zaujměte uchazeče hned na začátku. Buďte originální. Zpracujte poutavou grafiku s úderným textem a CTA prvky. Uchazeč se po prokliknutí dostane na webové stránky, kde bude mít všechny informace k pozici, které potřebuje. Oblíbenou formou je i propagace náborového videa, kde se kreativitě meze nekladou. Sdílejte na Facebooku firemní stories. Díky nim může kandidát vaši firmu lépe „poznat”. Velkou výhodou Facebooku je, že ho má opravdu drtivá většina lidí v ČR, napříč věkovou kategorií.

TIP: V HR marketingu se můžete inspirovat od vítězů soutěže Recruitment Academy Awards v rámci video rozhovorů Winning Insights

LinkedIn

Nábor přes LinkedIn probíhá trochu odlišně než na Facebooku. Na LinkedInu se pohybují hlavně HR specialisté, kteří si vytipovávají určité lidi, které posléze oslovují s nabídkou a i se je třeba snaží přetáhnout od jejich současného zaměstnavatele. Nábor tak nemá příliš cenu dělat formou nějakého propagovaného příspěvku. Oproti Facebooku má LinkedIn jednu nevýhodu, a to že u nás nevyužívá dostatek lidí. Situace se ale postupně zlepšuje. A i s menším počtem uživatelů se na něm dají najít opravdu kvalitní uchazeči, napříč obory.

Instagram

Instagram se stal mocným nástrojem. Ve své práci ho využívají nejen marketingová oddělení, ale také personalisté! Je to čím dál rozšířenější náborová platforma. Na Instagramu se skvěle vytváří image firmy, a proto je to také ideální platforma, na které můžete sledujícím představit každodenní život ve společnosti, vzhled interiérů, složení kolektivu, firemní projekty a podobně. Aby toto kouzlo fungovalo, měl by váš firemní profil opravdu odpovídat realitě. Oproti LinkedInu, Instagram používá méně formální jazyk. Nebojte se ho využít jako náborový nástroj. Díky Instagramu si vaše firma může získat sympatie a přilákat nováčky! Podívejte se, jak s Instagramem pracuje společnost GoodCall, která dává každý měsíc prostor svým pobočkám.

TIP: Recruitment Academy pro vás připravila další webinář ZDARMA. Na webináři se potkáte se Zdeňkem Bajerem, který s vámi probere automatizaci v náboru. Dozvíte se praktické příklady, které vás ve vaši práci posunou k větší efektivitě.

Způsoby, jak zaujmout kvalitní kandidáty se nám stále rozrůstají. Přečtěte si, jaké další originální způsoby můžete v náboru využít.

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Recruitment Academy Fri, 02 Sep 2022 00:00:00 +0200
“RPO konzultanti musí být hlavně strategickými partnery v oblasti náborových řešení,” říká Milan Novák, CEO v GoodCall https://www.hrmixer.cz/goodcall/722-rozhovor-ro-team https://www.hrmixer.cz/goodcall/722-rozhovor-ro-team “RPO konzultanti musí být hlavně strategickými partnery v oblasti náborových řešení,” říká Milan Novák, CEO v GoodCall

Už v loňském roce jsem vám přinesli detailnější pohled na to, co je recruitment outsourcing, proč je tak populární, a jak se stát recruitment outsourcing konzultantem. V dnešním rozhovoru vyzpovídáme Milana Nováka, CEO GoodCallu -  a account manažerky - Anetu Kořínkovou, Elišku Knížkovou a Martinu Antošovou.


GoodCall byl průkopníkem v oboru recruitment process outsourcingu zaměřený na široké spektrum specializovaných a manažerských pozic a RPO team neustále roste. Milane, povíte nám, jak vůbec tato divize v GoodCall vznikla, jak se vyvíjela, a jaké jsou vaše další cíle s ní?

 

RPO, tedy Recruitment Process Outsourcing, byl součástí našeho portfolia služeb od založení GoodCallu v roce 2014. Ze začátku jsem cítil, že nás klienti využívali primárně jako dodatečný zdroj kandidátů. Při nedostatků kvalifikované pracovní síly se nábor hodně posunul k přímému vyhledávání, tzv. sourcingu a v tom byla naše společnost vždy silná. Inovace v sourcingu významně posouval José Kadlec a jeho znalosti jsme se snažili využívat při hledání kandidátů. Postupem času ale cítím v oblasti RPO zásadní posun. Pracovní trh se neustále mění. Nedostatek lidí zůstává a firmy se zamýšlejí, jak tuto situaci řešit. Postupně vidíme, že se využívá více flexibility, hybridní práce, různorodosti úvazků a forem spolupráce. Najednou je expert na nábor vlastně expertem na komplexní náborová, vzdělávací i rozvojová řešení. Není to jen o sourcingu. Musíme pro klienty vymýšlet, jak se dostat k diverzitě zdrojů i diverzitě kandidátů, nabíráme na různé typy úvazků, čeká se od nás, že budeme přidanou hodnotou v oblasti komplexní strategie, tzv. workforce solutions. 

 

Jak jste se k recruitment process outsourcingu vlastně dostali a co vás na této práci nejvíce baví?


Milan: K recruitment outsourcingu jsem se dostal jako konzultant před více než 15 lety, kdy jsem byl členem RPO týmu, který kompletně outsourcoval nábor pro společnost Microsoft. Postupně se škála klientů rozšiřovala a měl jsem možnost pracovat v celém CEE regionu. Pracoval jsem v různých pozicích jako konzultant, vedoucí týmu i account manager. Dodnes mě ta práce nesmírně baví. Vždy mě velmi těší, pokud jako dodavatel - expert - dokážeme firmám přinést zlepšení a inovace, které jim optimalizují náborový proces, šetří peníze a zlepšují pozitivní zkušenost kandidátů.


Martina: Po návratu z rodičovské dovolené jsem zvažovala, jak skloubit částečný úvazek a zajímavou pracovní náplň. S některými kolegy z GC jsem se znala již z minulosti, volba jít do RPO tedy byla ovlivněna i dobrými mezilidskými vztahy. Od začátku se mi daří dobře kombinovat své pracovní závazky právě s rodinou a zároveň náplň práce a různorodost projektů mě dlouhodobě baví a přináší spoustu nových informací. Ty ráda sleduji a posouvají mě dále.


Aneta: GoodCall jsem sledovala od jeho začátku. Když jsem byla na druh rodičovské dovolené, vykoukl na mě na LinkedInu inzerát, že GC hledá maminky a tatínky na rodičovské. Řekla jsem si, že to zkusím a vyšlo to. Na této práci mě nejvíce baví rozmanitost. Mám možnost poznávat stále nové a nové klienty, styly práce, pracovní prostředí a pronikat do fungování různých firem. 


Eliška: Při mojí studentské stáži ve ŠKODA AUTO byl jedním z mých kolegů a mentorů právě RPO konzultant z GoodCallu (Jindřich Krásný). Měla jsem šanci poznat, jak RPO model funguje v praxi. Když pak moje stáž skončila, tehdejší kolega mě doporučil do GoodCallu. Sešli jsme se, rozuměly si a spolupráce byla na světě. V té době pro mě jako pro studentku VŠ byla důležitá flexibilita - nižší úvazek, práce remote a občasné delší pauzy přes zkouškové. Tohle všechno mi GoodCall nabídnul v době, kdy se toho ostatní firmy zatím dost bály. Po škole jsem odjela na rok do zahraničí a po návratu pro mě byl GoodCall RPO jasná volna díky skvělým mezilidským vztahům a základním hodnotám, na kterých GoodCall stojí.


Co je podle vás specifické na pozici RPO konzultanta?


Milan: Z podstaty názvu konzultant je patrné, že by to měl být člověk, který svým přístupem dokáže poradit a pomoci. V osobní charakteristice konzultanta by se měla skloubit schopnost učit se novým věcem, vysoká míra adaptability na různé projekty, sociální a emoční inteligence, která pomáhá budovat a rozvíjet vztahy s klienty i kandidáty. 


Martina: Rychlá adaptace je klíčová. Zároveň vnímám jako klíčové fungovat s klientem na partnerské bázi, tedy dívat se na jeho problémy a situace zvenčí a přinášet mu nové pohledy/možnosti na danou oblast.


Aneta: Kromě adaptability a flexibility jsme určitě specifičtí v tom, že se snažíme být opravdovými konzultanty. Nefungujeme tedy jen jako recruiteři, kteří na chvilku přijdou, udělají, co mají, a přechází na jiný projekt. Snažíme se podívat se na náborový proces u klienta jako na celek a případně doporučit zlepšení a předat naše bohaté zkušenosti z pracovního trhu.


Eliška: Různorodost. V roli konzultanta si procházím velkou variací projektů. Ať už se jedná o čistý sourcing, kompletní 360 v roli recruitera, přípravu long/shortlistů nebo market mapping. Naše služby poptávají klienti ze všech možných oblastí, a to jak firmy malé, střední tak i mezinárodní korporace. Naši konzultanti jsou tedy adaptabilní, dokáží naskočit na projekt a ihned fungovat, navázat kvalitní vztah s hiring managery a v roli konzultanta samozřejmě poradit.


Máte v tuto chvíli několik otevřených pozic, a to jak konzultanty s češtinou, tak i s angličtinou a dalšími jazyky. Jací kandidáti vám chybí, nebo jaké kvality by měl váš ideální nový kolega mít?  


Martina: Můj tým je poskládaný z pracovitých inteligentních lidí, kteří jsou také různě alokovány pro české i zahraniční klienty. Charakterizuje ho i vzájemná týmová spolupráce, vstřícnost a nutná dávka humoru, která nám práci zpříjemňuje :).


Aneta: Náš nový kolega by určitě měl mít rád recruitment, a to každou jeho jednotlivou část. Měl by mít chuť do práce a být ochotný pomáhat ostatním kolegům v týmu. Pokud bych se měla na náš tým podívat z hlediska osobností, myslím, že všichni jedeme na vlně otevřenosti, upřímnosti a určitě se snažíme mít přesah a stále na sobě pracovat. Když se k nám připojí další lidé s přesahem, bude skvělé, že se budeme mít možnost neustále se navzájem obohacovat. Také hledáme lidi, kteří se nebojí změn a naopak jsou v neustále se měnícím prostředí jako doma a flexibilita je jejich druhé jméno.


Eliška: V RPO jsme otevření všem, kteří se chtějí věnovat kvalitnímu consultingu v oblasti náboru, a na klasické pozici se brzy začínají nudit. V posledních letech se orientujeme hodně na IT recruiting, takže nadšenec do technologií se u nás neztratí. Mezi naše klienty se řadí nejen české, ale i zahraniční firmy, a proto je angličtina must-have. Hledáme kolegy a kolegyně, kteří dokáží za rok projít třeba 2 - 4 projekty, na každém se rychle zaučit a klientovi vždy poskytnout přidanou hodnotu. Ta se liší projekt od projektu a vedle kvalitních výsledků ve formě např. pohovorů je to především navázání vztahu s klientem a navrhnutí zlepšení náborového procesu. Rádi a pravidelně sdílíme best practices a vlastní zkušenosti z projektů a proto hledáme někoho, komu je tento přístup vlastní. Týmovost, otevřená komunikace a flexibilita jsou pro náš tým klíčové.


Jak vnímáte současný trend nedostatku kandidátů, a to i na HR pozice? 


Milan: Tento trend je už bohužel dlouhodobý a nelze očekávat, že se změní. Pokud nejsou kandidáti, tak je samozřejmě i hlad po recruiterech, tedy expertech, kteří nové talenty hledají. Tomu trendu se snažíme jít naproti. Pro všechny zájemce, kteří se chtějí do recruitmentu, potažmo HR dostat, máme dveře otevřené. Naše Recruitment Academy i náš GoodCall Talent pool vzdělává v oblasti náboru kolegy ze všech různých odvětví. Máme zájem do oboru přilákat nové talenty, které bude bavit práce s lidmi, technologiemi a budou mít zájem hledat nová a zajímavá řešení v oblasti rozvoje talentů.


Eliška: Naše práce je v poslední době velice náročná. Snad každá firma hledá zaměstnance, ale zaměstnanci nikde. Díky tomu si firmy pomalu ale jistě začínají uvědomovat, že nestačí jen napsat inzerát (s požadavky, které nesplňuje ani superman) a čekat na reakce. Náborová strategie se za poslední roky rapidně mění a kdo zůstane pozadu, nové zaměstnance nenajde. Nedostatek kandidátů v oblasti HR vnímám jako důsledek vysoké poptávky po specializovaných pozicích, které “nestačí” obsazovat HR, které bylo zvyklé na desítky kandidátů skrz inzerci. Firmy, které pořád jedou ve starých kolejích, těžko najdou IT recruitera.


Aneta: Tento trend dělá práci recruitera samozřejmě náročnější, protože si nemůže vybírat ze zástupu kandidátů. Na druhou stranu ale tento trend velmi dobře odliší dobré recruitery od těch slabších. Musíte totiž neustále hledat nové způsoby, jak kandidáty nalákat a získat. Takže jde to, ale z recruitmentu se stává velice komplexní činnost s přesahem do jiných oborů. Úkolem našich lidí v RO je mít velmi dobrý přehled o aktuálních trendech a metodách v recruitmentu, které můžeme předat i našim klientům.


Jaký očekáváte další vývoj v recruitmentu? Na co bychom se měli pro nacházející měsíce připravit z pohledu recruitmentu?


Milan: V dnešní době lze jen těžko predikovat konkrétní vývoj, protože svět prochází neustálou změnou a disrupcí od covidu přes války, digitální transformaci apod. Proto očekávám, že role recruitmentu bude stále více strategická. Nebude jen o hledání životopisů, ale celkovém hledání řešení na problematiky talentů ve firmách. Jak je správně lákat, jakou formou zaměstnávat, jak rozvíjet a udržet. Je to velmi komplexní a bez schopností strategického vnímání situace to už v budoucnu nepůjde.


Eliška: Věřím, že firmy budou hledat způsoby, jak kandidáty zaujmout. Začnou se tedy více zabývat employer brandingem a vylepšením náborového procesu. Rychlost je v dnešní době pro kandidáty klíčová, málokdo chce procházet pěti koly výběrového řízení. Větší participace samotných hiring managerů při prezentaci firmy nebo finalizaci celého řízení.


Aneta: Pokud se na to podíváme s ohledem na pozice, které se budou hledat, tak jednoznačně bude stále největší poptávka po odbornících z IT oboru. Firmy budou muset dále vymýšlet způsoby, jak tyto lidi získat a udržet. Stále větší důraz bude na candidate-experience a budování si dobrého jména a značky zaměstnavatele. Myslím, že pro firmy bude využívání recruitment outsourcingu stále běžnějším způsobem zajištění náboru, kdy mají možnost získat zkušeného recruitera, který ihned naskočí na projekt. Z hlediska recruiterů samotných půjde rozhodně o vzdělávání a chuť se v této oblasti posouvat. To, co platilo před pěti lety, je pryč. Kdo ví, co bude za dalších 5 let? Udržet krok bude klíčové.


Zjistěte o GoodCall RPO více v seriálu nejen o tom, co RPO je, ale také jak to celé funguje, pro koho je RPO vhodné a mnoho dalšího! 

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) GoodCall Mon, 29 Aug 2022 00:00:00 +0200
Rozhovor s José Kadlecem a Denisou Valentovou z Recruitment Academy https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/721-rozhovor-s-jose-kadlecem-a-denisou-valentovou-z-recruitment-academy https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/721-rozhovor-s-jose-kadlecem-a-denisou-valentovou-z-recruitment-academy Rozhovor s José Kadlecem a Denisou Valentovou z Recruitment Academy

 

Přečtěte si rozhovor s José Kadlecem, CEO a zakladatel Recruitment Academy, a Denisou Valentovou, Training Manager, o aktuálních výzvách v recruitmentu a jejich řešeních a o tom, jak může pořádání eventů sloužit jako nástroj k business developmentu.

_______________________________________________________

José, recruitment se v současnosti potýká s různými výzvami, obzvlášť s nedostatkem kandidátů a ještě tomu tak nějakou dobu určitě bude. Existuje cesta, jak si můžou HRisti a recruiteři rychle ulehčit vyhledávání kandidátů?

O nedostatku kandidátů na všech úrovních slyšíme ze všech stran. Společnosti se mohou stále zdokonalovat v technikách sourcingu kandidátů, aby skutečně uměly výborně vyhledávat a oslovovat kandidáty napříč kyberprostorem. Tzn. ne pouze na LinkedIn, ale i na dalších sociálních sítích jako Facebook, Instagram, TikTok, Reddit, specializovaných portálech pro IT profesionály jako GitHub, Stack Overflow, Dev.to a skrze další služby jako např. Discord. Mnoho profilů lidí se také nachází ve „vakuu internetu“ a to kompletně mimo sociální sítě a portály - jsou to profily například na webech společností, osobní stránky lidí, profily na webech konferencí, atp. I tady lze systematicky vyhledávat. 

Pokud už vyhledávání nestačí, přichází na řadu tzv. eduployment, kdy se společnosti snaží kandidáty nevyhledávat, ale vytvářet je a to skrze různé akademie či bootcampy. Svoji programátorskou akademii má například STRV. V GoodCall jsme ve spolupráci se společností Microsoft spustili např. reskilling portál ITjede.cz zaměřený na Microsoft technologie.

Jak se snažíte HR a recruitment komunitu v rámci Recruitment Academy či GoodCall podporovat a edukovat?

HR komunitu se snažíme podporovat ze všech směrů - z pohledu samotné recruitment služby od GoodCall, kde můžeme nabídnout i největší RPO tým na trhu. 

Dále pak ze strany vzdělávání od Recruitment Academy, kde se nám i díky covidové době podařilo zprostředkovat kvalitní školení skutečně pro všechny. Díky online vzdělávacím programům můžeme školení škálovat mnohem lépe a tím srazit cenu pro zákazníka na minimum. Komunita tak má šanci doslova i za pár stovek korun získat tréninkový obsah, který dodáváme skrze partnery globálním sourcing & recruitment týmům ve společnostech jako Oracle, Zalando, IKEA nebo Cisco.

A nakonec i ze strany technologií v rámci Datacruit ATS. I když se jedná o people business, tak vlastní databáze uchazečů, tzv. ATS (Applicant Tracking System), je nutností v každém seriózním HR týmu. I recruiteři mění práci a ATS je cesta, jak jejich dosavadní práci tzv. uložit.

Věříte, že právě vzdělání je tou cestou, jak pokořit současné výzvy? Co když firmy nemají rozpočet?

Speciálně na tak těžkém trhu s nezaměstnaností pod 3 % jako je ten český, je recruitment o konkurenční výhodě. Pokud budete mít lepší vzdělání a dovednosti v recruitmentu, budete lepší než konkurence. Faktorů, které vstupují do hry, je samozřejmě mnohem více. I když nemůžete například změnit platovou hladinu zaměstnanců, svoje vzdělání změnit můžete. A dnes to není otázkou velkých rozpočtů. Pokud člověk nechce sáhnout po knize, nedávno např. kamarádka Katrina Collier vydala nové vydání knihy The Robot-Proof Recruiter, může si zvolit naše jednotlivé kurzy Digital HR Leaders 1.0 a 2.0, které vyjdou na podobnou částku jako kniha.

Jak důležité je podle Vás pravidelné vzdělávání pro recruitery a HR profesionály, aby udrželi krok s oborem?

Vemte si, že já obsah mých kurzů kolem talent sourcingu, digitálního recruitmentu nebo i osobního brandingu měním a updatuji s každým opakováním kurzu. Tak rychle se věci mění. Není divu, že někteří účastníci byli na mém kurzu již 3x za posledních 9 let.

____________________________________________________________________

Deniso, za svoji kariéru jste zorganizovala již velkou řadu eventů. Tím nejpodstatnějším na Vaší současné pozici je každoroční HR marketingová soutěž Recruitment Academy Awards, kterou máte na starosti již od roku 2018. Jaké pozorujete změny v soutěži za poslední roky? 

Rozhodně je to kvalita a množství přihlášených soutěžních projektů. Obojí jde každoročně nahoru a máme z toho velkou radost. Je vidět, že se HR marketing v České republice posouvá dopředu a mnoho firem ho považuje za samozřejmý nástroj náboru a ne za něco, co by možná bylo pěkné budovat někdy v budoucnu. 

Určitě jste zažila eventy v různých oborech, je HR narozdíl od ostatních něčím specifické?

Eventy jsou krásné a zrádné v tom, že na jejich úspěšnou realizaci máte vždy jen jeden pokus. V tom jsou ve všech oborech stejné. Jen na HR akcích mezi účastníky převládají ženy, takže to se snažíme zohlednit ve složení cateringu :)

V Recruitment Academy nyní pořádáte prezenční i online kurzy, nově dokonce i v hybridním formátu. Jaký byl pro Vás během covidu přechod na online eventy a kterou variantou myslíte, že se další eventy budou realizovat?

Největším online eventem pro nás bylo vyhlášení cen Recruitment Academy Awards a pokud bych měla přechod popsat na této akci, tak to byl šok. Poté, co jsme si ujasnili formu večera, tak nám z toho v podstatě vyšlo živé televizní vysílání. Dřív jsem měla radost, když nám scénář s realitou seděl na minutu přesně. Během loňského streamu z profesionálního studia byla najednou i vteřina prodlevy nekonečně dlouhá. K tomu jsme sledovali a dodržovali tehdy platná a neustále se měnící covid nařízení, takže vůbec vymyslet, jak ceny bezpečně předat, byl oříšek…a to jsou jen špičky ledovce. Stručně řečeno, byl to adrenalin a na jakékoliv živé televizní vysílání se od té doby dívám s velkým respektem. 

U klasických kurzů jsme se přizpůsobili snadno, protože jejich online verze jsme dělali i před covidem. Budoucnost podle mě patří hybridním akcím, i když jsou nejdražší variantou, spojují to nejlepší z obou světů - online i offline.

Můžou být eventy způsob, jak podpořit business development?

Pokud se poctivě připravený event správně namixuje s email marketingem a sociálními sítěmi, tak může být významným a rychlým hybatelem business developmentu. Na jednom místě se totiž setkávají lidé se stejným zájmem. Během eventu můžete networkingovat, představit publiku svůj produkt, posílit vztah a zvýšit loajalitu se stávajícími zákazníky nebo získat důvěru těch potenciálních. To v době rychlého scrollování zajistí webová stránka nebo Instagram jen těžko. Tím nechci říct, že silné online zastoupení není třeba, ale dokáže narozdíl od eventu zajistit jen několik málo chvilek pozornosti cílové skupiny.

Chystáte nyní v Recruitment Academy nebo GoodCall další HR eventy?

Kromě podzimních kurzů se pomalu připravujeme na Recruitment Academy Awards 2023 a s generálním partnerem akce plánujeme na podzim ještě jeden HR event, o kterém se čtenáři zanedlouho jistě dozví. Moc se na něj těším, protože půjde o odlišný formát, než jsme doposud v Recruitment Academy dělali.

_________________________________________________

Přečtěte si více rozhovorů o současné situaci na trhu! Blake Wittman a Petra Vrbová z GoodCall se vyjadřují ke stoupajícímu významu HR marketingu, manažerka hradecké pobočky GoodCall říká, že řešením nedostatku kandidátů je reskilling a Head of Technical Recruitment, Tomáš Faust, popisuje, jak v týmu využívají kvalitní způsoby oslovování k zaujetí kandidátů.

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Recruitment Academy Fri, 19 Aug 2022 00:00:00 +0200
PODCAST No 71: Osobní branding v HR - nástroje a nejnovější techniky https://www.hrmixer.cz/podcast/720-podcast-no-71-osobni-branding-v-hr-nastroje-a-nejnovejsi-techniky https://www.hrmixer.cz/podcast/720-podcast-no-71-osobni-branding-v-hr-nastroje-a-nejnovejsi-techniky PODCAST No 71: Osobní branding v HR - nástroje a nejnovější techniky

Po letní pauze vás vítáme u další epizody Nelidských zdrojů. Tentokrát tu s vámi budeme jen dva – José a Matěj. V dnešní epizodě si povídáme o osobním brandingu v HR. V podcastu uslyšíte:

  • - proč se už bez osobního brandu v recruitmentu neobejdete,
  • - prozradíme tajné triky pro větší dosah příspěvku na LinkedInu,
  • - kde se inspirovat, koho sledovat a jaké nástroje používat.

Podcast si můžete pustit níže, nebo ho najdete na Spotify a Apple Podcasts.

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Podcast Mon, 08 Aug 2022 00:00:00 +0200
53 % firem řeší krizi s nedostatkem kandidátů HR marketingem https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/719-53-firem-resi-krizi-s-nedostatkem-kandidatu-hr-marketingem https://www.hrmixer.cz/recruitmentacademy/719-53-firem-resi-krizi-s-nedostatkem-kandidatu-hr-marketingem 53 % firem řeší krizi s nedostatkem kandidátů HR marketingem

Kvůli současné situaci na pracovním trhu, který se potýká se silným nedostatkem kandidátů a nízkou nezaměstnaností, začalo více společností upínat pozornost na HR marketing a budování značky zaměstnavatele. Vyplynulo to z průzkumu mezi 123 společnostmi, který v červnu připravili ve spolupráci Recruitment Academy a Edenred. Celkem 53 % z nich uvedlo, že považují HR marketing pro nábor v letošním roce za prioritu.

 

Jak důležitý je pro firmy HR marketing?
 

Za prioritu považují HR marketing převážně společnosti s větším počtem zaměstnanců (50 a více). Jako nejčastější důvody k tomu uvádějí - nedostatek kandidátů, nouze o kvalitní zaměstnance, velká konkurence, dlouhodobé vytvoření povědomí o firmě a potřeba znovu se připomenout po covidové pandemii. Dotazníku se zúčastnilo celkem 37 firem z Prahy, z nichž 62 % uvedlo, že je pro ně HR marketing letos prioritou. Naopak z 21 společností v Jihomoravském kraji považuje HR marketing za prioritu pouze třetina.

Firmy, které HR marketing za prioritu nepovažují, uvádějí, že mají dlouhodobě plný stav, nehledají nové zaměstnance, mají omezené zdroje nebo působí ve velmi specifickém oboru. 75 % z těchto firem má maximálně 50 zaměstnanců. Jedná se tedy spíše o menší podniky.

HR marketing skrze externí dodavatele
 

Pouze 14 % z dotazovaných společností uvedlo, že realizují své HR marketingové aktivity pomocí externích dodavatelů. Zajímavé je, že dvě třetiny z těchto firem mají do 50 zaměstnanců. To může poukazovat na to, že samy nemají prostředky a dostatek kapacity pro realizování strategií interně. Nejvíce z těchto firem sídlí v Praze.

72 % společností uvedlo, že jejich týmy HR marketingu věnují méně než 10 % svého času. Naopak celkem v desetině firem věnují týmy více než 25 % svého času HR marketingu. 

Edukace a inspirace firem v HR marketingu
 

Podle údajů Úřadu práce v ČR bylo v červnu na trhu více než 319 000 volných pozic, ale úřady evidovaly pouze 231 309 nezaměstnaných lidí. To lze řešit aktivním oslovováním už zaměstnaných i nezaměstnaných lidí, ale v dlouhodobém měřítku se vyplatí pracovat na tom, aby byla společnost atraktivní a v povědomí lidí na trhu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je právě HR marketing.
 

Na rostoucí význam HR marketingu každoročně poukazuje také soutěž Recruitment Academy Awards, která oceňuje nejlepší projekty v Česku v 8 kategoriích. Vznikla před 8 lety s účelem ukázat firmám na českém trhu, jaký význam má HR marketing a proč se vyplatí se s ním zabývat. Od té doby je v každém ročníku z kvality projektů a počtu registrací patrné, že společnosti zařazují HR marketing mezi běžné aktivity v náboru a dávají důraz na jeho kvalitu. V 8. ročníku soutěže se stal generálním partnerem soutěže Edenred. Společně s Recruitment Academy ocenili projekty například od společností Budějovický Budvar, Foxconn Česká republika, Logex nebo Foxentry. 

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Recruitment Academy Fri, 29 Jul 2022 00:00:00 +0200
"Whether you want to attract young grads or experienced experts, you need to start with understanding what your employer brand is all about," says Blake Wittman https://www.hrmixer.cz/goodcall/718-interview-blake-wittman-petra-vrbova https://www.hrmixer.cz/goodcall/718-interview-blake-wittman-petra-vrbova

 

Blake, GoodCall is not a “classic” recruitment agency since you for example don't advertise all your open vacancies?

 

This is true. We set out 8 years to evolve the recruitment industry, wake it up a little. We brought some new ideas and tools to be able to better engage candidates in ways they were used to from other industries. We very much pioneered the notion that talent sourcing was a crucial part of doing recruitment, and not just reviewing CVs and interviewing the best. We started using social media, video and lots of new technology to find and approach candidates in really unique ways. We also launched the first mobile app for jobseekers on the Czech market. Later on we created a matching site for developers and recently we partnered with Microsoft to help upskill the market for digital skills with ITjede.cz With our sister companies Recruitment Academy and Datacruit we are constantly reviewing how to best cultivate the HR market for everyone. 

 

How did you actually start with the very first HR marketing activities at GoodCall 8 years ago?

 

Our biggest move back then was using social media to invite people inside our culture. Josef Kadlec was and is instrumental in that. Documenting what was happening, rather than complicated informational posts, made it easy to connect and identify with what we were doing. Also, back then it was more difficult to find companies willing to let young people, sometimes fresh out of school (or still studying!), work flexible hours when they want, and from where they want. 

 

Why is HR marketing so important for companies from your point of view? 

 

It’s important because it’s the looking glass into your company. We’re living in a country, and a world, where companies are the sellers and talent are the buyers. Whether you want to attract young grads or experienced experts, you need to start with understanding what your employer brand is all about. So I recommend having a look at your company culture, ask people both internally and externally. You’ll discover that your employer brand is simply the flip side of the coin from your internal culture. Figure that out and you are one step closer to having a successful HR marketing concept. Because don’t forget, people nowadays do most of their research and a lot of their decision making, before they ever contact you. So if they find boring, irrelevant social media profiles, an old-school website, and a career page that is confusing and not informative, you will lose out on lots of potential future employees. 

 

What would you recommend to the companies starting with HR marketing. Do they for example all need a recruitment video?

 

What is absolutely critical is to ensure that what you put out there is authentic. Wherever possible try not to script it so much…be it interviews with employees, or short bio’s on your management, try to let them speak as they would to a person who just asked them a question. Step number one is having a fantastic career website. One that includes important information like your company culture, info on employees, success stories, why people enjoy working, and what the future looks like. If you make it to step number two, start thinking about making a video, but go to a company or an expert who has made some already to help you out. 

 

Do you agree that it is crucial for HR department to be in close touch with the marketing department in order to run successful employer branding activities etc.?

 

In most cases, yes, I do think HR and marketing should be in touch. Most HR people are not experts in creating a brand message and spreading that through proper channels - that’s what marketing professionals do. At a minimum I would recommend to sit down with your marketing department and have a discussion on how they promote the company brand/product/service and start to relate that with how you’d like to raise awareness of your company as a great employer. 

 

 

Petra, you have been in marketing for more than 8 years now. What do you think is different about HR marketing specifically? 

 

Based on my experience, it is definitely the toughest discipline in Marketing. I used to be in charge of promotion of several e-shops, musical festivals, bourbon brands, a peer-to-peer provider, an online lottery, African coffee, and many more businesses. But HR Marketing has been the toughest one. The most specific aspect is definitely the time constraint. If someone asks me to set up a recruitment campaign when there is no other prior marketing related to their company culture, benefits, etc. then it is not enough to rely just on a PPC campaign. Even if the campaign is well set up, with a great graphic design, and awesome text, and generates hundreds of clicks, people will still double-check who that company is and there is a risk that ex-employees or unhappy current employees will start leaving bad comments under the ad. So, if there is a company that struggles to find new talents and this happens, it is essential to revise the current status and culture - what I can do to make current employees happier, how can we attract more people, should we add more benefits, provide them with accommodation when it comes to blue collars, etc. Then you can react to those negative comments. For example, “Yes, it might seem that there used to be much more we could do to make our employees happier. But we took it seriously and as of last month, we can provide all our employees with 2 extra weeks of leave” or “We would be more than happy to speak to you about working for us, please contact us on this email.” 

 

At GoodCall, you also provide consultations and help with regard to HR marketing and Employer branding. What are the biggest struggles with this? 

 

If it is a different case than described above and the problem is not related to the company's reputation, then we usually pay a lot of attention to the job ad and the application form. It often happens in companies that are hiring blue collars, even handymen, where the application form has a large number of fields to fill out. The recruiter is asking them to upload their CV, cover letter, LinkedIn profile, previous employers' names, detailed description of education, etc. That can actually scare candidates away. Full name, plus email or phone number is enough. Another thing you should definitely pay attention to is the job ad, make sure that it is attractive and not completely boring and lacking important information like a detailed list of benefits. 

 

Where do you think companies make the most mistakes from an HR marketing perspective? 

 

Companies are quite often missing a complex strategy, mission, and vision for the company and the brand itself. Therefore their communication is not consistent and unified. It can even be confusing. Another big problem is when a company doesn't realize the potential of HR marketing activities and relies only on a PPC campaign to bring in new candidates. It can have results, but in the end, a really good job ad, landing page, ad text, graphic design, and a user-friendly contact form all together are what matters the most. Plus as mentioned, a company needs a good employee benefits package, a strong reputation, and a pleasant and inspiring work environment, which can be reflected in the external communication materials.

 


 

Read more interviews from GoodCall! Head of Technical Recruitment explains how to succeed in IT recruitment, Head of Commercial recruitment speaks about changes in candidates' requirements within the past year and Managing partner in Hradec Králové shares, why reskilling is so desired and desired these days.

 

 

]]>
petra.vrbova@goodcall.eu (Petra Vrbová) GoodCall Fri, 29 Jul 2022 00:00:00 +0200
Rozhovor s Marcelou Moravcovou, Managing Partner v GoodCall Hradec Králové https://www.hrmixer.cz/rozhovory/716-rozhovor-s-marcelou-moravcovou-managing-partner-v-goodcall-hradec-kralove https://www.hrmixer.cz/rozhovory/716-rozhovor-s-marcelou-moravcovou-managing-partner-v-goodcall-hradec-kralove Rozhovor s Marcelou Moravcovou, Managing Partner v GoodCall Hradec Králové

 

Marcelo, ve vašem loňském článku jste se rozpovídala hlavně o vaší recruiterské práci z Home officu, době covidové a krizi s ní spojenou. Jak se vám daří v letošním roce? 

Daří se nám velmi dobře. Díky novým okolnostem, které s sebou nesl stav pandemie a nutnosti se v důsledku toho zaměřovat více na efektivitu toho, co děláme, s kým děláme a jak to děláme, byl pro nás loňský rok za 6 let fungování GC HK rokem nejúspěšnějším. Práce z domova nám zůstala. Scházíme se každé úterý v kanceláři na pravidelných poradách, pak využíváme kancelář kdo jak a kdy potřebuje. Třeba když někoho práce z domu, nebo odkudkoliv jinud už nebaví, potřebuje změnit prostředí, nebo má v kanceláři domluvenou schůzku nebo výběrové řízení, které pro naše klienty organizujeme i v našich prostorách. V úzkém kontaktu jsme jako tým ale neustále. Konzultujeme věci denně po telefonu, mailu, Zoomu a využíváme skupinový chat na WhatsAppu, kde sdílíme i nepracovní, nebo soukromé záležitosti a často se tím i velmi pobavíme. Ta blízkost, vzájemná důvěra, potřeba dělat věci, jak nejlépe umím, ale svobodně si určovat kde a kdy budu pracovat, je obrovskou motivací, benefitem a zároveň závazkem. V našem týmu to funguje dobře a je to vidět i na výsledcích práce. 

Připomeňte ještě našim čtenářům, na jaké pozice a ve kterých lokalitách se specializujete a se kterými společnostmi spolupracujete?

Naším polem působnosti je celý Východočeský kraj. Většina našich klientů/firem, pro které pracujeme, působí ve výrobním sektoru, v portfoliu máme i pár obchodních firem a firem z oblasti služeb. Obecně trh práce trpí nedostatkem technicky orientovaných lidí a jazykově vybavených inženýrů, specializujeme se i na služby executive search v oblasti managerských pozic. Hledáme výrobní ředitele, operations managery, manažery kvality, logistiky, HR managery, obchodní ředitele i plant managery. To všechno jsou pozice, které si firmy buď neumí nebo nemohou najít sami, nebo v případě managerských pozic potřebují výběrové řízení řešit diskrétně a očekávají větší přidanou hodnotu celého procesu a oslovení jen těch nejvhodnějších kandidátů, včetně zjišťování referencí apod.

S vašimi kolegy - Jiřím Schlöglem (Commercial recruitment) a Tomášem Faustem (Technical recruitment) - jsme se v předchozích rozhovorech bavili o tom, jak se oni vyrovnávají se současnou situací nedostatku kandidátů a jejich neochotou měnit práci. Máte i Vy pro čtenáře nějaké tipy, jak se s tímto problémem poprat?

Nedostatek  kandidátů, který trh potřebuje, je bohužel stav, který je tady už dlouho a instantní řešení neexistuje. To je záležitost dlouhodobá, souvisí mj. s vnímáním a atraktivitou technického vzdělání, a to se odehrává už na základních školách a v rodině. Zaměstnavatelé pak potřebují mít aktivní vztah se studenty zejména středních a vysokých škol, zapojovat je do svých reálných projektů, budovat systematicky svoji značku zaměstnavatele a vyvažovat dobře nabídku vs. požadavky na kandidáta/potenciálního zaměstnance. V poslední době se také skloňuje často pojem reskilling, což je proces osvojení si nových dovedností, nebo příprava na novou pracovní roli. Tady neplatí, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Takovým projektem je třeba naše Akademie pro byznys a aplikace, kdy se v partnerství se společností Microsoft CZ/SK snažíme aktivně pomoci pracovnímu trhu doplňovat digitální dovednosti. Spustili jsme vzdělávací náborovou platformu ITjede.cz, která poskytuje zdarma online vzdělávání pro všechny, kteří se chtějí dostat do IT nebo si zvýšit svoji kvalifikaci. 

V letošním roce slavíte už šesté výročí od svého založení. Jak hodnotíte působení vaší pobočky GoodCall a jaké jsou vaše další cíle? 

Chceme být nadále přidanou hodnotou v oblasti recruitmentu a executive search pro firmy ve východních Čechách. Chceme nadále vytvářet kvalitní profesní i lidské vztahy jak s firmami, tak s kandidáty, s kolegy, mezi sebou. Neděje se to automaticky a samozřejmě, vyžaduje to dlouhodobou energii, motivaci, houževnatost, snahu dělat věci dobře. A tato investice se nám pak vrací v podobě toho, že po šesti letech fungování GC HK můžeme říci, že nás naše práce stále baví. 

 

]]>
katerina.bedrnova@goodcall.eu (Kateřina Wendeling) Rozhovory a videa Mon, 27 Jun 2022 00:00:00 +0200